کد خبر: 737386 A

رئیس پلیس بین الملل ناجا از موافقت با پیشنهاد پلیس جمهوری اسلامی ایران برای ثبت روز "شهدای پلیس ایران "در تقویم جهانی همزمان با ۷ مارس ؛۱۶ اسفند ماه خبر داد.

به گزارش ایلنا، به نقل از پایگاه خبری پلیس، سردار هادی شیرزاد با اعلام این خبر، اظهار داشت: بنا به پیشنهاد نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران به دبیرخانه اینترپل جهانی،۷ مارس برابر ۱۶ اسفندماه به نام روز"شهدای پلیس ایران "در تقویم بین المللی ثبت جهانی شد.

وی با بیان اینکه نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران تاکنون قریب به ۱۴ هزار شهید برای تامین،توسعه و حفظ امنیت و آرامش  به جامعه تقدیم کرده است، ادامه داد: حدود ۸ هزار نفر از این شهدا، از شهیدان دوران دفاع مقدس و از نیروهای "ایثارگر"و "جان بر کف"پاسداران غیور کمیته انقلاب اسلامی و شهدایی از جان برکفان شهربانی و ژندار مری می باشند.

 این مقام ارشد انتظامی یادآور شد: از این تعداد شهدای گرانقدر، قریب به ۴ هزار شهید در درگیری با سوداگران مرگ، قاچاقچیان مواد مخدر، باندهای بین المللی و مابقی نیز هنگام انجام  وظیفه در اقصی نقاط کشور و در صیانت و حفاظت از  مرزهای بین المللی ایران اسلامی و مقابله با قانون شکنان به شهادت رسیدند.

وی تاکید کرد : رسالت نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران  در مبارزه با اشرار و تبهکاران در مرزها، شهرها، جاده‌ها و..  منجر  شد، این نیروی "مردمی" و "انقلابی" سالانه شهدای زیادی را تقدیم این مرز و بوم  کند.

سردار شیرزاد یادآور شد: با توجه به این موضوع ونیز ظرفیت‌های موجود در نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران  به واسطه حضور در مجامع منطقه‌ای ، بین‌المللی و  تعامل با کشورها و سازمان‌های بین‌المللی، این فرصت برای این پلیس مهیا شد  تا در اقدامی هوشمندانه و مطابق  تدابیر سردار "حسین اشتری"؛ فرمانده ناجا ،صدای رشادت‌های افسران پلیس را که در جمهوری اسلامی ایران و در سایر کشورها در راستای تأمین امنیت و نظم عمومی شهروندان، جان خود را فدا می‌ کنند، به گوش جهانیان برسانیم.

این مقام ارشد انتظامی تصریح کرد:از این رو در ملاقات صورت‌گرفته بنده به  عنوان  رئیس پلیس بین‌الملل ناجا و آقای "یورگن اشتاک" دبیرکل سازمان اینترپل در حاشیه چهاردهمین اجلاس سالانه روسای اینترپل کشورهای عضو در فروردین ماه سال ۱۳۹۷ در کشور فرانسه، به دبیرکل سازمان اینترپل پیشنهاد شد، نامگذاری یک روز بین‌المللی به نام روز جهانی "گرامی‌داشت شهدا و جان باختگان پلیس "را بررسی ،که این مهم  مورد استقبال ایشان قرار گرفت.

رئیس پلیس بین الملل ناجا با اشاره به اینکه این موضوع در هشتاد و هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان اینترپل (آبان‌ماه ۱۳۹۷) مطرح و مورد موافقت کشورهای عضو قرار گرفت، بیان کرد: از این رو سازمان اینترپل طی مکاتبه‌ای رسمی با تمامی کشورهای عضو روز ۷ مارس (برابر۱۶ اسفند) را به عنوان "روز جهانی گرامی داشت "شهدای پلیس ایران "تعیین و اعلام کرد.

شهدای پلیس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر