کد خبر: 733258 A

دادستان مرکز استان البرز:

دادستان مرکز استان البرز گفت: واحدهای آلاینده در شهرستان های نظرآباد و ساوجبلاغ که فاضلابشان را به تالاب صالحیه می ریزند موظف هستند این مشکل را رفع کنند و در غیر این صورت به صورت موقت پلمپ می شوند.

به گزارش ایلنا، حاجی رضا شاکرمی در جلسه ستاد شورای سیاستگذاری و حفظ اراضی ملی و منابع طبیعی استان که در فرمانداری نظرآباد برگزار شد، گفت: شهرک های صنعتی که فاضلابشان به تالاب صالحیه میریزد موظفند تصفیه خانه های نیمه کاره را هرچه سریع تر تکمیل کنند.

وی افزود: اگر قرار باشد پلمپ خروجی فاضلاب های شهرک های صنعتی به واحدهای تولیدی آسیب برساند بهتر است تا اینکه این  آسیب زیست محیطی در تالاب صالحیه به عموم مردم برسد.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز گفت: حفظ محیط زیست باید جدی گرفته شود و اگر نیاز باشد در صورت قصور فرد یا افرادی دستگاه قضایی به این موضوع ورود می‌کند.

شاکرمی افزود: آلودگی‌ها, ریزگردها و رسیدگی به مشکلات در تالاب صالحیه از دلایل جلسه امروز است.

وی افزود: در کشور ما محیط زیست و آلودگی آن یکی از مسایل اساسی و ابرچالش‌هایی است که در آینده با آن مواجه هستیم.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز با بیان اینکه ریزگردها مشکلات اساسی ایجاد می‌کنند که باید برای آن تدبیر جدی در نظر گرفت،گفت: سیستم باغ شهری کرج برای این بود که از آلودگی هوا و انتقال آن به سمت پایتخت جلوگیری شود، متاسفانه باغات در استان البرز با  تغییرات مواجه شد و مجموعه‌های مانند قسمتی از باغ سیب با نظارت و ورود مدعی العموم احیا شد که در حال انجام است.

 وی با بیان اینکه خشک شدن تالاب صالحیه سبب ایجاد ریزگرد در استان البرز می‌شود،گفت: آگاهی بخشی و ایجاد حق حیات انسانها و ایجاد رفاه و امکانات و زندگی با آرامش در کنار  حفظ محیط زیست است، آلودگی هوا و  باران اسیدی سبب اثرات مضر بر انسانها و حیوانات می‌شود.

وی با بیان اینکه اثرات آلودگی هوا بسیار قابل توجه است که باید شرایط لازم برای کاهش  آلودگی هوا فراهم شود، اضافه کرد: در استان البرز دومین جرم ایراد ضرب و جرح است و آلودگی هوا هم سبب ایجاد مشکلاتی در کاهش تحمل و تاب آوری افراد می‌شود.

شاکرمی با بیان اینکه حفظ محیط زیست باید جدی گرفته شود،گفت: اگر نیاز باشد در صورت قصور فرد یا افرادی دستگاه قضایی به این موضوع ورود می‌کند.

حق‌آبه تالاب صالحیه استان البرز اختصاص می‌یابد

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز از تعهدات آب منطقه‌ای استان برای پیگبری حق آبه تالاب صالحیه نیز خبر داد.

حاجی رضا شاکرمی گفت: تامین حق آب تالاب صالحیه در جلسه امروز مورد تصویب قرار گرفت و آب منطقه‌ای استان البرز در مورد تامین حق آبه و تامین آب مورد نیاز تالاب تعهداتی دارد که انجام می‌دهد.

وی افزود: درباره موضوع ورود فاضلاب شهر جدید هشتگرد و شرکت‌های صنعتی هشتگرد و سپهر  نظرآباد  قرار شد که تصفیه خانه‌هایی در مسیر آنجا احداث شود و شرکتهایی که دارای آلودگی هستند  شناسایی شود و اگر هم نیاز به برخورد قضایی باشد اقدامات لازم انجام شود.

دادستان کرج با بیان اینکه زهکشی هم که در آنجا احداث شده ممکن است که دارای تبعات زیست محیطی باشد  که  از  محیط زیست هم خواسته شد در این زمینه مطالعاتی داشته باشد،گفت: اگر زهکشی انجام شده مشکلات محیط زیستی ایجاد کند مقرر شد مسدود شود.

عمده شهرک‌های صنعتی استان البرز زیرساخت‌ محیط زیستی ندارند

مدیرکل محیط زیست استان البرز گفت: موضوعی که در طی سنوات گذشته استان البرز با آن مواجه بوده این بوده است که عمده شهرک‌های صنعتی بدون ایجاد زیرساخت‌های محیط زیستی ایجاد شده است.

فردین حکیمی گفت: یکی از اولویت‌های دولت و محیط زیست احیای تالاب‌ها و تعیین حق آبه زیست محیطی برای آنها است.

وی افزود: تنها تالاب استان البرز تالاب صالحیه است که احیا و حفظ آن با توجه به اینکه می‌تواند به عنوان کانون داخلی ریزگرد باشد حائز اهمیت است.

مدیرکل محیط زیست استان البرز با بیان اینکه برنامه‌های ما باید در جهت احیای این تالاب باشد و نه تخریب آن بیان کرد: موضوعی که در طی سنوات گذشته استان البرز با آن مواجه بوده این بوده است که عمده شهرک‌های صنعتی بدون ایجاد زیرساخت‌های محیط زیستی ایجاد شده است، سازمان محیط زیست مخالف ایجاد اشتغال و کارآفرینی در صنعت نیست اما باید توسعه صنعت همراه با مسایل و الزامات زیست محیطی باشد.

حکیمی ادامه داد: مشکلی که اخیرا تالاب صالحیه با آن مواجه شده هدایت فاضلاب غیراستاندارد از شهرک‌های صنعتی غیردولتی به داخل تالاب بوده که موضوع به سرعت پیگیری شد تا میزان آلایندگی این تالاب را کاهش دهیم.

وی با اشاره به اهمیت تالاب صالحیه برای استان البرز گفت: آلودگی‌های زیست محیطی در آبزیان تالاب تاثیر داشته که این مسئله سبب کاهش تعداد پرندگانی که از آبزیان داخل تالاب استفاده می‌کنند شده چرا که وقتی آب آلوده می‌شود آبزی نمی‌تواند زیست کند. بیش از ۷۵ گونه پرنده نایاب و کمیاب در تالاب صالحیه زیست می‌کنند که با افزایش آلودگی‌ها میزان این پرندگان کم شده و در معرض خطر قرار می‌گیرد.

مدیرکل محیط زیست استان البرز با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای احیای تالاب صالحیه عنوان کرد: تامین حق آبه توسط آب منطقه‌ای و احیای مراتع و بیابان‌زدایی توسط منابع طبیعی از جمله اقدامات صورت گرفته است و مدیران شهرک‌های صنعتی نیز برای استانداردسازی پساب همکاری‌های لازم را داشته باشند.

شمار پرندگان تالاب صالحیه نظرآباد کاهش یافت

مدیر کل حفاظت محیط زیست البرز گفت: تعداد پرندگان مهاجر به تالاب صالحیه با توجه به آلودگی های صورت گرفته در این تالاب کاهش یافته است.

فردین حکیمی افزود: آلودگی های زیست محیطی سبب شده ، شمار زیادی از پرندگان آبزی این تالاب را ترک کنند.

وی با بیان اینکه احیای تالاب ها و تامین حق آبه آنها یکی از اولویت های دولت و سازمان حفاظت محیط زیست است، گفت: تالاب صالحیه نقش موثری در کاهش ریزگرد و کنترل آلودگی هوای استان البرز دارد و احیای آن ضروری است.

حکیمی اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که طی سال های گذشته، البرز با آن مواجه شده ایجاد شهرک های صنعتی بدون زیر ساخت بوده و همین امر سبب سرایت بخشی از آلودگی صنعت به تالاب صالحیه شده است.

وی با بیان اینکه مخالف توسعه صنعت و اشتغال زایی نیستیم اما این توسعه باید همراه و همگام با حفظ محیط زیست باشد، خاطر نشان کرد: هدایت فاضلاب غیر استاندارد از شهرک های صنعتی خصوصی به تالاب صالحیه بر مشکلات زیست محیطی استان افزوده و این موضوع در دستگاه قضایی مطرح و پیگیری لازم برای آن صورت گرفت.

حکیمی گفت: تامین حق آبه توسط آب منطقه ای، احیای مراتع و بیابان زدایی توسط منابع طبیعی و امور آبخیزداری از جمله اقدامات برای نجات تالاب صالحیه است.

وی ادامه داد: برای احیای هر چه بیشتر این تالاب نیازمند همکاری شهرک های صنعتی و استاندارد سازی پساب ها هستیم.

تالاب صالحیه به وسعت ۱۰ هزار هکتار در استان های البرز و قزوین واقع شده است.

تصفیه‌خانه شهرک صنعتی اشتهارد به بهره‌برداری می‌رسد

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان البرز از بهره برداری از تصفیه خانه شهرک صنعتی اشتهارد تا قبل از پایان سال خبر داد.

محمدامین فرشی گفت: شرکت شهرک‌های صنعتی به موضوع حفظ محیط زیست توجه ویژه‌ای دارد، در این راستا تصفیه خانه شهرک صنعتی اشتهارد در مراحل پایانی قرار دارد.

وی افزود: در مورد تصفیه‌خانه شهرک صنعتی هشتگرد نیز با اعتباری معادل ۶ میلیارد تومان قابل راه‌اندازی است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان البرز با بیان اینکه شهرک صنعتی اشتهارد تبعیدگاه صنایع آلاینده تهران بوده است، اضافه کرد: تصفیه‌خانه فاضلاب شهرک صنعتی اشتهارد با آخرین مدلهای روز طراحی شده که در پانزدهم اسفند به بهره برداری  می‌رسد.

وی با بیان اینکه با راه‌اندازی این تصفیه خانه مشکل اصلی شهرک صنعتی اشتهارد برطرف می‌شود، بیان کرد: مصرف آب از منابع زیرزمینی سبب ایجاد این فاضلاب ها می‌شود، میزان مصرف آب در شهرک صنعتی نظرآباد چندین برابر استاندارد است، تعدادی چاه غیر مجاز  در شهرک وجود دارد که درخواست  ما انسداد این چاه‌های غیر مجاز با دستور مقام قضایی است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان البرز با بیان اینکه ۱۷ واحد آلاینده جدید در شهرک صنعتی شناسایی شده است،گفت: تلاش ما این است که با تدابیر لازم استاندارد آلایندگی محیط زیست در این واحدها رعایت شود و مشکلات زیست محیطی در شهرک‌ها کاهش یابد.

صاحبان صنایع در شهرک های صنعتی چاه های آب را مسدود کنند

مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی البرز از صاحبان صنایع این استان خواست برای پیشگیری از مسکلات زیست محیطی ، چاه های غیر مجاز آب را در شهرک های صنعتی استان مسدود کنند.

محمد امین بزازی پور فرشی افزود: شبکه آبرسانی در تمام شهرک های صنعتی استان فعال است و انتظار می رود صاحبان صنایع استفاده از چاه های حفر شده در سال های گذشته را کنار بگذارند.

وی اضافه کرد : شماری از واحدهای صنعتی در سال های گذشته به دلیل نبود شبکه آبرسانی اقدام به حفاری چاه آب در شهرک های صنعتی کردند که اکنون مشکل تامین آب این صنایع مرتفع شده و نیازی به چاه های قدیمی نیست.

بزازی پورفرشی با بیان اینکه با واحدهای آلاینده برخورد می شود، گفت: ۱۷ واحد آلاینده صنعتی و تولیدی در استان البرز شناسایی شده و تذکر لازم به صاحبان آنها داده شده است.

وی افزود: برخی صنایع اقدام به انتقال آب از بیرون از محدوده شهرک های صنعتی کرده که این موضوع با کمک دستگه قضایی در دست بررسی است.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی البرز در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه شهرک صنعتی اشتهارد تبعیدگاه صنایع آلاینده تهران بوده ، اضافه کرد: با هدف جلوگیری از آلودگی های زیست محیطی، تصفیه خانه شهرک صنعتی اشتهارد تا ۱۵ اسفندماه جاری به بهره برداری می رسد.

وی گفت: با راه اندازی این تصفیه خانه مشکل اصلی شهرک صنعتی اشتهارد برطرف می شود.

تالاب صالحیه دادستان مرکز استان البرز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر