کد خبر: 738059 A

استاندار تهران مطرح کرد؛

آئین کاشت ۱۵۰۰ نهال و رونمایی از کتابچه مدیریت با حضور استاندار تهران و برخی از اعضای شورای شهر تهران و سایر مسئولین در بوستان سرخه حصار پایتخت برگزار شد.

به گزارش ایلنا، انوشیروان محسنی بندپی در حاشیه این برنامه ضمن اشاره به وضعیت آلودگی هوا در استان تهران گفت: میانگین متوسط باران سالیانه در تهران در سال جاری وضعیت مناسبی داشته و  ۲۶ روز هوای پاک و ۴۷ روز هوای سالم را در پایتخت شاهد بودیم. همچنین بالغ بر ۲۵۰ میلیمتر میزان بارندگی سالانه در تهران در سال ۹۷ رخ داده و این در حالی است که متوسط جهانی این بارندگی بالغ بر ۷۶۰ میلیمتر بوده است.

وی با بیان اینکه یک سوم نزولات آسمانی در استان تهران در سال ۹۷ اتفاق افتاده است، اظهار داشت: بر اساس آمار رسمی میزان تبخیر باران در کشور ما حدود ۲۷۰۰ میلی‌متر بوده و میزان جهانی آن به صورت میانگین بالغ بر ۸۰۰ میلیمتر است. بر این اساس یک سوم بارش جهانی و سه برابر تبخیر جهانی را در کشور داریم که این مسئله بیانگر اهمیت حفاظت از منابع آبی در ایران است.

مقام عالی دولت در استان تهران با اشاره به اهمیت درختکاری و حفاظت از منابع طبیعی نیز تصریح کرد: یکی از فواید درختکاری جلوگیری از تبخیر است و دود برگ درختان مانع از تابش مستقیم نور آفتاب بر زمین می‌‌شود که همین مهم می‌‌تواند بر حفظ منابع آبی در کشور تاثیر مستقیم داشته باشد.

محسنی بندپی افزود: استان تهران با داشتن بالغ بر یک میلیون و ۳۶۷ هزار هکتار مساحت یک میلیون و ۷۸ هزار هکتار منابع ملی داشته و از این رقم نیز در حدود ۵۴ هزار هکتار آن را جنگل ها تشکیل دادند. بر این اساس باید توجه داشت که همه باید نسبت به حفاظت از منابع سبز در استان تهران و جلوگیری از ورود آلاینده‌‌ها به محیط زیست پایتخت تلاش کنیم در عین حال در کل استان تهران نیز بالغ بر ۴۸ هزار هکتار باغ وجود دارد که استان تهران با استفاده از این منابع در حوزه تولید میوه‌‌های باغی رتبه سوم کشوری را به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: با توجه به این آمار یکی از چالش‌های اساسی در استان تهران مربوط به حوزه زیست محیطی است که مسائلی مانند آلودگی هوا، آلودگی آب، آلودگی خاک مشکلات دفع پسماند و سایر مسائل را در برمی‌گیرد آنچه به تبع این آلاینده‌ها در تهران رخ داده مشکلات عمده‌‌ای را بر مردم پایتخت تحمیل کرده و به عنوان نمونه امروز انواع بیماری‌‌های نوپدیدی را شاهد هستیم که عمده ریشه آن به بحث آلودگی‌‌ها برمی‌گردد.

استاندار تهران اضافه کرد: باید تهران را با توجه به آسیب‌‌پذیری و منابع محدود آن مورد حفاظت جدی در حوزه زیست محیطی قرار دهیم اکنون همکاری و هم‌‌افزایی خوبی در ایجاد نگاه علمی و تخصصی به مسائل زیست محیطی با شورای شهر و شهرداری ایجاد شده که باید با تداوم این مهم نسبت به حل مشکلات اقدام کنیم.

محسنی بندپی با بیان اینکه منابع طبیعی و سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور اقدامات خوبی را در حوزه حفاظت و صیانت از منابع موجود در دستورکار خود قرار داده‌اند، خاطرنشان کرد: با اهتمام ویژه نسبت به مسائلی نظیر ساخت و سازها تغییر کاربری‌‌ها و سایر امور به جد پیگیر حل و فصل مشکلات تهران در عرصه محیط زیست هستند.

وی با بیان اینکه فرهنگ زیست محیطی که در استان تهران در میان مردم ایجاد شده شایسته و ارزنده تقدیر و درخور توجه بوده و نباید حرکت این فرهنگ به سمت نگاه فراگیر را به حال خود رها کنیم، ابراز داشت: نکته مهم دیگر در این بین حضور سازمان‌‌های مردم نهاد فعال در عرصه زیست محیطی است که زنان نیز در فعالیت‌های این سمن‌‌ها نقش جدی را ایفا کرده و بیشترین فعالان حوزه زیست‌محیطی را زنان تشکیل داده‌‌اند.

استاندار تهران با بیان اینکه نگاه اجتماعی به آسیب‌‌ها است که می‌‌تواند به رفع و حل و فصل آن کمک کند، عنوان کرد: در حوزه زیست محیطی این نگاه بیشتر مورد نیاز خواهد بود در این حوزه همچنین می‌‌توان با هم‌‌افزایی بین دستگاه‌های ذیربط و سازمان‌های مردم‌‌نهاد شاهد افزایش میزان فضای سبز در استان تهران بوده و شرایطی را ایجاد کرد که تهران با نگاه علمی و تخصصی به ظرفیت‌ها و منابع به شهری زیست‌‌پذیرتر بدل شود.

انوشیروان محسنی بندپی انوشیروان محسنی‌بندپی انوشیروان محسنی بند پی انوشیروان محسنی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر