کد خبر: 734789 A

رییس سازمان غذا و دارو:

رییس سازمان غذا و دارو گفت: سامانه‌های الکترونیکی این سازمان باید به بانک مرکزی و گمرک وصل باشند تا فرآیندها تسهیل و روند نظارت با دقت و سرعت بیشتری انجام شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مهدی پیرصالحی در مراسم رونمایی از سامانه پروانه بهداشتی تولید و واردات در TTAC که امروز در هتل المپیک برگزار شد، گفت: درحال حاضر تولیدات در حوزه مواد غذایی و آشامیدنی گسترش یافته و با روش ‌های سنتی نمی توان بر محصولات نظارت داشت و با این سیستم قادر به نظارت کیفی نخواهیم بود.

وی درخصوص راه‌اندازی سامانه‌های الکترونیک سازمان غذا و دارو گفت: سامانه اصالت و پیگیری کالا از سال ۹۲  فعالیت دارد و با فعالیت جدی در حوزه دارو و محصولات وارداتی غذایی پیشرفت داشته است همچنین براساس پیگیری مسئولان کشور این سامانه‌ها باید به یکدیگر متصل شوند تا قابلیت نظارت داشته باشند.

وی در ادامه بیان کرد: سامانه‌های الکترونیکی سازمان غذا و دارو باید به بانک مرکزی و گمرک وصل باشند تا فرآیندها تسهیل و روند نظارت با دقت و سرعت بیشتری انجام شود.

پیرصالحی همچنین افزود: انتظار نهادهای نظارتی از ابتدای سال ۹۸ این است که تمام فرآورده‌ها از طریق سامانه‌ها کدهای رهگیری دریافت کنند. این اقدام بخشی در حوزه سلامت و بخشی در حوزه نظارت و جلوگیری از قاچاق انجام می‌شود زیرا دلیل اختلاف قیمت کالاها در داخل کشور مربوط به قاچاق و تقلب است که بسیار هم افزایش داشته، اگر از سامانه‌ها استفاده نکنیم علاوه بر ایجاد خطر در حوزه سلامت فرآورده‌ها، شرکت‌های تولیدکننده نیز به دلیل افزایش کالاهای تقلبی در معرض مخاطره قرار می گیرند.

رییس سازمان غذا و دارو گفت: تقلب و قاچاق کالا کاملا هدف گذاری شده است تا اعتماد مردم را خدشه دار کنند همچنین سازمان غذا و دارو و تولیدکنندگان باید به‌صورت همزمان به مردم در مورد اصالت کالا اطلاع‌رسانی کنند تا مردم بدانند که برچسب اصالت به تنهایی نشان دهنده اصالت کالا نیست و زمانی یک کالا اصالت دارد که استعلام شود.

بانک مرکزی دارو سازمان غذا و دارو قاچاق گمرک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر