کد خبر: 733033 A

اصلانی:

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: اگر تمام کشور‌ها با مواد مخدر مبارزه نکنند جمهوری اسلامی ایران جور همه کشور‌ها را به دوش خواهد کشید و باز هم با آن مبارزه می‌کند.

به گزارش ایلنا، ناصر اصلانی در دیدار با میون گون لی مسئول منطقه دفتر رابط آسیا و اقیانوسیه سازمان جهانی گمرک (RILO) گفت: مواد مخدر مسئله‌ای پیچیده، چندوجهی و جهانی است و هیچ کشوری به تنهایی نمی‌تواند با آن مقابله کند، مبارزه با مواد مخدر نیازمند کمک و مشارکت همه کشور‌های دنیا است تا این معضل جهانی ریشه‌کن شود.

وی افزود: ایران قربانی ترانزیت مواد افیونی از منشأ افغانستان به مقصد بازار‌های بین المللی مصرف به‌خصوص در اروپا است و همچنین قربانی ترانزیت و انحراف پیش‌ساز‌های شیمیایی از منشأ اروپا و به‌خصوص جنوب شرق آسیا به مقصد افغانستان می‌باشد.

معاون مقابله با عرضه ستاد بیان داشت: کنترل و بازدید تمام کانتینر‌های ترانزیتی نه امکان‌پذیر است و نه تجهیزات به ما این اجازه را می‌دهد و همچنین با روح حاکم بر تجارت بین‌المللی و تیر (TIR) همخوانی ندارد.

اصلانی تصریح کرد: محموله کانتینر‌ها اغلب مواد غذایی است که در صف کنترل و بازرسی کردن آن‌ها ممکن است مواد غذایی را فاسد و اعتبار ترانزیتی کشور را خدشه‌دار سازد.

وی گفت: از نهاد شما به‌عنوان یک نهاد مستقل بین‌المللی انتظار داریم مساعدت‌های فنی و تجهیزاتی به کشورها، متناسب با اقدامات کشور‌ها باشد.

این مقام مسئول در ستاد یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران براساس آموخته‌های دینی و فرهنگی خود با انواع فساد از جمله جرائم مواد مخدر مبارزه می‌کند، صرف نظر از اینکه مقصد آن ایران باشد یا سایر کشورها.

اصلانی گفت: برای توفیق بیشتر انتظار داریم سایر کشور‌ها و از جمله سازمان جهانی گمرک براساس اصل مسئولیت مشترک به ایران کمک کند؛ زیرا کمک به ایران، کمک به جامعه جهانی در مهار و کنترل این مسئله است.

وی در ادامه با بیان اینکه گمرک‌های جمهوری اسلامی ایران به اسکنر کانتینر، ایکس‌ری، سگ‌های موادیاب، کیت‌های تشخیص مواد و پیش‌ساز‌ها نیاز دارد، گفت: امروز ایران در تحریم ناجوانمردانه‌ای قرار دارد و انتظار داریم سازمان جهانی گمرک منابع و تجهیزات فنی و آموزشی را برای گمرک ایران فراهم کند؛ زیرا تجهیزات گمرک‌ها برای حفظ همه انسان‌ها در دنیا است.

اصلانی بیان داشت: دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر شعاری را با عبارت «یاری‌گر هم باشیم» در حوزه مقابله و کاهش تقاضا به همه سازمان‌های کشور ابلاغ کرده است و از آنجا که مواد مخدر جرمی سازمان‌یافته است و نیازمند مشارکت کشور‌های دنیا است، این شعار باید نه فقط در ایران بلکه در دنیا نیز منتشر و جهانی شود تا همه کشور‌ها دست‌به‌دست هم دهند تا اعتیاد به مواد مخدر ریشه‌کن شود.

وی گفت: درست است که جمهوری اسلامی ایران نیازمند امکانات فنی و تجهیزاتی است، اما هیچ‌گاه معطل تأمین تجهیزات نخواهد شد، بنابراین پیام ما را مبنی بر اینکه «اگر تمام کشور‌ها با مواد مخدر مبارزه نکنند جمهوری اسلامی ایران جور همه کشور‌ها را به دوش خواهد کشید و باز هم با آن مبارزه می‌کند.» به سازمان جهانی گمرک ابلاغ کنید.همچنین میون گون لی مسئول منطقه دفتر رابط آسیا و اقیانوسیه سازمان جهانی گمرک (RILO) در این دیدار گفت: در مأموریت خود به ایران، از نزدیک با موقعیت جغرافیایی جمهوری اسلامی و تلاش‌های کشورتان در راه مبارزه با مواد مخدر آشنا شدم و سختی آن را درک کردم.

وی افزود: معتقدیم مبارزه با قاچاق مواد مخدر و جرائم سازمان‌یافته وظیفه یک کشور نیست بلکه همه کشور‌ها باید مشارکت کنند تا به نتیجه مطلوب برسیم.

میون گون لی  بیان داشت: در گزارش‌هایی که از سازمان‌های مختلف به دفتر ما می‌رسد، سعی خواهیم کرد نیاز‌های جمهوری اسلامی ایران را اعلام کنیم و همچنین تلاش داریم تا سطح مهارت‌ها را در انتقال اطلاعات در کشور ایران ارتقاء دهیم.

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر