کد خبر: 738294 A

سازمان اورژانس کشور خبر داد:

رییس سازمان اورژانس کشور از آغاز طرح سلامت نوروزی، از ۲۵ اسفندماه سال جاری خبر داد و گفت: این طرح تا پایان ۱۷ فروردین سال آینده ادامه خواهد داشت.

به گزارش ایلنا، پیرحسین کولیوند  رئیس سازمان اورژانس کشور ضمن اعلام این خبر، گفت: سازمان اورژانس کشور با داشتن ۳۰۰۶ پایگاه اورژانس پیش بیمارستانی شامل ۱۰۲۴ پایگاه شهری، ۱۶۱۱ پایگاه جاده ای،۴۱ پایگاه هوایی و ۳۳۰ پایگاه موتوری و همچنین ۶۰۰ ایستگاه سلامت، ۵۵۰۰ دستگاه آمبولانس زمینی فعال، ۶۴ دستگاه اتوبوس آمبولانس و بالغ بر ۱۹۰۰۰ نفر نیروی فوریت های پزشکی آماده پاسخگویی به فوریت های پزشکی در اقصی نقاط کشور است.

رییس سازمان اورژانس کشور با بیان اینکه ایستگاه های سلامت نوروز از ۲۳ اسفندماه راه اندازی و از ۲۵ اسفند ماه خدمات خود را شروع خواهند کرد، گفت: به منظور اطلاع رسانی و سرعت دهی در امر خدمت رسانی و افزایش امنیت خاطر مسافرین، آمبولانس های اورژانس ۱۱۵، از ساعت ۹ صبح تا ۱۲ ظهر و از ۱۷ تا ساعت ۲۰ در حاشیه جاده ها با آلارم و علائم اخباری روشن مستقر خواهند شد.

وی با اشاره به تردد بالا در اماکنی مثل فرودگاه ها، ایستگاه های قطار و ترمینال های مسافربری در ایام نوروز، گفت: برنامه ریزی برای امدادرسانی به موقع برای حوادث احتمالی با در نظر گرفتن استقرار اکیپ های اورژانس و تیم های بهداشتی و مدیریت بیماری ها انجام شده است.

کولیوند افزود: هماهنگی لازم با دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور جهت حفظ ظرفیت بخش های ویژه شامل آی سی یو، سی سی یو، NICU، PIC، دیالیز و اورژانس بیمارستان ها و همچنین حضور متخصصین طب اورژانس، بیهوشی، داخلی، زنان، اطفال و جراحی عمومی در بیمارستان های جنرال و متخصصین جراحی مغز و اعصاب، ارتوپدی و جراحی عمومی در بیمارستان های مرکز ترومای کشور جهت ارائه خدمات تخصصی به مصدومین ترومایی و حوادث ترافیکی انجام شده است.

وی با تاکید بر اهمیت برنامه کشوری درمان سکته قلبی و مغزی، حفظ کامل توان و ظرفیت بیمارستان های کد ۲۴۷ و ۷۲۴ برای ارائه خدمات ۲۴ ساعته و به هنگام به این بیماران و برنامه ریزی در این راستا، گفت: تیم مدیریتی بیمارستان شامل "رییس یا مدیر" و همچنین "مترون یا جانشین" وی، موظف به حضور فعال در مرکز درمانی مربوطه در این ایام می باشند. همچنین برابر هماهنگی های انجام شده مراکز بهداشتی درمانی، درمانگاه های خصوصی و خیریه شبانه روزی باید همچون روزهای عادی، فعالیت ۲۴ ساعته داشته و حضور پزشکان مطابق با برنامه به صورت شبانه روزی تنظیم شود.

کولیوند ادامه داد: با برنامه ریزی های صورت گرفته تمام داروخانه های شبانه روزی کشور در ایام تعطیلات نوروز بدون هیچ تعطیلی خدمت رسانی خواهند کرد و دانشگاه های علوم پزشکی ملزم شده اند در شهرهایی که فاقد داروخانه شبانه روزی هستند، برای داروخانه های روزانه کشیک تعیین کنند تا نیاز مردم به دارو مرتفع شود.

رییس سازمان اورژانس کشور با اشاره به اعزام و نظارت بازرسان بهداشتی محلی و کشوری بر وضعیت بهداشت محیط و  بیماری ها، گفت: با توجه به برنامه ریزی انجام شده، هرگونه بیماری مخاطره آمیز در کنترل کامل قرار خواهد داشت و به ویژه مبادی ورودی کشور از نظر ورود بیماری های واگیر در کنترل کامل قرار دارد.

کولیوند افزود: همچنین سازمان غذا و دارو و سازمان انتقال خون، تمهیدات ویژه جهت دپوی دارو، تجهیزات و خون و فرآورده های خونی را در این ایام پیش بینی کرده اند.

کولیوند با بیان اینکه شماره تماس ۱۹۰ به صورت ۲۴ ساعته آمادگی ثبت و رسیدگی به شکایات مردمی از نظام سلامت کشور را دارد، گفت: بازرسان ستاد طرح سلامت نوروزی در تمامی ساعات شبانه روز در این ایام جهت بررسی مشکلات و نارسایی ها و رفع آنها از پایگاه های اورژانس پیش بیمارستانی، کمپ های سلامت نوروز و مراکز بهداشتی و درمانی سراسر کشور بازدید خواهند.

اتوبوس زنان سلامت مشکلات اورژانس کشور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر