کد خبر: 736827 A

مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران اعلام کرد:

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو گفت: طی بیست سال گذشته ۷ میلیارد سفر در خط مترو تهران ثبت شده است.

به گزارش ایلنا، فرنوش نوبخت در مراسمی که به مناسبت بیستمین سالگرد بهره برداری از مترو تهران و حومه برگزار شد، اظهار کرد: روزی که اولین قطار از سمت صادقیه به کرج حرکت کرد روز ویژه ای بود و همه علاقمند بودند که بدانند پس از آن چه اتفاقی می افتد.

وی افزود: امروز دویست کیلومتر مترو با ۱۱۵ ایستگاه در دست بهره برداری بوده و تاکنون شاهد ۷۳ مرحله افتتاح بوده ایم.

مدیر عامل شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه با اشاره به اینکه طی بیست سال گذشته ۷ میلیارد سفر در خط مترو تهران ثبت شده است، عنوان کرد: گذشته ای که با اعداد و ارقام به تصویر می کشیم گویای زحمات طولانی تلاشگران ساخت و بهره برداری مترو نیست، اما امروز نتیجه این زحمات را می بینیم.

وی خاطر نشان کرد: تمبر ۲۰ سالگی مترو را امروز رونمایی می کنیم تا از زحمات تمام کسانی که برای تاسیس مترو تلاش کرده اند تقدیر کنیم. حرکتی که سرآغاز آن بیست سال قبل بود و سپس در شهرهای دیگر ادامه پیدا کرد.

نوبخت تصریح کرد: در آغاز بهره برداری از مترو وارد کننده این صنعت بودیم و با کمک پرسنل چینی فعالیت می کردیم،  اما امروز صادر کننده این صنعت هستیم .

وی در پایان گفت: امروز یک درخت به نشانه ۲۰ سالگی مترو کاشته شد که امیدواریم نشانه ای از تلاش خدمت گزاران این عرصه تنومند باشد.

نوبخت در ادامه با اشاره به کاهش سرفاصله حرکت قطارها در خطوط ۱، ۲ و ۴ گفت: در حال حاضر سرفاصله حرکت قطارها در این خطوط به ۴ دقیقه رسیده است و در خط ۳ این عدد ۷ و نیم دقیقه کاهش یافته است، اما به دلیل محدودیت هایی که در این خط وجود دارد فعلاً قادر به کاهش سرفاصله در این خط نیستیم.

به گفته وی، با برنامه ریزی های صورت گرفته خدمات پنجشنبه آخر سال و ایام عید به صورت ویژه صورت خواهد گرفت.

این مقام مسئول در پایان با اشاره به اینکه بخش های کوتاهی از خط ۶ و ۷ به زودی بهره برداری خواهد شد، گفت: پس از طی مراحل آزمایشی اگر ظرفیت خطوط افزایش یابد با قطارهایی که در اختیار داریم قادر به سرویس‌دهی مناسب نخواهیم بود. بنابراین، منتظر هستیم اقدامات جدی در مورد تامین واگن صورت گیرد.

افندی زاده: تا سال ۱۴۰۹ در تهران ۲۷ میلیون سفر درون شهری انجام شود

در ادامه این مراسم، شهریار افندی زاده قائم مقام معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران ضمن تبریک بیست سالگی متروی تهران و حومه گفت: یکی از شاخص های مهم برای شهرهای توسعه یافته مترو است و خوشبختانه متروی تهران به عنوان یکی از متروهای پیشرفته شناخته می شود.

وی با بیان اینکه اکنون ۱۹ میلیون سفر درون شهری در تهران انجام می شود، افزود: ۱۱۵ ایستگاه مترو در تهران وجود دارد، اما طبیعتاً این شهر بیش از این نیاز به حمل و نقل ریلی دارد.

افندی زاده تصریح کرد: در بازنگری طرح توسعه حمل و نقل درون شهری تهران که در سال ۹۱ انجام شد، ذکر شده است که ما باید بالای ۶۰۰ کیلومتر ریل در این ناوگان داشته باشیم. خوشبختانه در سال‌های گذشته از لحاظ ساخت به خصوص در سیویل به خودکفایی رسیدیم و در زمینه بهره برداری هم علی رغم سختی روزافزون کار، شاهد عملکرد بسیار خوبی هستیم.

قائم مقام معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با اشاره به اینکه مردم انتظار ارتقای سطح کیفیت در ارائه خدمات را دارند، خاطر نشان کرد: در جلسه ای که به منظور افتتاح بخشی از خط ۶ و۷ متروی تهران برگزار شده بود، آقای نوبخت اعلام کرد که برای بهره برداری از این ایستگاه های جدید کاملاً آماده هستند و مشکلی در این زمینه ندارند.  

وی ادامه داد: این واقعاً جای تقدیر دارد چرا که ما درگذشته غالباً در هنگام افتتاح خطوط جدید با مشکلاتی در بخش بهره برداری روبرو بودیم، اما اکنون شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه تلاش خوبی به خصوص در زمینه تعمیر واگن ها و بهره برداری حداکثری از ظرفیت موجود انجام داده است .

قائم مقام معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در ادامه به کاهش فاصله حرکت قطارها در خط ۱،۲ و ۴ به چهار دقیقه اشاره کرد و گفت: در خط ۳ و ۷ هم شاهد اقدامات خوبی در این زمینه بودیم و در آینده در خط ۶ هم خدمات خوبی ارائه خواهد شد.

افندی زاده با بیان اینکه طرح های مربوط به محدوده طرح ترافیک و محدوده کاهش آلودگی هوا اگر همزمان با توسعه مترو اجرا نشوند مردم را دچار مشکل می کنند، یادآور شد: مکمل این طرح ها توجه ویژه به توسعه حمل و نقل عمومی به ویژه مترو است، پیش بینی می شود که تا سال ۱۴۰۹ در تهران ۲۷ میلیون سفر درون شهری انجام شود که باید سهم مترو ۳۰ درصد باشد.

وی در پایان گفت: جا دارد از تمام کسانی که در این بیست سال برای توسعه مترو تلاش کردند تشکر کنم.

ارتقای سطح صنعت مترو توسعه حمل و نقل عمومی افندی زاده
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر