کد خبر: 730917 A

رییس دانشگاه الزهرا گفت: اگر قرار باشد بحث عفاف و حجاب به عنوان موضوعی با نگرش علمی مورد توجه قرار گیرد قطعاً نقطه شروع این حرکت علمی می بایست از دانشگاه الزهرا بوده باشد و ما بسیار خوشحالیم که سال گذشته اولین گام در راستای این حرکت را آغاز کرده ایم و امیدواریم در سال‌های آتی را تکامل و تعالی را بپیمائیم.

به گزارش ایلنا، در آستانه فرارسیدن ولادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها و به مناسبت گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، مراسم رونمایی از  مجموعه مقالات عفاف و حجاب با حضور مهناز ملانظری ئیس دانشگاه الزهرا، مصطفی رستمی رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، پارساپورمدیر سیاستگذاری و برنامه ریزی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و  سایر مسیولین وزارت علوم، نمایندگان دانشگاه ها و دستگاههای مشارک، اعضای شورای سیاستگذاری همایش، دبیران کمیته های علمی و اجرایی همایش، معاون اجتماعی ناجا،اساتید دانشگاه و پژوهشگران همایش ملی نگرش علمی و کاربردی به عفاف و حجاب برگزار شد.

مهناز ملانظری رییس دانشگاه الزهرا در این برنامه عنوان کرد: اگر قرار باشد بحث عفاف و حجاب به عنوان موضوعی با نگرش علمی مورد توجه قرار گیرد قطعاً نقطه شروع این حرکت علمی می بایست از دانشگاه الزهرا بوده باشد و ما بسیار خوشحالیم که سال گذشته اولین گام در راستای این حرکت را آغاز کرده ایم و امیدواریم در سال‌های آتی را تکامل و تعالی را بپیمائیم.

با چنین دستوراتی محکم و پشتوانه ای قوی از کتاب الهی، اما در دنیای امروز در شرایطی قرار گرفته ایم که بحث عفاف و حجاب علیرغم تمام توصیه ها و آیات و احادیث دستخوش آسیب های اجتماعی زیادی شده است لذا دانشگاه ازهرا در این برهه وظیفه خود دانسته که با توجه به اهمیت این مسأله و رسالت خود جهت کمک به حل مشکلات فکری و فرهنگی جامعه در این موضوع ورود نموده و ان شالله بتواند با آسیب شناسی مسائل موجود قدمی در اصل این معضل بردارد.

وی ادامه داد: حکومت اسلامی با گسترش فضایل اخلاقی به ویژه عفاف می تواند ثمرات زیادی بوجود آورد و آن را در جامعه گسترش دهد. از سوی دیگر گسترش عفاف و حجاب بعنوان یکی از حقوق شهروندی است که با بحث کرامت انسانی گره خورده و این اصل مهم انسان را از ارتکاب به گناهان و تصدی به حقوق شهروندان جامعه باز می دارد.

ملانظری افزود: امروز حفظ امنیت اجتماعی و سلامت روانی جامعه به عنوان یک نیاز جدی و یک امر مهم، مستلزم لزوم رعایت عفاف و حجاب است و آسیب‌هایی که امروز به عنوان آسیب های اجتمای شاهد آن هستیم به میزان فاصله ی ما از این امر مهم عمیق تر شده و نیاز به واکاوی‌های بیشتر دارد.

رییس دانشگاه الزهرا تاکبد کرد: امیدوار هستیم با نگاه علمی و عالمانه به این امر مهم و با استمداد از قرآن و احادیث بتوانیم، به تمام ابعاد و مفاهیم این دوعبارت طلایی دست یابیم تا بدنبال آن شاهد کاهش آسیب های اجتماعی و تحقق امنیت گسترده‌تر اجتماعی باشیم.

وی بیان داشت: در دانشگاه الزهرا بسیار تلاش شده است که زمینه‌های مختلف برگزاری نشست‌های علمی در این زمینه مهیا گردد تا فرصت بحث و بررسی این مهم از جوانب مختلف بیشتر صورت گیرد و شاید لازم باشد امروزه با توجه به نیاز‌های روز جامعه و اینکه یک فضای مجازی در کنار فضای واقعی جامعه ایجاد شده که اثرات متقابلی بر زندگی دارد، بحث عفاف و حجاب از این منظر نیز مورد مباحثه و مطالعه قرار گیرد و آسیب‌هایی که در این فضای جدید به گونه‌ی  فراهم آمده که با استفاده از همان ابزار مورد مقابله قرار گیرد.

ملانظری با بیان اینکه تعاریف جدیدی و الگوی جدیدی از عدم رعایت عفاف و حجاب در این شبکه‌ها شکل گرفته که تماماً نیاز به مطالعات و تحقیقات گسترده‌ای دارد گفت: ارتباط عفیفانه سایبری نیاز به مطالعاتی دارد که زندگی اخلاقی متدیننانه در این فضای سایبری و مجازی را به گونه‌ای دستخوش تغییرت کرده و تماماً نیازمند مطالعه است. امیدواریم ما در این دانشگاه که در سایه نام بزرگ حضرت زهرا شکل گرفته بتوانیم طلایه‌داران و پیش‌گامان شایسته‌ای برای پرداختن به چنین مطالب مهم و مؤثری باشیم.

مهناز ملانظری رییس دانشگاه الزهرا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر