کد خبر: 732336 A

جانشین فرمانده ناجا گفت: اگر یک پشتیبانی جدی صورت نگیرد، ما در آینده با افزایش تلفات رانندگی مواجه خواهیم بود، اگر خواسته هایی که داریم و پیگیری کردیم عملی نشود این آمار نه تنها کاهش نمی یابد بلکه افزایش هم پیدا می کند.

به گزارش ایلنا، سردار "ایوب سلیمانی" در حاشیه همایش پلیس، عدالت ترمیمی و پیشگیری از جرم در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: رفتار پلیس برگرفته از ملزومات اصلی دین مبین اسلام و جمهوری اسلامی ایران و هم مبتنی بر احکام دین ایجاد شده است.

وی افزود: پلیس تراز انقلاب اسلامی حتما باید همه رفتارهایش مبتنی بر احکام دین باشد، عدالت ترمیمی در مقابل عدالت سزا دهی تعریف می شود.

این مقام ارشد انتظامی تصریح کرد: سزادهی یعنی که هرکس اگر به کسی سیلی زد در مقابل باید سیلی بخورد یا طرف خودش قدرت دارد و جبران می کند یا حاکمیت به آن باید کمک کنند که جبران آن سیلی شود.

جانشین فرمانده ناجا گفت: حاکمیت هم باید از حق بزه‌دیده دفاع کند و هم بایستی بزه‌کار را به سزای عملش برساند و در عین حال که تنبیه برایش در نظر گرفته می شود، اجازه بدهد که فرصت جبران را پیدا کند.

سردار سلیمانی ادامه داد: خیلی از مشکلات ما به عنوان پلیس وقتی که با گرفتاری های مردم مواجه می شویم و یا از هزاران پرونده که بررسی می‌کنیم بخش عمده اش مربوط می شود به تصادفات بسیار جزئی که به راحتی با یک تسهیل گر می‌شد دعوا را به صلح تبدیل کرد.

جانشین فرمانده ناجا خاطرنشان کرد: خوشبختانه  بیش از ۷۵ درصد پرونده‌هایی که به مددکاری و مشاوره ارجاع می‌دهیم به صلح میان طرفین ختم می شود.

این مقام ارشد انتظامی گفت: ۲۸ هزار نفر کشته های ناشی از تصادفات ما در سال رقم بالایی است که باید با تلاش شبانه روزی به نقطه صفر نزدیک شویم.

وی افزود: در سال ۹۶ این عدد به حدود ۱۶ هزار نفر رسیده که ۱۲ هزار نفر را موفق به نجات شدیم، اما به دلایل مختلف ظرفیت‌های موجود پاسخگوی نیازهای آینده نیست.

سردار سلیمانی یادآور شد: تعداد خودروهای ما دو برابر شده، جاده ها چندین برابر شده، تردد مردم بیشتر شده و مسافرت‌ها به همین ترتیب به صورت نسبتا تصاعدی در حال رشد است و ظرفیت‌های ما محدود مانده و هماهنگی مطلوب این است که سازمان های ذیربط به پلیس کمک کنند.

جانشین فرمانده ناجا تاکید کرد: اگر یک پشتیبانی جدی صورت نگیرد، ما در آینده با افزایش تلفات مواجه خواهیم بود چراکه نسبت به سال گذشته تا امروز به میزان بسیار کمی کمتر از ۲ درصد افزایش تلفات داشته ایم ولی اگر خواسته هایی که داریم و پیگیری کردیم عملی نشود این آمار نه تنها کاهش نمی یابد بلکه افزایش هم پیدا می کند.

این مقام ارشد انتظامی با اشاره به خدمات پلیس برای کاهش تصادفات در جاده ها، گفت: بیش از ۶ هزار دوربین در جاده‌های کشور نصب شده بود که امروز به دو هزار مورد نصب دوربین جدید در جاده ها رسیده‌ایم.

وی تاکید کرد: پلیس باید به بالگرد مجهز شود، باید به پهپاد مجهز شود و سازمان دیگر باید به پلیس کمک کنند.

سردار سلیمانی در پایان گفت: مجموع تلفات جاده ای حدود ۵۱ درصد است که از این تعداد تلفات که در سر صحنه رخ می دهد چیزی حدود ۷ درصد از در سر صحنه تا بیمارستان تلفات داریم و چیزی حدود ۴۱ درصد در بیمارستان ها به دلیل تلفات ناشی از تصادفات فوتی داریم.

جانشین فرمانده ناجا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر