کد خبر: 732073 A

وزیر علوم:

وزیر علوم گفت: موضوعی که امروز دانشگاه‌ها درگیر آن هستند، بحث رساندن دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها به تراز جهانی است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نشست هم اندیشی پروژه اقتصاد مقاومتی در راستای پیشبرد اهداف طرح کلان ملی اقتصاد مقاومتی عنوان کرد: پروژه‌ای که امروز دانشگاه‌ها درگیر آن هستند بحث رساندن دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها به تراز جهانی است.

وی ادامه داد: قاعدتا ما برای تراز جهانی یک افق و یک تعریف به خصوص داریم،تراز جهانی در دانشگاه‌ها و پژوهشگاه شامل وظایف تعیین شده این مراکز خواهد بود. وظایفی که ما برای یک ومراکز تعریف کرده‌ایم شامل فعالیت‌های ملی آنها است که سابقه نسبتا طولانی دارد.

وزیر علوم اضافه کرد: قطعا انتخاب این تعداد از پژوهشگاه‌ها و دانشگاه‌ها بر اساس توفیقاتشان صورت گرفته است و فعالیت‌هایشان بر اساس یک سری شاخص ارزیابی می‌شود. اما شاخص‌های ما چقدر مناسب با شاخص‌های جهانی است؟ ما باید شاخص‌های جهانی را در کشورمان در نظر داشته باشیم.

غلامی بیان کرد: طبیعی است با تحولاتی که در جهان در حوزه علوم و ارائه خدمات انجام می‌شود  باید ما نیز با لحاظ کردن این تغییرات و پویایی برنامه‌های خود را اصلاح و تکمیل کنیم. ما در داخل کشور با یک شرایط جدید رو به رو هستیم که باید دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها در پیش بردن این تغییرات ضروری اقدام کنند. در حین حرکت به سمت تراز جهانی ما ماموریت های ملی مان را حتما باید مورد توجه قرار بدهیم.  

وزیر علوم ادامه داد: در خصوص نقدهایی که به عملکرد آموزشی و پژوهشی صورت می‌گیرد گاهی با نگاه سطحی برخی از اساتید و مدیران مواجه می‌شویم که مثلا عدم تطبیق دانشگاه با نیازهای جامعه و عدم تبیین نیازهای فنی و جامعه وجود دارد، که به نظرم این به نوعی نادیده گرفتن زحمات دانشگاه‌ها است. در حوزه پژوهشی‌ هم همینطور است برخی از افراد عادت دارند که نیمه خالی لیوان را ببینند.

او افزود: ما در حوزه های مختلف پژوهشی و علمی نقشه راه را تعیین کردیم و این که دقیقا کجای راه هستیم باید مشخص شود. اگر بدانیم کجای راه هستیم می توانیم بیشتر مدیریت کنیم ضمن اینکه ما حتما به توفیقات و عدم توفیقات را خواهیم پرداخت.ما در بحث ارتقا تراز جهانی حتما باید به جایگاه مراکز علمی و پژوهشی توجه ویژه داشته باشیم. به این صورت که تا الان چه تغییر مثبتی در جامعه داشته‌ایم و چقدر توانستیم دانشجوی اخلاق مدار تربیت کنیم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پایان اظهار داشت:بنابر عقیده من پروژه ارتقای دانشگاه به سطح جهانی مورد سوال افراد درون و بیرون دانشگاه ها است و چیزی که ما باید در پاسخ به این سوالها عرضه کنیم خیلی مهم است. باید با دقت بالای کارشناسی پیش بریم.

وزارت علوم تحقیقات و فناوری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر