کد خبر: 736865 A

فرمانده مرزبانی کشور با تاکید بر لزوم توجه وِیژه دولت پاکستان بر تقویت مرزهای مشترک با ایران، از کشف ۵۶ تن انواع مواد مخدر در ۱۱ ماهه گذشته خبر داد و گفت: مرزهای کشور امن است.

به گزارش ایلنا، سردار "قاسم رضایی" در حاشیه مراسم اخذ درجه و دانش آموختگی دوره ششم مرزبانی مرکز آموزش تخصصی ثامن الائمه (ع) مشهد در جمع خبرنگاران با بیان اینکه علی رغم همه توطئه هایی که پیرامون مرزها وجود دارد، مرزهای کشور امن است، اظهار داشت: فرزندان این ملت شبانه روز از مرزهای جمهوری اسلامی ایران حراست و پاسداری می کنند که این چنین امنیتی خوشایند استکبار و دشمنان نظام اسلامی نیست.

وی با اشاره به  مشکلاتی اعم از قاچاق سوخت و کالا  افزود: به لطف خداوند، حضور و تلاش  مرزبانان جمهوری اسلامی توانسته ایم با این پدیده های آسیب زا و  شوم مقابله کنیم.

فرمانده مرزبانی کشور با اشاره به همسایگی دو کشور افغانستان و پاکستان بیان کرد:تولید مواد مخدر در شرق کشور مشکلاتی را برای مرزهای جمهوری اسلامی پدید آورده که باعث درگیری های پی در پی میان مرزبانان ما و اشرار شده .به طوری که  در ۱۱ ماه گذشته موفق به کشف و جلوگیری از ورود ۵۶ تن مواد مخدر به کشور شده ایم.

این مقام ارشد مرزبانی اضافه کرد: در سال جاری با کشور افغانستان سه نشست برگزار کرده ایم و آنها وعده داده اند که مشکلات موجود در مرزها را با کمک مرزبانان جمهوری اسلامی ایران حل کنند، آنها از ایران درخواست کرده اند که بیشتر از گذشته مرزها را محافظت کنیم.

وی با اشاره به مرز مشترک ایران و پاکستان افزود: در مرز مشترک با کشور پاکستان مهمترین مشکل این است، که این کشور بیشترین تمرکز خود را روی مرزهای مشترک خود با افغانستان و هند گذاشته است و کمتر به مرز مشترک میان جمهوری اسلامی ایران و پاکستان اهمیت  می دهند از اینرو  از دولت پاکستان تقاضا داریم  که بیشتر روی این مرز تمرکز و توجه داشته باشند، چرا که مرزهای مشترک باید به صورت مشترک اداره شوند و به صورت انفرادی نمی توان آنها را مدیریت کرد.

وی  ادامه داد: برابر گزارشات واصله، این نوید به ما داده شده که کشور پاکستان قصد تقویت مرزهای مشترک کشورشان با جمهوری اسلامی ایران را در دستور کار قرار داده و این نوید آینده ای روشن را برای هر دو کشور می دهد که امیدواریم توافقات حاصله نتیجه بخش باشد.

سردار رضایی با اشاره به وضعیت مرزبانان ربوده شده اظهار کرد :یکی از مطالبات جمهوری اسلامی ایران از کشور پاکستان بازگرداندن مرزبانان ربوده شده به کشورمان بوده و بر این باوریم که ارتش پاکستان می تواند به راحتی گروه های تروریستی ساکن در این کشور را شناسایی کند و آنان را به کشور بازگرداند.

 این مقام ارشد مرزبانی با اشاره به مصاحبه چند روز پیش خود در خصوص عدم اختصاص بودجه انسداد مرزها به مرزبانی تاکید کرد :برادر ما آقای نوبخت در گفت و گویی اعلام کرده که همه اعتبارات به مرزبانی واریز شده که طبق وعده های داده شده قرار بر این بوده که اعتبارات سال ۹۷ به ما اختصاص داده شود و ما بر حسب این قول برنامه ریزی هایی انجام داده بودیم اما متاسفانه این اتفاق هنوز میسر نشده. ما از آقای نوبخت تقاضا داریم که مجدد این موضوع را بررسی کنند.

وی عنوان کرد: در سال های گذشته اعتباراتی از سوی دولت محترم به مرزبانی هر چند ناقص اختصاص داده شد اما ذکر این نکته هم ضروری است که اعتبارات به صورت تمام و کمال به حساب مرزبانی واریز نشد.

سردار رضایی با اشاره به جایگاه مرز و مرزبانی در هر کشور گفت: وقتی مردم عزیز این کشور فرزندانشان را جهت دفاع از مرزهای کشور به مناطق مرزی اعزام می کنند توقع دارند که امکانات اولیه و شرایط مطلوبی را برای آنها فراهم کنیم. مگر می شود در پاسگاه های مرزی آب و برق وجود نداشته باشد. تامین این نیازها از عهده مرزبانی خارج است.

فرمانده مرزبانی کشور در خاتمه گفت: از دولت و مجلس شورای اسلامی تقاضا داریم تا به طرحی که مرکز پژوهش ها که طی چند ماه و در بازدید از استان های مرزی داشته اند، رای مثبت داده تا بتوانیم خلا های پنجاه ساله موجود در مرزهای کشور را بر طرف کنیم.

سردار قاسم رضایی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر