کد خبر: 733826 A

قبادی خبر داد:

رئیس سازمان بهزیستی گفت: در حال حاضر حدود 3 هزار مسکن به مددجویان بهزیستی که درخواست داده بودند، واگذار شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، وحید قبادی دانا، رئیس سازمان بهزیستی در نشست خبری که امروز در سازمان بهزیستی برگزار شد، در خصوص دولت الکترونیک گفت: مستمری مددجویان تحت پوشش از گذشته الکترونیکی پرداخت می‌شده و در حال حاضر یک میلیون و 5 هزار نفر از مستمری‌بگیران به صورت ماهیانه مستمری دریافت می‌کنند.

وی در خصوص سبد کالا اظهار کرد: در گذشته سبد کالا صف‌‌های طولانی داشت که امروزه با مبلغ درج شده روی کارت مستمری‌بگیران با حضور کرامت انسانی، آنان می‌توانند به مراکز خرید مراجعه و خرید کنند و تا پایان سال یک نوبت دیگر به آنها سبد کالا به ارزش 200 هزار تومان داده شود که این عمل با هماهنگی وزارت رفاه است و ما در این زمینه نقش مطالبه‌گری داریم که امیدواریم این امر محقق شود.

قبادی دانا همچنین افزود: تا بیستم تیرماه 97، 500 هزار نفر تحت پوشش بهزیستی بودند که از محل اعتبارات مستمری دریافت می‌کردند که بنا بر همت دولت افرادی که پشت نوبت بودند از تیرماه به بعد وارد مجموعه مستمری‌ها شدند که از محل هدفمندی یارانه‌ها آنان نیز مستمری دریافت می‌کنند، گروه اول از یارانه‌ها و محل اعتبارات و گروه دوم فقط از محل یارانه‌ها مستمری دریافت می‌کنند که امیدواریم در این زمینه بتوانیم یکسان‌سازی انجام دهیم. همچنین مبلغ عیدی برای گروه اول مشخص شده، اما هنوز برای گروه دوم تامین اعتبار نشده که در این زمینه امیدواریم بتوانیم تا پایان سال به دو گروه عیدی پرداخت کنیم.

رئیس سازمان بهزیستی گفت: امیدواریم با همکاری دولت و سازمان برنامه و بودجه با تخصیص 100 درصدی بودجه سال 97 تا پایان سال بتوانیم کسری‌های موجود را جبران کنیم.

وی در خصوص یارانه مراکز نگهداری شبانه‌روزی معلولین اظهار کرد: در 20 روز اخیر تلاش‌های بسیاری شده تا یارانه مراکز نگهداری شبانه‌روزی معلولین به صورت الکترونیک پرداخت شود زیرا سرعت و دقت در این روش افزایش می‌یابد. همچنین این پرداخت براساس تعرفه سال 97 خواهد بود اما این مبلغ 27 درصد افزایش نسبت به گذشته داشته به این معنا که از 640 هزار تومان به 770 هزار تومان رسیده است. در این زمینه مشکلاتی وجود دارد که سعی در رفع آنها داریم. همچنین تلاش ما این است یارانه مراکز نگهداری شبانه‌روزی به صورت متمرکز و الکترونیک پرداخت شود.

قبادی دانا همچنین افزود: در زمینه هزینه‌های امداد و یارانه‌ها سعی داریم پرداختی‌ها به صورت الکترونیک و متمرکز باشد. همچنین یارانه و امداد کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست نیز که 26 هزار نفر هستند به تدریج الکترونیکی پرداخت خواهد شد و برای مراکز روزانه معمولی نیز برنامه‌هایی در نظر داریم که در سال 98 پرداخت‌ها به صورت الکترونیک باشد و در این زمینه نظارت‌های خوبی داریم.

رئیس سازمان بهزیستی با بیان اینکه سامانه شفافیت سازمان بهزیستی راه‌اندازی شده، تصریح کرد: با سیاستگذاری رئیس جمهور و ابلاغیه به وزارت رفاه و پیگیری‌های آقای شریعتمداری و برنامه‌های ما در سازمان بهزیستی شفافیت در دستور اصلی کار ما قرار دارد. بر این اساس ستاد شفافیت را‌ه‌اندازی شده که در این سامانه کلیه قراردادها، موافقتنامه‌ها، تفاهم‌نامه‌ها با اشخاص حقیقی و حقوقی با سازمان بهزیستی درج شده است که اکنون 15 مورد از این موارد در این سامانه وجود دارد که سبب شفافیت امور سازمان بهزیستی می‌شود. همچنین کلیه املاک بهزیستی و مشارکت‌های مردمی با مشخصات کامل روی این سامانه قرار دارد و افرادی که به بهزیستی کمک می‌کنند یک پیام تشکر برای آنها ارسال می‌شود و در سامانه ما نیز به ثبت می‌رسد که سبب افزایش اعتماد مردم هم می‌شود.

وی ادامه داد: جهت تسهیل امور کلیه مراکز بهزیستی در سامانه درج شده و هم اکنون بیش از 40 هزار مرکز به تفکیک در این سامانه قابلیت جستجو و مشاهده دارد. این سامانه به عنوان اتاق شیشه‌ای برای سازمان بهزیستی محسوب می‌شود و افرادی که به سازمان کمک می‌کنند خیالشان راحت است که کمک‌هایشان به مردم می‌رسد و با اطمینان خاطر این کار را انجام می‌دهند و امیدواریم فعالیت‌هایی که در ستاد شفاف‌سازی انجام می‌شود اعتماد مردم را نیز افزایش دهد.

قبادی دانا با اشاره به طرح ساماندهی کودکان کار در خیابان‌ها بیان کرد: ما طرح جامع خود را به شورای اجتماعی وزارت کشور داده‌ایم و جلسات بسیاری در این زمینه با مراجع قانونی تشکیل شده و طبق بررسی‌ها حدود 70 درصد کودکان کار در شهر تهران و حدود 56 درصد از این کودکان در سطح کشور از اتباع خارجی هستند. در این زمینه نیازمند همکاری بین بخشی میان شهرداری، بهزیستی، اداره اتباع خارجی، نیروی انتظامی و قوه قضائیه هستیم. ما آمادگی خود را اعلام کرده‌ایم و امیدواریم بتوانیم در این زمینه ساماندهی صورت دهیم و در جلسه شورای اجتماعی، اداره پیشگیری قوه قضائیه و شهرداری مذاکراتی داشته‌ایم. ورود اداره اتباع و وزارت کشور به این موضوع سبب می‌شود که 70 درصد از این افراد ساماندهی شوند و نقش سازمان بهزیستی در 30 درصد باقی مانده است که اگر هر کدام از ارگان‌ها به وظایف خود عمل کنند ساماندهی انجام می‌شود.

وی در خصوص مسکن مددجویان خاطرنشان کرد: در حال حاضر حدود 3 هزار مسکن به مددجویان بهزیستی که درخواست داده بودند واگذار شده است. همچنین 13 هزار خانوار برای واگذاری مسکن در نوبت قرار دارند. هم اکنون در حال برنامه‌ریزی هستیم تا با مشارکت خیرین و هماهنگی دستگاه‌ها و سازمان‌های مختلف بتوانیم تا پایان دولت دوازدهم در سه سال آینده به نیاز درخواست‌کننده‌ها پاسخ مثبت دهیم که در این زمینه نیز باید همکاری وجود داشته باشد در این راستا هفته آینده بنا بر این موضوع با مجموعه‌های موثر در این زمینه برای مشارکت و تامین زیرساخت‌ها جلساتی برگزار خواهیم کرد.

رئیس سازمان بهزیستی در خصوص واگذاری مسکن به خانواده‌های دارای دو معلول بیان کرد: در سال 94 قراردادی با سازمان‌ها منعقد شد و حدود 14 هزار خانوار دارای دو معلول شناسایی شدند و در مجموع 5هزار واحد مسکونی به آنان واگذار شد، 680 هزار مسکن هم اکنون در حال ساخت است و 2200 خانواده نیز برای واگذاری مسکن پشت نوبت قرار دارند که امیدواریم در دو سال آینده به آنها واگذار شود.

وی در ادامه گفت: هم اکنون در شرایط سخت تحریم هستیم و در زمینه بودجه مشکلات بسیاری وجود دارد. امیدواریم با مشارکت‌ها بتوانیم نیاز خانواده‌های پشت نوبت را نیز که بخشی بلاعوض و بخشی تسهیلات است را پوشش دهیم.

او با اشاره به فعالیت‌های بهزیستی در زمینه اشتغال معتادین گفت:‌ چرخه برگشت این افراد از ترک و درمان و بازگشت به جامعه باید کامل شود که در این راستا بهزیستی فعالیت‌هایی را برای آنان انجام داده است. همچنین در این راستا همکاری نزدیکی با معاونت اشتغال وزارت کار در نظر گرفته شده و کارگروه اشتغال در سازمان بهزیستی با حضور معاونت اشتغال و مدیران تشکیل شده است تا در این امر به یک مدل موفق برای مددجویان دست یابیم.

قبادی دانا در ادامه افزود: برآورد بودجه در بهزیستی 12هزارو 500 میلیارد تومان بوده و در سال 98، 1100 میلیارد که 10 درصد از سال قبل کمتر است که ما با نمایندگان تلاش کردیم که به این میزان اضافه شود و امیدواریم در صحن مجلس هم ابلاغ شود و شاید مستمری معلولین و حق پرستاری نیز تغییراتی داشته باشد.

رئیس سازمان بهزیستی با بیان اینکه از نوروز 98 نهضت مناسب‌سازی محیط زندگی معلولین شکل می‌گیرد گفت: این نهضت از نوروز 98 با همکاری بسیج سازندگی ایجاد می‌شود. همچنین ما در این راستا برای نهادهای دولتی و غیر دولتی که به مناسب‌سازی زندگی معلولین بپردازند گواهینامه‌ای اعطا خواهیم کرد که این گواهینامه بیشتر امتیاز معنوی دارد. همچنین کمیته هماهنگی و مناسب‌سازی با حضور نمایندگان و مدیران سازمان‌ها شکل خواهد گرفت و بهزیستی از آنان مطالبه دارد. قطعاً کمک و حضور شهرداری‌ها می‌تواند نقش بسزایی در این امر برای معلولین داشته باشد و نکته مهم اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی مردم است و باید آنان نیز مشارکت داشته باشند تا یک فرد معلول بتواند مانند یک فرد عادی در جامعه حضور داشته باشد.

رئیس سازمان بهزیستی از کلنگ‌زنی اولین مجتمع رفاهی برای معلولین خبر داد و گفت: اولین مجتمع رفاهی- فرهنگی برای معلولان در شهر بوشهر کلنگ‌زنی شده و امیدواریم این مجموعه شکل گیرد. همچنین رایزنی‌هایی با شبکه های حمل و نقل داشته ایم که این رایزنی‌ها هم اکنون در حد کارشناسی است و امیدواریم در آینده‌ای نه چندان دور خبرهای خوشایندی در این زمینه بدهیم. هرچه زمینه حضور برای معلولین بیشتر باشد دردها کاهش می‌یابد. زیرا حمل و نقل برای معلولین نیز مشکل است.

وی در ادامه گفت: طبق بودجه موارد اولویت‌دار در بهزیستی پیگیری می‌شوند. قطعاً معلولین و سالمندان نیز اولویت‌دار هستند، بودجه سال 98 هنوز قطعی نشده تا این موارد را اولویت‌بندی کنیم و در این راستا برنامه سامانه شفافیت این است که کلیه خدمات به مددجویان مشخص می‌شود در حال حاضر 35 هزار معلول شهریه دانشگاه از سازمان بهزیستی دریافت می‌کنند که این شفاف‌سازی به ما و افراد تحت پوشش نیز کمک می‌کند.

وی در ادامه گفت: در قانون حمایت از معلولین درج شده که باید سفرهای درون‌شهری رایگان و سفرهای برون‌شهری برای آنان نیم‌بها باشد. این موارد باید به آنها اطلاع‌رسانی شود. همچنین فعال کردن ظرفیت‌های موجود از بودجه تخصیص داده شده در سال 98 از برنامه‌های ما است.

بهزیستی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر