کد خبر: 733102 A

رییس سازمان غذا و دارو:

معاون وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه 120 قلم داروی تولید داخل در بازه زمانی بهمن 96 تا بهمن امسال وارد بازار شده است، گفت:40 قلم از این داروها شیمیایی، 40 قلم طبیعی، سنتی و مکمل و 40 قلم دیگر داروهای بایوتکنولوژی، مواد اولیه و ... است.

به گزارش ایلنا، مهدی پیرصالحی در نشست خبری که به مناسبت معرفی توانمندی‌های صنعت دارویی در چهلمین سالگرد انقلاب برگزار شد، گفت: بر اساس آمار منتشر شده، 95 تا 97 درصد نیاز کشور را داروهای تولید داخلی تأمین می‌کنند که از نظر ارزش ریالی 70  درصد داروها تولید داخل  و سه درصد داروهای وارداتی هم 30 درصد ارزش بازار را در اختیار دارند.

 
داروهای وارداتی متناسب با نیاز بیماران تامین می شود
 
وی افزود:  قصد حذف داروهای وارداتی را نداریم؛ قطع واردات شدنی نیست، زیرا با توجه به نیاز بیماران باید واردات دارو وجود داشته باشد. از این به بعد هم واردات داروهای مورد نیاز کشور ادامه می‌یابد درحالی که در زمان تحریم صنعت داروسازی کشور می‌تواند به ما کمک کند.
معاون وزیر بهداشت با اشاره به اهمیت دسترسی به دارو و قیمت مناسب آن، گفت: اگر نتوانیم داروهای مورد نیاز را در داخل تأمین کنیم، نظام سلامت توانایی مالی برای واردات همه آن‌ها را نخواهد داشت.
به گفته وی تولید داخلی داروهای وارداتی در اولویت شرکت‌های داروسازی قرار دارد و شرکت ها برای تولید این داروها استقبال می کنند، البته فرایند تولید داروهای جدید و ورود آن به چرخه درمانی، زمان بر است؛ این داروها پس از طی مراحل تولید، آزمایش های لازم و کسب تائیدیه سازمان غذا و دارو وارد بازار دارویی کشور می شوند.
 
رییس سازمان غذا و دارو افزود: از بهمن سال گذشته تا بهمن سال جاری 120 قلم دارو توسط شرکت‌های داخلی دارو تولید و با کسب پروانه در بازار عرضه شده‌است. از این 120 قلم  40 مورد داروی شیمیایی، 40 مورد طبیعی، سنتی و 40 مورد بایولوژیک، مواد اولیه و ... هستند.
 
وی با اشاره به نقش موثر فعالیت‌های صنعت دارویی داخلی در زمان تحریم ها، عنوان کرد: با کمک این بخش توانستیم علیرغم کمبودها و تحریم‌ها، بازار را مدیریت کنیم، اگرچه کمبود حتی یک دارو نیز نباید وجود داشته باشد، اما این موضوع در دنیا اجتناب ناپذیر است و گاهی شرایطی اتفاق می افتد که حتی برخی داروها در بازار جهانی هم دچار کمبود می‌شوند.

پیرصالحی خاطرنشان کرد: براساس آخرین لیست در حال حاضر در کشور 21 قلم کمبود است و در حوزه دارو همکاری خوبی با بانک مرکزی در راستای تخصیص ارز داریم، اما وجود کمبودها به دلیل اختلاف زمانی در تخصیص ارز است.

وی افزود: اگر نتوانیم از صنعت دارویی کشور حمایت کنیم، نمی توانیم از طریق واردات، بازار دارویی را کنترل کنیم، زمانیکه با ارز 4200 تومانی دارو را تامین می کنیم، مخاطراتی مانند قاچاق معکوس نیز وجود دارد. در این زمینه سازمان غذا و دارو برای مدیریت توزیع دارو برنامه هایی دارد.
 
سهمیه بندی دارویی برای بیماران نداریم
 
معاون وزیر بهداشت درمورد سهمیه بندی دارو توضیح داد:  ما هیچ گونه سهمیه بندی دارویی برای بیماران نداریم بلکه این سهمیه بندی در حوزه توزیع، تولید و واردات دارو انجام شده است تا دارو همیشه در بازار وجود داشته باشد.
 
ورود داروهای بی‌کیفیت به بازار ممنوع
وی با اشاره به پیشرفت های داروسازی در زمینه تولید داروهای بیوتکنولوژی، گفت: اولین نگرانی سازمان غذا و دارو به عنوان متولی سلامت موضوع کیفیت و سلامت داروهاست. بر این اساس به دارویی که از نظر کیفی مناسب نباشد اجازه ورود به بازار را نمی‌دهیم و اگر هم در بازار متوجه مشکلی در دارو شویم، به سرعت داروها را ریکال می‌کنیم.
 
رییس سازمان غذا و دارو ادامه داد: سازمان غذا و دارو با معاونت علمی ریاست جمهوری همکاری مناسبی دارد و لیست داروهای وارداتی مشخص و در اختیار این نهاد قرار گرفته است، از شرکت‌هایی که برای تولید این داروها اعلام آمادگی کنند، حمایت می‌کنیم.
وی با بیان اینکه اگر قیمت دارو افزایش پیدا نکند، باعث از بین رفتن صنعت دارو می شود، گفت:  از صنعت دارو درخواست کرده‌ایم که در شرایط سخت اقتصادی پیش رو با سازمان غذا و دارو تعامل داشته باشد و با اعمال کمترین افزایش قیمت باری را به نظام سلامت و بیماران تحمیل نکند.
 
صرفه جویی 200 میلیون دلاری با ممنوعیت واردات داروهای مشابه تولید داخل
معاون وزیر بهداشت درمورد ممنوعیت واردات داروهای مشابه تولید داخل و احتمال کمبود برخی داروها، گفت: قسمتی از داروهای کشور وارداتی هستند که مشابه تولید داخل‌ آن هم وجود دارد. واردات داروهای مشابه تولید داخل بر اساس شرایط ممنوع اعلام شده است درمورد داروهایی که در داخل دچار کمبود هم نیست، دلیلی وجود ندارد که ارزی را که به سختی تأمین می‌شود، به آنها اختصاص دهیم. در حوزه داروهای بیماران خاص این موضوع اعمال نمی‌شود و داروهای این بیماران وارد می‌شود.
 
پیرصالحی با بیان اینکه برای تامین مواد اولیه داروهای تولید داخل 600 تا 700 میلیون دلار ارز اختصاص می‌یابد، گفت: 1300 میلیون دلار صرف داروهای وارداتی می‌شود. حال اگر واردات داروهای مشابه تولید داخل را حذف کنیم، از این میزان می‌توانیم 200 میلیون دلار صرفه جویی کنیم. به هر حال ما در حوزه دارویی سناریوهای مختلفی را مد نظر داریم که به وضعیت ارزی کشور بستگی دارند.
 
داروهای تولید داخل از لحاظ کیفی امتحان خود را پس داده اند
 
رییس سازمان غذا و دارو درمورد کیفیت داروهای تولید داخل گفت: در حوزه کیفیت دارو ضوابط بین‌المللی داریم که همه ملزم به رعایت آنها هستند. در راستای کیفیت با نهادهای بین‌المللی هم همکاری داریم. هر دارویی برای ورود به بازار کشور ابتدا در آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو آزمایش شده و مطالعات بالینی مورد نیاز برایش انجام می‌شود.
وی با تاکید بر اینکه هیچ دارویی با حذف فرآیندهای لازم وارد بازار نمی‌شود، عنوان کرد: خوشبختانه داروهای تولیدی از نظر کیفی امتحان خود را پس داده‌اند. ممکن است بدن برخی بیماران به داروی خاصی پاسخ ندهد که داروی دیگری برایشان جایگزین می‌شود، اما اگر برخی پزشکان به داروهای وارداتی تمایل دارند باید بگوییم که شرایط کشور به گونه‌ای نیست که بتوان به تمایل‌شان پاسخ داد.
 
به کسی دارو هدیه نمی دهیم

معاون وزیر بهداشت در پاسخ به برخی واکنش ها درمود صادرات دارو به ونزوئلا خاطرنشان کرد: یکی از راه‌های ارزآوری برای صنعت دارو، صادرات است. داروهایی را بدون اینکه در داخل دچار کمبود شوند صادر کنیم، این کار را انجام می‌دهیم و تا بخش خصوصی مبلغ آن را نگیرد به کشوری دارو نمی‌دهد. ما به کسی هدیه نمی‌دهیم و از صنعت دارو حمایت می‌کنیم و تلاش می‌کنیم که بازار صادراتی دارو را در اقلامی که کمبود ندارند تقویت کنیم.

دلار سازمان غذا و دارو مد وزیر بهداشت واردات دارو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر