کد خبر: 733035 A

سخنگوی سازمان غذا و دارو در گفت‌وگو با ایلنا:

سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: قرار نیست همان دارویی که در کشور کمبود داریم را به ونزوئلا صادر کنیم.

کیانوش جهانپور (سخنگوی سازمان غذا و دارو) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در خصوص صادرات دارو به کشور ونزوئلا با توجه به کمبود دارویی در کشور گفت: در کشور حداقل در ماه‌های پایان سال کمبود دارو نداشته‌ایم و کمبودی که امروزه مطرح شده، مربوط به کمتر از ۲۰ قلم دارو است. بیش از ۳ هزار دارو در دارونامه رسمی کشور به ثبت رسیده است، از همین رو کمبود این ۲۰ قلم عدد بالایی نیست.هیچ وقت کمبود دارو صفر نیست و ممکن است ۲۰ تا ۲۵ درصد کمبود دارو وجود داشته باشد.

وی با اشاره به اظهارات پیرصالحی مبنی بر اینکه با کمبود دارو مواجه هستیم، گفت: قرار نیست  همان دارویی که در کشور کمبود داریم را صادر کنیم، ظرفیت تولید دارو در کشور از ۳ تا ۵ درصد است و با ۹۷ درصد داروی تولید داخل کمبودی نداریم.

جهانپور همچنین افزود: اگر مانند گذشته شرایط صادرات به کشور دوست و برادر باشد، می‌توانیم با استفاده از ظرفیت‌مان به آنان کمک کنیم، زیرا بخشی از توان ما معطل مانده و این روش سبب تقویت صادرات ما می‌شود، همچنین صادرات دارو به کشورهای دیگر سبب حضور شرکت‌های ایرانی در بازار می‌شود.

سخنگوی سازمان غذا و دارو اظهار کرد: اگر کشوری واقعا نیازمند داروهای اساسی و ضروری باشد، حتی اگر روابط دوستانه‌ای هم با کشور ما نداشته باشد، ما می‌توانیم با استفاده از توان داخلی به آن کشور کمک کنیم که این کار قطعا فارغ از مناسبات سیاسی است.

وی درخصوص کمبود دارو و صادرات آن به دیگر کشورها تصریح کرد: داروهای که در کشور با کمبود آنها مواجه هستیم و صرفا در حد نیاز کشور خودمان است، قرار نیست صادر شود. بسیاری از داروهایی که تولید داخل است، قابلیت صادرات دارند و به ۳۰ تا ۴۰ کشور دنیا صادر می‌شوند. امروزه در روسیه تولید دارو تحت لیسانس ایران داریم و به بازارهای منطقه، جنوب شرق آسیا، آمریکای لاتین و آمریکای جنوبی ورود کرده ایم، البته این موضوع جدید و عجیبی نیست.

وی در ادامه گفت: از ۹۷ درصد تولید دارو در داخل کشور برخی از آنها از صفر تا ۱۰۰ درصد دارای مواد اولیه ایرانی هستند که بسیاری نیز داروهای اساسی محسوب می‌شوند و کشوری مانند ونزوئلا که دچار بحران شده یا هر کشور دیگر را با بالاترین کیفیت دارویی و استفاده از توان داخلی که ممکن است معطل هم باشد، حمایت می‌کنیم.

سخنگوی سازمان غذا و دارو همچنین افزود: وقتی توان داخلی در کشور بیش از ۳ برابر ظرفیت فعلی است، یعنی می‌توانیم حداقل ۳ برابر نیاز بازار را برطرف کنیم، اگر تاکنون این اتفاق رخ نداده بخشی مربوط به ضعف ما در حوزه مارکتینگ و بازار ها بوده و بخش دیگر مربوط به موانع ایجاد شده توسط دشمن در قالب مناسبات بین‌المللی است که ما نتوانستیم ثبات را در روند صعودی صادرات خود داشته باشیم.

وی اظهار کرد: امروزه ایران در زمینه تولید دارو توانسته بیش از نیاز خود تولید کند. همچنین اگر کشوری درخواست کمک داشته باشد، توان برطرف کردن آن را نیز داریم که این درخواست خاصه کشور ونزوئلا نیز نیست.

سخنگوی سازمان غذا و دارو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر