کد خبر: 728915 A

معاون وزیر کشور در گفت‌وگو با ایلنا:

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور از تشکیل کارگروهی برای مقابله با فساد در شهرداری‌ها خبر داد.

مهدی جمالی‌نژاد (معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در پاسخ به این سوال که وزیر کشور در حکم انتصاب شما بر رفع مشکلات شهرداری‌ها و برقراری انضباط مالی و اداری در آن‌ها تاکید کرده‌است، با گذشت ۴ ماه از تصدی شما بر معاونت عمرانی وزارت کشور در راستای مطالبات وزیر کشور چه اقداماتی انجام داده‌اید؟ گفت: در این عرصه به دو صورت ورود کردیم، یکی از این اقدامات در خصوص لوایح است تا کار به صورت زیربنایی حل شود، در همین‌راستا نیز یک سری اقدامات زیرساختی و زیربنایی انجام داده‌ایم و یک سری از این اقدامات را از طریق مجلس شورای اسلامی و بخشی دیگر را از طریق دولت پیگیری می‌کنیم.

راه خلاف و فساد در شهرداری‌ها را باید ببندیم

وی ادامه داد: اقدامات مقطعی نیز در این خصوص صورت گرفته است که در حقیقت همان مطالبات شهرداری‌ها از دستگاه‌های دولتی بوده و با پیگیری‌هایی که انجام دادیم، بسیاری از مطالبات شهرداری‌ها از دستگاه‌ها پرداخت شده و مابقی آن نیز پرداخت می‌شود.

فساد مالی در شهرداری‌هاعلیرغم تلاش‌های بسیاری که مدیران برای برخورد با آن در دوره‌ها و عرصه‌های مختلف انجام داده‌اند، هیچ‌وقت به صفر نرسیده است.

رئیس سازمان شهرداری‌‌ها و دهیاری‌‌های کشور تصریح کرد: یکی از دغدغه‌های مهم شهرداری‌ها همان ۱۰ درصد عوارض سوخت بود و براساس تبصره ۲ ماده ۳۹ باید مبلغ سه هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان به شهرداری‌ها پرداخت می‌شد که خوشبختانه با پیگیری‌هایی که انجام دادیم، پرداخت این مبلغ نیز در حال تحقق است و چنانچه این مبلغ محقق شود، بسیاری از شهرداری‌های کوچک در شهرهای میانی و کوچک وضع‌شان خوب خواهد شد.

فساد مالی هیچ وقت به صفر نرسیده است

جمالی‌نژاد همچنین درباره برخورد با فساد مالی در شهرداری‌ها خاطرنشان کرد: متاسفانه بحث فساد مالی در شهرداری‌ها علیرغم تلاش‌های بسیاری که مدیران برای برخورد با آن در دوره‌ها و عرصه‌های مختلف انجام داده‌اند، هیچ‌وقت به صفر نرسیده، اما می‌توانیم آن را به حداقل برسانیم. باید با تدابیر، فرآیندها و ساختارها اقداماتی را انجام دهیم که این اقدامات بیشتر پیشگیرانه باشد و راه خلاف و فساد را ببندیم.

ابلاغ کردیم در جاهایی که فساد صورت گرفته، بدون هیچ‌گونه اغماض و سهل‌انگاری با متخلفان برخورد شود.

تشکیل کارگروه‌‌ مقابله با فساد در شهرداری‌ها

وی با اشاره به تشکیل کارگروه مقابله با فساد در شهرداری‌ها یادآور شد: در سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور و همچنین وزارت کشور با برگزاری جلسات و تشکیل کارگروه‌‌هایی تلاش می‌کنیم اقداماتی را انجام دهیم تا راه‌های فساد و محل‌های نفوذ فساد را مسدود کنیم. اگرچه فساد هیچ وقت به صفر نمی‌رسد، اما تلاش ما این است که آن را به حداقل برسانیم. در عین حال در جاهایی که فساد صورت گرفته ابلاغ کردیم که بدون هیچ‌گونه اغماض و سهل‌انگاری با متخلفان برخورد شود.

تلاش برای برخورد جدی با متخلفان

رئیس سازمان شهرداری‌‌ها و دهیاری‌‌های کشور گفت: اگر با دو الی سه نفر متخلف در یک شهر بزرگ برخورد نشود، ممکن است، مردم تخلف آنها را به همه کارکنان تسری بدهند و حق دیگر کارکنان دولت تضییع می‌شود به همین دلیل تلاش ما بر این است که با آن تعداد محدود متخلف برخورد جدی صورت گیرد تا کل شهرداری‌ها در این عرصه واکسینه شوند.

یقین بدانید در آینده نزدیک گزارش مفصلی در خصوص تخلفات ارائه خواهیم داد.

جمالی‌نژاد در پاسخ به این سوال که آیا در جریان نتایج پرونده‌های تخلفات شهرداری‌ تهران از جمله املاک نجومی هستید، توضیح داد: همه موضوعات در خصوص تخلفات را دنبال می‌کنیم و یقین بدانید در آینده نزدیک گزارش مفصلی در خصوص تخلفات ارائه خواهیم داد.

مهدی جمالی‌نژاد معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر