کد خبر: 738985 A

سالاری در اعتراض به مخالفت هیأت تطبیق فرمانداری با مصوبه شورای شهر؛

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران از مخالفت هیأت تطبیق فرمانداری تهران با مصوبه زیست شبانه شورای شهر تهران خبر داد و اعتراض خود را نسبت به نحوه پاسخگویی این هیأت با رویکرد از بالا به پایین و تحکمی بدون ذکر دلایل و استدلال‌های کارشناسی و اقناع کننده اعلام کرد.

به گزارش ایلنا، محمد سالاری در اعتراض به مخالفت هیأت تطبیق فرمانداری تهران با مصوبه شورای شهر در خصوص زیست شبانه گفت: تحقق زیست شبانه یکی از رویکردهای اولویت‌دارمدیریت شهری تهران در دوره پنجم است و شورای پنجم در راستای تحقق این رویکرد مهم، هم در فرایند تدوین و تصویب برنامه پنج ساله سوم توسعه شهر تهران سرفصل‌هایی را به موضوع زیست شبانه اختصاص داد و هم با پیشنهاد اعضای کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر مبنی بر ارائه طرح زیست شبانه و آغاز هرچه سریع‌تر آن طی مصوبه‌ای، شهرداری تهران را ملزم به برنامه‌ریزی و انجام اقدامات لازم برای بسترسازی تحقق زیست شبانه در از مناطق و فضاهای عمومی و اماکن تاریخی شهر تهران کرد.

وی ادامه داد: این مصوبه طبق روال قانونی، توسط ریاست شورای شهر به شهرداری تهران و هیأت تطبیق با قوانین فرادست مستقر در فرمانداری تهران ارسال شد که متأسفانه در روزهای اخیر شاهد اعلام مخالفت هیأت تطبیق فرمانداری با این مصوبه بودیم. این هیأت دلیل مخالفت خود با این مصوبه را وجود ملاحظات امنیتی و اجتماعی اعلام کرده و تصمیم‌گیری در این خصوص را به سطوح کلان حاکمیتی ارجاع داده است.

این عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه من به عنوان یکی از اعضای شورای شهر اعلام می‌کنم که اعتراض فرمانداری به این مصوبه به لحاظ کارشناسی و قانونی اشکال دارد، اظهار داشت: به استناد ماده ۹۰ قانون تشکیلات و وظایف انتخاب شهرداران، مصوب ۱۳۷۵ هیأت‌های تطبیق می‌بایست دلایل مخالفت خود با مصوبات شوراهای شهر کشور را با ذکر دقیق موارد و به‌طور مستدل ظرف مدت دو هفته به شوراهای شهر ارسال کنند این در صورتی است که در پاسخ فرمانداری برای مخالفت با این طرح، هیچگونه دلیلی ذکر نشده و صرفاً با کلی گویی به برخی از ملاحظات امنیتی و اجتماعی برای تصمیم گیری در این حوزه اشاره شده است در حالی‌که دلایل مخالفت و مغایرت‌ها با قانون فرادست باید به‌صورت مستدل و مصداقی مطرح شود، لذا اساساً این نوع مخالفت با مصوبات شورا وجاهت قانونی ندارد.

سالاری با اشاره به اینکه مخالفت هیأت تطبیق فرمانداری با مصوبه زیست شبانه نه تنها ایراد شکلی دارد بلکه دارای اشکالات محتوایی نیز است، تصریح کرد: متأسفانه به نظر می‌رسد که اعضای هیأت تطبیق و تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران در این هیأت، خودشان را با مطالبات روز جامعه شهری و پارادایم حاکم بر شهرنشینی در دنیا و کشور تطبیق نداده اند. موضوع زیست شبانه و اجرای آن یکی از مطالبات جدی مردم در جامعه شهری است و حتی در مجموعه جلساتی که ما با متولیان و تصمیم‌گیران قانونی و صاحبنظران و کارشناسان این حوزه از جمله نهادهای امنیتی و انتظامی داشتیم، همه بالاتفاق معتقدند نه تنها تحقق زیست شبانه تبعات سوء امنیتی و اجتماعی ندارد بلکه تأثیر قابل توجهی در افزایش امنیت شهر و کاهش جدی آسیب‌های اجتماعی دارد.

وی اضافه کرد: به‌طور کلی براساس آنچه مطالعات تطبیقی با دنیا و کشور نشان می‌دهد، زیست شبانه در افزایش سرزندگی شهری و ارتقای کیفیت زندگی به عنوان یکی از نمادهای عینی تحقق عدالت اجتماعی بسیار مؤثر است.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه مدیریت شهری و شورای پنجم شهر تهران به دنبال تحقق مبانی توسعه انسان محور شهر تهران هستند که زیست شبانه یکی از مصادیق مهم تحقق رویکرد توسعه انسان محور است، خاطرنشان کرد: تحقق زیست شبانه تأثیر قابل توجهی بر توسعه قلمرو عمومی شهر، افزایش دامنه انتخاب جامعه شهری و بازگرداندن فضاهای عمومی شهر به انسان‌ها در راستای تحقق توسعه انسان محور دارد.

سالاری افزود: مقوله زیست شبانه که در عصر مدرنیسم و پست مدرنیسم در دنیا به عنوان یک پارادایم نمود پیدا کرده است، ریشه در فرهنگ ملی و دینی ایرانیان دارد و به عنوان یکی از مناسک تاریخی ایرانیان به شمار می‌رود و می‌توان از آن به عنوان یک ثروت ملی برای جامعه ایرانی اسم برد. ما در بررسی‌های تاریخی سبک زندگی و نحوه زیست جامعه ایرانی، همواره نمونه‌های روشن و بارزی را به عنوان جلوه‌های زیست شبانه اعم از مراسم مذهبی و شب نشینی‌های ایرانی و سایر نمونه‌ها را در ایام سال مشاهده می‌کنیم.

وی با اشاره به جلسات متعدد کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با حضور مسئولان امنیتی و انتظامی شهر ابراز داشت: در یکی از این جلسات نماینده یکی از نهادهای امنیتی و انتظامی تهران گزارشی را در خصوص مطالعات تطبیقی انجام شده در دنیا ارائه داد که حکایت از این داشت که نهادهای امنیتی و انتظامی مخالفتی با اجرای این طرح ندارند. آنها اعتقاد داشتند در حال حاضر گسترش شب شهر و زیست شبانه به‌صورت بی برنامه شکل گرفته است و بر ضرورت اقدام فوری مسئولان و متولیان امر در برنامه‌ریزی برای شب‌های شهر و زیست شبانه تاکید داشتند.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران ادامه داد: مطالعات و بررسی‌های کارشناسی نشان می‌دهد که تحقق زیست شبانه در افزایش امنیت اقتصادی از طریق اشتغال‌زایی تأثیرات زیادی دارد حتی دولت می‌تواند به افزایش درآمدهای مالیاتی به تبع افزایش اشتغال برسد.

سالاری در خصوص یکی از موارد مطالعاتی انجام شده بیان کرد: بررسی‌های انجام شده این نهاد امنیتی و انتظامی روی یکی از ایالات امریکا در سال ۲۰۱۵ که در جلسه این کمیسیون مطرح شد نشان می‌دهد، فعالیت شهر شب در این ایالت حدود ۶۰ هزار شغل پایدار ایجاد کرده که ۵۲ هزار شغل در مجموعه رستوران‌ها و فست فودها، ۲۰۰۰ شغل در حوزه سینما و تئاتر و فعالیت‌های فرهنگی و ۳۰۰ شغل نیز در حوزه گالری‌ها شکل گرفته است و درآمد حاصل از این زیست شبانه بیش از چهار میلیارد دلار بوده است که ۸۰ درصد آن در حوزه رستوران و صنعت غذا، شش درصد سینما و تئاتر و ۱۰ درصد هم از حوزه گالری‌ها بوده است. خروجی این گزارش نشان می‌دهد که زیست شبانه در ایجاد اشتغال به شدت می‌تواند روند خوبی را برای اقتصاد شهر رقم بزند و توسعه گردشگری هم با افزایش قابل توجهی مواجه می‌شود.

وی افزود: قطعاً تحقق زیست شبانه باید مبتنی بر یک طرح و برنامه جامع و در برخی از اماکن و محلات بصورت پایلوت ایجاد شود سپس کم کم دامنه آن در سطح شهر تهران افزایش پیدا کند، به نحوی که به آرامش سکونتگاه‌های محلات شهر آسیب وارد نکند.

این عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه ما به عنوان اعضای شورای شهر تهران مراتب اعتراض جدی خود را به هیأت تطبیق فرمانداری تهران به دلیل این مخالفت مبتنی بر کلی‌‌گویی اعلام می‌کنیم، یادآور شد: اعتقاد داریم که تحقق زیست شبانه در شهری مانند تهران که در بسیاری از محلات و مناطق آن شاهد بروز و ظهور آسیب‌های اجتماعی و شب مردگی هستیم امری ضروری است و این موضوع باید جزو دغدغه‌های جدی فرمانداری و تک تک اعضای هیأت تطبیق و سایر مسئولان کشور باشد و تاکید می‌کنیم زیست شبانه می‌تواند ضمن ارتقای ظرفیت اقتصادی، سرزندگی شهری و توسعه قلمرو عمومی، در ارتقای امنیت شهر و شهروندان و کاهش دغدغه‌های و ملاحظات امنیتی و اجتماعی کلان حاکمیتی مؤثر باشد.

سالاری اضافه کرد: به نظر می‌رسد که در فرایند تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی در هیأت‌های تطبیق شرایط لازم برای تضارب آرا و حضور کارشناسان از جمله نمایندگان کمیسیون‌های تخصصی شورا و صاحبنظران برای تصمیم‌گیری‌های صحیح و مبتنی بر مطالبات مردم و اولویت‌های مدیریت شهری وجود ندارد لذا در موضوعات مهمی مانند تحقق زیست شبانه که امروزه یکی از مهم‌ترین مطالبات و رویکردها و اولویت‌های مدیریت‌های شهری دنیا و تهران برای تحقق توسعه انسان محور است، اینگونه تصمیم گیری و پاسخگویی با رویکرد از بالا به پایین و تحکمی بدون ذکر دلایل و استدلال‌های کارشناسی و اقناع کننده جای تعجب دارد.

محمد سالاری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر