کد خبر: 732333 A

جانشین فرمانده نیروی انتظامی:

جانشین فرمانده نیروی انتظامی با تاکید براینکه عدالت ترمیمی در پلیس یک الزام و اجبار است، گفت: پلیسی که به این موضوع ناآگاه است را باید آگاه کنیم و اگر آگاه نشد او را حذف کنیم چراکه عدالت ترمیمی یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.

به گزارش ایلنا، سردار "ایوب سلیمانی" در همایش ملی پلیس، عدالت ترمیمی و پیشگیری از جرم که در مجتمع فرهنگی غدیر دانشگاه  علوم انتظامی امین برگزار شد، اظهار کرد: باید همه به فردی که خطایی مرتکب شده کمک کنیم تا بتواند به جامعه برگردد، البته تنبیه لازم هم باید به کار گرفته شود.

وی با بیان اینکه اگر خداوند قصاص را پیش‌بینی کرده در جای دیگر هم گفته اگر حق خود را ببخشید (قصاص) حق شما با خداوند می‌شود، گفت: در بیشتر احادیث و روایات انسان بر بخشش سفارش شده است.

جانشین فرمانده ناجا با بیان اینکه عدالتی که به عنوان عدالت ترمیمی از آن نام برده می‌شود در ذات دین مبین اسلام نهفته شده است نه آموزه‌های غربی، خاطرنشان کرد: فرد اجازه ندارد طوری حرکت کند که جامعه را از رسیدن به مسیر الهی منحرف کند.

وی ادامه داد: عدالت ترمیمی مطلق نیست و نباید آن را به تمام جرایم تعمیم داد، نباید این عدالت را به هرجنایتکاری نسبت داد، باید از افراط و تفریط (نگاه اسلام) جلوگیری کنیم.

جانشین فرمانده ناجا خاطرنشان کرد: فلسفه وجودی نیروی انتظامی ایجاد آرامش برای فرد و جامعه و پاسداری از ارزش‌ها است، به همین خاطر می‌گویم که پلیس باید در تراز انقلاب اسلامی باشد.

وی گفت: همان احترامی که دین برای عدالت ترمیمی قائل است، پلیس هم برای عدالت ترمیمی قائل است.

سردار سلیمانی تصریح کرد: پلیس جامعه محور و پلیس اجتماعی و همان پلیس تراز انقلاب است و از تنبیه و مجازات کسی خوشحال نمی‌شود، البته حافظ حق مظلومان هم هست، فردی که روحیه انتقام گیری دارد در پلیس جایگاهی ندارد.

جانشین فرمانده ناجا با بیان اینکه پلیس جزئی از قوه قضائیه نیست و ماموریت‌هایی را در قوه قضائیه دارد، گفت: شاید لازم باشد برای اجرای برخی از ماموریت ها از قوه قضائیه حکم قضائی بگیریم ولی این به این معنا نیست که پلیس زیر مجموعه ای از قوه قضائیه است.

وی ادامه داد: نیروی انتظامی مولود انقلاب و دستاورد آن محسوب می شود و فلسفه وجودی این سازمان مبنی بر ایجاد و ارتقاء نظم و امنیت و آرامش فردی و جامعه محسوب می شود.

سردار سلیمانی با بیان اینکه عدالت ترمیمی یعنی همه چیز را به قبل از وقوع جرم برگرداندن، گفت: عدالت ترمیمی در پلیس یک الزام و اجبار است، پلیسی که به این موضوع ناآگاه است را باید آگاه کنیم و اگر آگاه نشد او را حذف کنیم چراکه عدالت ترمیمی یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.

جانشین فرمانده نیروی انتظامی سردار ایوب سلیمانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر