کد خبر: 735932 A

به منظور ایفای تعهدات قانونی شهرداری در برابر آتش نشانان، 20 میلیارد تومان در قالب بودجه سازمان آتش نشانی اختصاص یافت.

به گزارش خبرنگار ایلنا، اعضای شورای شهر تهران در جلسه نوبت عصر پس از پایان بررسی تبصره‌های 38 گانه لایحه بودجه 98 شهرداری به بررسی تبصره‌های پیشنهادی و الحاقی اعضای شورای شهر پرداختند.

در این جلسه مجید فراهانی پیشنهاد الحاق دو تبصره را به لایحه بودجه شهرداری مطرح کرد که تبصره نخست به این شرح است: سازمان صندوق بازنشستگی شهرداری تهران موظف است از ابتدای سال 98 ضمن افزایش کارآیی و بازدهی بنگاه‌های تحت پوشش خود، اعتبار مورد نظر برای مابه‌التفاوت هزینه‌ای مربوط به مستمری بازنشستگان در سال 98 نسبت به اعتبار مصوب در بودجه سال 97 را از محل منابع داخلی و سایر منابع حاصل از سرمایه‌گذاری‌های خود تامین کند. در صورتی که منابع حاصل از سود و بازدهی بنگاه‌های تحت پوشش، کفایت پرداخت مابه‌التفاوت را نکند به شهرداری اجازه داده می‌شود آن را از محل منابع عمومی خود تامین و پرداخت کنند.

مجید فراهانی، رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران در توضیح تبصره پیشنهادی خود گفت: سازمان بازنشستگی مرتب از بودجه شهرداری استفاده می‌کند و سال به سال به مصرف بودجه از سوی این سازمان اضافه می‌شود؛ بهره‌وری زیرمجموعه‌های این سازمان مهم است و ما باید به آن توجه کنیم تا به مرور وابستگی این سازمان به منابع بودجه کم شود.

بهاره آروین عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران در مخالفت با پیشنهاد فراهانی گفت: 17 شرکت نسل دومی در ذیل سازمان بازنشستگی قرار دارد. اگر قرار باشد ما به التفاوت هزینه‌های مربوط به مستمری بازنشستگان را به این سازمان پرداخت کنیم، چه انگیزه‌ای برای افزایش بازدهی بنگاه‌ها باقی می‌ماند؟ ما در واقع با این کار به سازمان بازنشستگی اعلام می‌کنیم که نگران نباشد؛ چرا که در صورت عدم افزایش بازدهی ما هزینه‌هایش را تامین خواهیم کرد.

افشین حبیب‌زاده، عضو دیگر شورای شهر تهران به عنوان موافق پیشنهاد فراهانی گفت: اگر حقوق بازنشستگان از محل درآمد زیرمجموعه‌های سازمان بازنشستگی محقق نشد، چگونه قرار است پرداخت شود و تکلیف چیست؟

در نهایت، فراهانی تبصره پیشنهادی خود را پس گرفت.

رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران درخواست الحاق تبصره دیگری را به لایحه بودجه 98 شهرداری مطرح کرد که از این قرار است: در اجرای قانون تفسیر بند الف تبصره 2 ماده 76 قانون تامین اجتماعی و به منظور ایفای تعهدات قانونی شهرداری در برابر آتش نشانان، شهرداری مکلف است ضمن تامین و پرداخت 4 درصد مابه‌التفاوت حق بیمه مشاغل سخت و زیان‌آور این افراد از سال 1397 نسبت به پرداخت مابه‌التفاوت حق بیمه آتش نشانان دارای حداقل 20 سال متوالی و 25 سال متناوب سابقه کار عملیاتی متقاضی بازنشستگی (اعم از آتش نشانان تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی یا صندوق بازنشستگی شهرداری تهران) به نحوی اقدام کند که این افراد از مزایای ماده 76 قانون تامین اجتماعی برخوردار شوند.

سیدحسن رسولی، خزانه‌دار شورای شهر تهران به عناون مخالف این پیشنهاد گفت:‌ حدود 2 ماه قبل شورای عالی کار، آتش نشانی را جزو مشاغل سخت و زیان‌آور آورده و بنابراین قانون ما را ملزم کرده تا هم 4 درصد مابه‌التفاوت را پرداخت کنیم و هم آتش نشانی آنان را به جای 30 سال، 20 ساله بازنشسته کنیم. این تبصره قانون بالادستی دارد و بنابراین چه آن را در لایحه بودجه بیاوریم و چه نیاوریم موظف به اجرای آن هستیم.

در ادامه بهاره آروین در مخالفت با تبصره پیشنهادی گفـت: این تبصره هزینه‌ای است و ما نمی‌دانیم هزینه آن چقدر است و هیچ ردیفی برای آن ندیده‌ایم. باید این موضوع را در بودجه سازمان آتش نشانی بیاوریم.

در نهایت سیدحسن رسولی از تماس با رئیس سازمان آتش نشانی خبر داد و به نقل قول از او اعلام کرد که برای سال 98 به همین منظور 20 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

به دنبال سخنان رسولی، فراهانی پیشنهاد دوم خود را پس گرفت.

آتش نشانی بودجه حقوق سازمان آتش نشانی شهرداری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر