کد خبر: 734964 A

هاشمی:

رئیس شورای شهر تهران کاهش سفرها را مشکل شهر تهران دانست و تحقق آن را مستلزم داشتن مطالعات مبدا و مقصد دانست.

به گزارش ایلنا، محسن هاشمی، رئیس شورای اسلامی شهر تهران صبح امروز با حضور در سلسله نشست‌های تخصصی اجرای TOD در شهر تهران به موضوع خیابان کامل اشاره کرد و گفت: برای نخستین بار فلاسفه فرانسوی موضوع «کامل» را مورد استفاده خود قرار داده و سپس این واژه را وارد تغذیه کرده و نان کامل را تعریف می کنند که حاوی تمام مغذی لازم در یک نان است و آنچه از آن به عنوان خیابان کامل یاد می شود نیز به خیابانی گفته می شود که همه مدلهای حمل و نقلی را در خود جای داده ضمن اینکه خودرو محوری در آن محدود شده است و این ایده بسیار خوبی است.

وی ادامه داد: اجرای خیابان کامل ابتدا در محدوده محله دیده شده است و نه فرا منطقه‌ای.

موضوع خیابان کامل هم خوب شکل گرفته و هم بازخورد خوبی را به همراه داشته است. ایجاد خیابان کامل در مقیاس فرامنطقه ای اما کار سخت تری است و نیاز به انجام مطالعات عمیق تری داشته است.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: ما نیز هرچه سریعتر می توانیم این کار را از محلات شروع کنیم و شهرداران مناطق و محلات می توانند با توجه به تسلطی که بر محل خدمتشان دارند این کار را پیاده سازی کنند. موضوع ایجاد خیابان کامل به صورت فرامنطقه ای نیاز به هماهنگی بین مناطق دارد که در مراحل بعدی میتوان به آن پرداخته شود.

هاشمی رفسنجانی اظهار داشت: نشان دادن پروژه ها و مطالعات بین المللی در این حوزه تاثیر مثبتی را دارد اما هنوز در تهران چنین مطالعاتی را نداریم و من می خواهم که اگر مناطقی در این خصوص بررسی انجام داده اند آن را عرضه کنند تا بتواند به پخته تر شدن موضوع کمک کند.

وی در ادامه به آسیب شناسی ناقص ماندن اجرای برخی ایده های خوب پرداخت و تصریح کرد: گاهی اوقات مسئولان اجرایی در حوزه مسائل زیر بنایی دستشان بسته است و از این روی به جای اینکه به صورت زیربنایی کار کنند شروع به اقداماتی می کنند که می توان آن را به مصابح شروع به ساختن ساختمان از طبقه چندم دانست که در نهایت موجب خراب شدن ساختمان شده و ایده خوب نیز که در ذهن بوده است همانند این موضوع خراب می شود.

رئیس شورای شهر تهران ادامه داد: یکی از این اقدامات زیر بنایی که می توان آن را به عنوان مشکل اصلی حمل و نقل در شهر تهران مطرح کرد کم کردن سفرها در شهر است که باید با انجام مطالعات مبدا و مقصد به صورت زیربنایی برای آن فکری بکنیم.

هاشمی رفسنجانی ادامه داد: آخرین مطالعات مبدا و مقصد برای دهه 50 است که توسط مشاوران خارجی طراحی شده و تاکنون 10 معاون حمل و نقل و ترافیک شهر تهران به آن نپرداخته اند.

وی اظهار داشت: هم اکنون می توان گفت که تهران به هیچ وجه مطالعات مبدا و مقصد ندارد تا به صورت زیربنایی بتوان برای موضوع حمل و نقل فکر کرد. چرا که این گونه مطالعات نشان می دهد که هر کدام از کریدورهای شهر چه میزان از سفر را باید پوشش دهند و معاونت های حمل و نقل بر اساس آن بتوانند برنامه های خود را ارائه دهند. بنابراین عدم وجود چنین مطالعاتی اقدامات و تصمیمات جزیره ای را در پی داشته است.

رئیس شورای شهر تهران تاکید کرد: باید بحث حمل و نقل عمومی مورد تاکید قرار گرفته و همواره تشویق شود تا مردم بتوانند خودروهای خود را کنار گذارند و از حمل و نقل عمومی استفاده کنند.

هاشمی رفسنجانی در پایان به طرح پیاده که ترکیب حمل و نقل ترکیبی پیاده و دوچرخه است اشاره کرد و گفت: این ایده خوبی است و باید برای اینکه ناقص نماند در قالب یک طرح  جامع و کامل تهیه شود.

شورای شهر تهران شهر تهران معاون حمل و نقل و ترافیک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر