کد خبر: 734969 A

معاون وزیر علوم در گفت‌وگو با ایلنا:

رییس سازمان امور دانشجویان از ارتقای خوابگاه‌های درجه سه در سال آینده و صنعتی شدن آشپزخانه‎های دانشگاه‌ها تا دو سال دیگر خبر داد.

مجتبی صدیقی (رییس سازمان امور دانشجویان و معاون وزیر) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به سیاست‎های وزارت علوم درباره افزایش کیفیت آموزشی در دانشگاه‎ها گفت: توسعه کمی آموزش عالی در دانشگاه‌های ما خوب بوده و در سال‌های اخیر توجه وزارتخانه به سمت افزایش کیفیت رفته است.

وی ادامه داد: مهمترین هدف ما اجرایی کردن طرح تضمین کیفیت بر مبنای آمایش آموزش عالی است به این صورت که باید رشته‌ها و دانشگاه‎ها و همچنین ظرفیت‎های آنان مجددا مورد بازنگری قرار بگیرند. یا به تعبیر دیگر دانشگاه‌های کوچک هدایت شوند و مورد حمایت دانشگاه‌های بزرگ در بحث آموزشی و پژوهشی قرار بگیرند. همه اینها اهداف ما در طرح‎های آموزشی و کیفی سازی آموزشی است.

معاون وزیر علوم با بیان اینکه برنامه افزایش کیفیت یکی از برنامه‎هایی بوده که طی چهار، پنج سال اخیر دنبال شده است، گفت: بحث افزایش کیفیت همواره پیگیری شده و جدی‌تر هم دنبال خواهد شد، اما طرح  اصلی‌مان همان طرح آمایش است که دنبال می‎کنیم. در کنار این اهداف یک سری فعالیت‌های دیگر هم در حوزه‌های مختلف دنبال می‌شود، منتهی شعار اصلی کل حوزه‎های وزارتخانه افزایش کیفیت است.

رییس سازمان امور دانشجویان با تاکید بر اهمیت کیفیت آموزش در دانشگاه‌ها گفت: در ابتدا هر کاری باید بدانیم که هدف مذکور چه میزان کیفیت کار را افزایش می‌دهد و آیا ارتقا کیفی در آن وجود دارد یا نه؟

وی در پاسخ به این سوال که برای سال آینده سازمان دانشجویی چه برنامه‌هایی جهت ارتقا خدمات دانشجویی در نظر دارد، گفت: متناسب با شرایط اقتصادی که سال آینده خواهیم داشت برنامه‌های ما قطعا رشد و ارتقا کمی و کیفی دارد. به عنوان مثال در حوزه خوابگاه‎‌ها بحث ارتقا خوابگاه‎های دانشجویی را داریم، همچنین پرداختن به خوابگاه‎های رتبه سه و ارتقا آنها نیز در برنامه‌های ما است.

صدیقی اضافه کرد: یکی از مواردی که سال آینده کماکان دنبال خواهد شد، ارتقای سطح آشپزخانه‌ها است. به گونه‌ای که طی دو سال آینده تمام آشپزخانه‌ها صنعتی خواهند شد تا از کیفیت مناسبی برخوردار شوند.

وی در خصوص شرایط وام‌های دانشجویی برای سال آینده گفت: فعلا بر اساس پیش‌بینی که از بودجه سال آینده داشتیم، افزایش در وام شهریه و وام ضروری را در هیات امنا تصویب کردیم و منتظریم ببینیم که بودجه مصوب به چه صورتی است و آیا در حوزه وام‎ها می‌توانیم کار دیگری انجام دهیم یا نه؟

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص وضعیت تربیت بدنی دانشگاه‌ها در سال آینده گفت: در عرصه تربیت بدنی نیز بنا به این است که ارتقای سطح زیربنای فضای وزرشی با روش‎هایی مثل اتاق تندرستی، زمین چمن‎های مصنوعی و... را داشته باشیم. امسال حدود ۲۶ پروژه در این زمینه را دنبال کردیم و سال آینده نیز مابقی پروژه‌های تربیت بدنی را دنبال خواهیم کرد.

صدیقی در خصوص فعالیت‎های بین‌المللی دانشجویان در سال آینده گفت: سال آینده حضور در رقابت‌های بین المللی دانشجویی در ایتالیا را خواهیم داشت. در خصوص فعالیت‎های مراکز مشاوره در زمینه آسیب‎های اجتماعی نیز باید بگویم که در مراکز مشاوره طرح‎های مداخله‌ای برای کاهش آسیب‎های اجتماعی داخل دانشگاه‌ها در جمع دانشجویان دنبال می‌شود که طرح دانشگاه عاری از دخانیات یکی از آنها است. همچنین سایر طرح‌ها مداخله‌ای در دفتر مشاوره دنبال می‌شود.

رییس سازمان امور دانشجویان در پایان اظهار داشت: در مجموع مسیر حرکتِ سال آ‌ینده مسیر رو به رشدی است. البته می‌دانیم که مشکلات بودجه‌ای و اقتصادی وجود دارد که باید متناسب با آنها کارها پیش ببریم تا سطح خدمات ما کاهش پیدا نکند.

گفتگو با ایلنا مجتبی صدیقی رییس سازمان امور دانشجویان و معاون وزیر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر