کد خبر: 733143 A

معاون توسعه مشارکت های مردمی کمیته امداد خبر داد:

معاون توسعه مشارکت های مردمی کمیته امداد گفت: ۳۰۱ میلیارد تومان از ابتدای سال تاکنون صدقه در کشور جمع آوری شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علیرضا عسگریان، معاون توسعه مشارکت های مردمی کمیته امداد در نشست خبری ارائه گزارش عملکرد حوزه مشارکتهای مردمی با بیان اینکه در سال جاری مشکلات اقتصادی بسیاری داشتیم و مردم نیازمند با مشکلات بیشتری مواجه شدند، گفت: قاعده ذهنی می گوید مردم با توجه مشکلات اقتصادی کمتر کمک کنند اما آمارهای کمک به نیازمندان از سوی خیرین خلاف این تصور را نشان می دهد.

وی با اشاره به برگزاری جشن نیکوکاری در روزهای آتی تصریح کرد: 25 درصد منابع کل سال کمیته امداد در جشن نیکوکاری تامین می شود. و از نیمه دی ماه تاکنون 41 درصد نسبت به سال گذشته کمکها در جشن نیکوکاری رشد داشته است.

عسگریان خاطر نشان کرد: صدقات و اکرام از فعالیت های دامنه دار ما در طول سال انجام می شود اما جشن عاطفه ها و جشن نیکوکاری از فعالیت های مقطعی است که خوشبختانه منابع زیادی به ویژه در جشن نیکوکاری برای ما دپو می شود.

وی ادامه داد: جشن نیکوکاری فقط در روز 16 و15 اسفند برگزار نمی شود بلکه از نیمه اول دی ماه به طور جد فعالیت ما در این زمینه شروع می شود.

وی با اشاره به همکاری کارخانه ها اصناف و مدارس گفت: 20 هزار مدرسه درگیر جشن نیکوکاری هستند و سازمان دانش آموزی به طور جدی در این زمینه با ما همکاری داشته است که نشان از اهمیت این موضوع برای وزارت آموزش و پرورش دارد.

معاون توسعه مشارکت های مردمی کمیته امداد ادامه داد: کل منابع و درآمد مردمی کمیته امداد از ابتدای سال 97 تاکنون 34 درصد رشد داشته است. با توجه به پیک مشکلات در سال جاری اما با رشد کمکهای مردمی مواجه بودیم. در صدقات 3 درصد، در اکرام 36 درصد و در موارد مبتنی بر نیاز نیز 47 درصد و زکات 36 درصد رشد داشتیم.

عسگریان تصریح کرد: طرح اکرام شامل محسنین و ایتام می شود و در مجموع در سطح کشور 290 هزار خانواده ایتام و محسنین داریم که شامل 148 هزار خانوار ایتام و 142 هزار خانوار محسنین هستند و نزدیک به 600 میلیارد تومان کمک مردمی به این خانوارها شده است.

معاون توسعه مشارکت های مردمی کمیته امداد با بیان اینکه نزدیک به 2 میلیون و 100 هزار نفر خانوار محروم تحت پوشش داریم اما ممکن است هنوز خانوارهایی نیازمندی باشند که تحت پوشش کمیته نباشند گفت:سرانه پرداخت به هر یتیم 230 هزار تومان در ماه است ، البته در برخی از استانها سرانه پرداخت 450 هزار تومان است. این کمک به صورت ماهانه توسط خیرین که اغلب از متوسط جامعه هستند پرداخت می شود. تلاش ما این است در سال آینده سرانه را از 230 هزار تومان به 300 هزار تومان افزایش دهیم بسیاری از اهل تسنن توسط شیعیان تحت پوشش قرار گرفته اند.

عسگریان خاطرنشان کرد:تمام تلاش کمیته امداد این است کار خیر توسط خیریه ها و مراکز نیکوکاری انجام شود بیشتر این مراکز در مساجد هستند ما در حال حاضر شبکه های بزرگ نیکوکاری داریم و ما فعالیت‌هایمان را به این مراکز نیکوکاری واگذار می کنیم مانند کمکهایی که در جشن عاطفه ها جمع آوری می شود به مدارس ارائه می شود تا آنها هزینه کنند. در حال حاضر هزار و 700 مرکز نیکوکاری داریم و امیدواریم تا پایان فروردین سال 98 یا همین پایان سال جاری به 2000 عدد برسد و امیدواریم در سال آینده همین زمان به 3 هزار مرکز نیکوکاری برسیم که شامل هیاتها مساجد و مدارس می شود. و کمک‌ها در اختیار این شبکه های نیکوکاری قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه محسنین افرادی هستند که یتیم نبوده اما بدسرپرست هستند گفت: سرانه محسنین در حال حاضر 113 هزار تومان است که امیدواریم به 200 هزار تومان برسانیم.

او با بیان اینکه هر ایرانی در 11 ماه گذشته در سال 97 نزدیک به 4 هزار تومان صدقه پرداخت کرده است تصریح کرد: 301 میلیارد تاکنون در کشور صدقات جمع آوری شده است که 3 درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است ما قصد داریم صندوقهای صدقات را حذف کنیم و یک پنجم صندوقهای بزرگ تاکنون حذف شده اند و قصد داریم از طریق آپ های مختلف صدقات را دریافت کنیم.

معاون توسعه مشارکت های مردمی کمیته امداد با اشاره به اینکه مرکز نیکوکاری خبرنگاری را در آینده نزدیک ایجاد می کنیم، گفت: سامانه صدقه پیامکی ارسال عدد یک به 8877 است که به طور روزانه مبلغ 100، 300 و 500 تومان بر روی قبض موبایل یا شارژ اعتباری تلفن همراه محاسبه می شود. همچنین مردم با تلفن گویای نیکوکاری به شماره 0968877 می توانند کمکها را در هر موردی که بخواهند پرداخت کنند.

عسگریان ادامه داد: صندوقهای صدقات در مناطق آسیب پذیر و در داخل منازل و مغازه ها حذف می شوند و در حال حاضر 95 درصد صدقه دریافتی از طریق صندوقهای صدقات ثابت است.

در ادامه ابراهیم دستاری معاون توسعه شبکه های نیکوکاری گفت: درآمد هزار مراکز نیکوکاری در 11 ماه گذشته 411 میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت زمان سال گذشته 70 درصد رشد داشته است 700 مرکز نیکوکاری از ابتدای سال ایجاد شده و اولویت مساجد هستند اما اصناف نیز می توانند برای مراکز نیکوکاری درخواست کنند اما مراکز نیکوکاری با اولویت محلات و مساجد است. پیشگیری از وقوع آسیب‌های اجتماعی از مهمترین اهداف ایجاد مراکز نیکوکاری در محلات است.

وی ادامه داد: شبکه نیکوکاری یکی از برنامه های کمیته امداد با سازمان دانش آموزی است و با راه اندازی شبکه بزرگ نیکوکاری ملی مدارس می توان به دانش آموزان نیازمند کمک کرد. با جشن نیکوکاری همکاران ما مدارس اولویت دار به عنوان مراکز نیکوکاری انتخاب شدند این مراکز نیکوکاری رفته رفته توسعه پیدا کرده و بهترین مکان برای دریافت کمکهای مردمی هستند. ما همچنین با هزار و 250 خیریه در کشور تفاهم نامه همکاری داریم.

سپس عسگریان ادامه داد: تلاش می کنیم در سال آینده برای رفع همپوشانی خدمات خیریه ها با شناسنامه افراد نیازمند را ایجاد کنیم و با ایجاد بانک اطلاعاتی از نیازمندان عدالت در کمک رسانی نیز داشته باشیم چراکه ممکن است نیازمندی از 5 مرکز کمک دریافت کند اما نیازمندی کمک دریافت نکند.

در ادامه ابوالقاسم رستگار قائم مقام معاونت توسعه مشارکت های مردمی گفت: کمیته امداد همسنگ یک خیریه نیست بلکه یک نهاد حاکمیتی است در حال حاضر 45 درصد فعالیتهای کمیته امداد به خیریه ها واگذار شده و 55 درصد فعالیتها توسط کمیته امداد انجام می شود اما سعی می کنیم با واگذاری فعالیتها به سمت مردمی شدن برویم.

او افزود: در سال گذشته 183 میلیارد تومان سال گذشته در جشن نیکوکاری جمع آوری شد امیدواریم این مبلغ را امسال 70 درصد افزایش دهیم تا سفره های مردم رنگین تر شود.

وی ادامه داد: 6.5 میلیون صندوق صدقات داریم و تلاش می کنیم تا پایان سال آینده 50 درصد وجوهات جمع آوری شده به مراکز نیکوکاری، شوراهای زکات در روستاها و ... واگذار تا هزینه شود. مراکز نیکوکاری خود نیز درآمد دارند و شفاف هزینه می کنند این مدل سه سال است که در حال انجام است ما بر همه عملکردهای این مراکز نظارت خواهیم داشت و این مبالغ به مراکزی واگذار می شود که از نظر کمیته امداد تایید شده است.

رستگار ادامه داد: ایجاد شورای زکات روستایی یکی دیگر از روشهای مردمی شدن کمیته امداد است تاکنون 2 هزار مرکز شورای زکات روستایی داریم و تاپایان سال به 15 هزار مرکز خواهد رسید.

عسگریان سپس ادامه داد: سال گذشته 150 هزار خانوار خودکفا شدند اما امسال دوباره 600 هزار خانوار جدید تحت پوشش قرار دادیم و تاکنون 2 میلیون و 100 هزار خانوار تحت پوشش داریم.

در ادامه محمد سرآبنشین، مدیر کل امور اجرایی زکات کمیته امداد گفت: براساس مصوبه شورای عالی زکات کشور مقرر شده بود مبلغ 400 میلیارد تومان برای سال 97 زکات جمع آوری شود. اما در سال 97 بالغ بر 450 میلیارد تومان زکات جمع آوری شده که نسبت به مدت مشابه 36 درصد رشد داشته و از مقدار در نظر گرفته شده نیز 50 میلیارد تومان بیشتر بوده است. از این مبلغ 315 میلیارد تومان زکات مال و 135 میلیارد تومان زکات فطریه بوده است.

وی ادامه داد: 315 میلیارد تومان زکات مال 165 میلیارد تومان زکات واجب و 153 میلیارد تومان زکات مستحب مال بود.

سرآبنشین با اشاره مصارف زکات گفت: از 409 میلیارد در 9 ماهه سال 97، 308 میلیارد تومان یعنی 75 درصد صرف امور معیشتی محرومین شده است. تمام هزینه های اجرایی زکات از محل اعتبارات کمیته امداد هزینه شده است و همچنین حق الزحمه مبلغان از اعتبارات کمیته بوده است نه از محل درآمد زکات. براساس مصوبه شورای عالی زکات باید حداقل 60 درصد زکات باید صرف محرومین و 40 درصد صرف امور عمرانی شود اما با توجه به وضعیت معیشتی سعی می شود بیشتر وجه زکات در بخش معیشت انجام شود. برای سال 98 نیز تعهد ما 600 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که امیدواریم به این مبلغ دست پیدا کنیم.

جامعه خانواده کمیته امداد مشارکت های مردمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر