کد خبر: 732740 A

وزیر بهداشت:

وزیر بهداشت درباره همکاری مشترک ایران با سایر کشورها در زمینه تولید دارو و تجهیزات پزشکی ‌گفت: در حال حاضر سیاست کلی وزارت بهداشت این است که واردات را به حداقل برسانیم و تولید داخل را در حوزه دارو و ‌تجهیزات پزشکی تقویت کنیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا،‌ سعید نمکی، وزیر بهداشت در نشست مشترک با سازمان‌های بین‌المللی مستقر در ایران، گفت: بیشترین تکیه را بر نیروهای داخلی داریم و آمادگی هر گونه فشاری از بیرون را خواهیم داشت.‌ تفاوت این دوره وزارت بهداشت با دیگر دوره ها این است که اقتصاد ‌سلامت را به عنوان ابزار اصلی در منطقی کردن هزینه‌ها به کار  گرفته ایم.‌

وی در ادامه گفت: از خدمات وزارت بهداشت می توان به مقوله های ارجحیت پیشگیری بر درمان، ترجیح درمان سرپایی بر بستری، توسعه درمان ‌سرپایی و جامعه محور کردن خدمات وزارت بهداشت اشاره کرد.

وی همچنین افزود: به دنبال پیشرفت در طرح تحول سلامت هستیم ‌براین اساس با توجه به شرایط سختی که به علت تحریم‌ها به کشور ما تحمیل شده، بسته‌هایی مانند کاهش هزینه‌های کمرشکن سلامت و ماندگاری تیم پزشکی در مناطق محروم و حمایت از ‌بیماران صعب العلاج را تقویت خواهیم کرد.

نمکی در خصوص پیشگیری از بیماری‌ها گفت: تلاش ما این است فعالیت هایی پیشگیرانه‌ای در مورد بیماری‌های واگیر مثل ایدز انجام بدهیم همچنین خواستار این هستیم تا بیشترین تمرکز خود را روی بیماری‌های غیرواگیر به خصوص دیابت، قلبی و عروقی، ‌سرطان‌ها، حوادث ترافیکی بگذاریم.

وزیر بهداشت اظهار کرد: امروزه نیازمند تغییر در سبک زندگی مردم هستیم. 28 سال پیش اولین اداره کل مبارزه با بیماری های غیرواگیردار را تأسیس کردیم. زیرا پیش بینی ما این بود که بعد از مهار بیماری‌های واگیر، ‌دچار چالش بیماری‌های غیرواگیر خواهیم شد بر این اساس بهترین ابزار برای پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر، آموزش همگانی است.‌

وی افزود: باید مولفه‌های اجتماعی موثر بر سلامت در همه فعالیت‌های نظام سلامت مورد توجه باشد همچنین سلامت روان و بهداشت سالمندان با توجه به سالمندتر شدن جامعه را پیگیری می‌کنیم و فعالیت دیگر ما توسعه بیمه همگانی سلامت با اولویت گروه‌های آسیب پذیر و محرومان است که در این راستا برای منطقی‌تر شدن خدمات، تدوین پرونده الکترونیک سلامت، سیستم ارجاع و پزشکی خانواده دنبال می‌شود.‌

وزیر بهداشت گفت: کشور ایران روزهای سختی پیش روی دارد زیرا تحریم‌های ظالمانه دشمنان علیه مردم ایران تحمیل شده که در این راستا کمیته ویژه ای با کمک سازمان‌های بین المللی مستقر در ایران تشکیل شده تا بتوانیم این مرحله سخت را پشت سر بگذاریم

وی در ادامه بیان کرد: وظیفه ما دفاع از مظلوم در عرصه بین المللی است زیرا در سال‌های گذشته ایران همواره حامی مظلومان و ضعیفان جهان ‌بوده است. به همین دلیل از ‌سازمان‌های حق طلب دنیا خواستار کمک به ایران هستیم.

نمکی گفت: تجربه نزدیک به 30 سال گذشته من که به عنوان معاون بهداشت فعالیت می‌کردم، حاکی از همکاری بسیار صمیمانه با ‌تمام سازمان‌های بین المللی درگیر در نظام سلامت است. در آن زمان توانستیم با تدوین برنامه ملی و کمک همه سازمان‌های بین المللی ‌دستیابی خوبی به شاخص‌های جهانی داشته باشیم.

نمکی درباره همکاری مشترک ایران با سایر کشورها در زمینه تولید دارو و تجهیزات پزشکی ‌گفت: در حال حاضر سیاست کلی وزارت بهداشت این است که واردات را به حداقل برسانیم و تولید داخل را در حوزه دارو و ‌تجهیزات پزشکی تقویت کنیم.

وزیر بهداشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر