کد خبر: 727657 A

از سوی وزیر کشور ابلاغ شد؛

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستائی وزیر کشور و رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور از ابلاغ «ضوابط تشخیص مشاغل و اصناف مزاحم شهری» از سوی وزیر کشور به استانداران به منظور اجرا توسط شهرداری‌ها خبر داد.

به گزارش ایلنا، مهدی جمالی‌‌نژاد با بیان مطلب فوق گفت: این ضوابط در اجرای تبصره ماده یک آیین‌‌نامه ساماندهی مشاغل و اصناف مزاحم شهری، مصوب دی ماه ۹۶ هیات وزیران، به منظور هماهنگی دستگاه‌‌‌های مرتبط با این موضوع با شهرداری‌ها به عنوان مجری و ایجاد وحدت رویه در شهرداری‌‌ها در کارگروه ملی موضوع ماده (۶) آیین‌‌نامه یاد شده پس از تشکیل جلسات و بررسی‌‌های کارشناسی متعدد با حضور نمایندگان دستگاه­‌‌های ذی‌‌ربط تهیه و ابلاغ شد.

وی اضافه کرد: در این ضوابط که برای اجرا توسط شهرداری‌‌ها به استانداران ابلاغ شده، مولفه‌‌‌‌هایی که شهرداری‌‌ها لازم است در تشخیص مزاحمت مشاغل و اصناف مزاحم به آنها توجه کنید و همچنین انواع مزاحمت مشاغل و اصناف مزاحم شهری به تفکیک نوع مزاحمت شامل مزاحمت‌‌‌های فیزیکی، شیمیایی، تردد، بصری و ترکیبی مشخص شده است.

معاون وزیر کشور افزود: همچنین فرایند تشخیص مزاحمت شامل تشخیص مزاحمت مشاغل و اصناف با تشکیل پرونده، انجام بازدید محلی، بررسی مدارک و مستندات و تطبیق شرایط با قوانین و مقررات توسط ارجاع به کارشناس ذیصلاح و شرایط احراز کارشناس ذیصلاح شهرداری و سرفصل‌‌ها و عناوین آموزشی، که باید برای رسیدگی به موضوعات مرتبط با ساماندهی مشاغل و اصناف مزاحم شهری طی کنید، نیز در این ضوابط تعیین شده است.

جمالی‌‌نژاد ادامه داد: پس از تصویب آیین‌‌نامه ساماندهی مشاغل و اصناف مزاحم شهری که در قالب مصوبه هیات دولت به دستگاه‌ها ابلاغ شد، چند تکلیف برعهده کارگروه ملی این موضوع که دبیرخانه آن در سازمان شهرداری‌‌ها و دهیاری‌‌های کشور است، گذاشته شد.

وی اضافه کرد: یکی از این تکالیف، تدوین دستورالعمل اجرایی ساماندهی مشاغل و اصناف مزاحم شهری و تعیین مهلت مناسب تبصره بند (۲۰) ماده (۵۵) قانون شهرداری بود که پس از نهایی شدن آذر ماه ۱۳۹۷ از سوی وزیر کشور به استانداران ابلاغ شد و تکلیف دیگر تدوین ضوابط تشخیص مشاغل و اصناف مزاحم شهری بود که به تازگی با امضای وزیر کشور به استانداران ابلاغ شد.

رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های سراسر کشور افزود: همچنین «شیوه‌‌نامه اجرایی کارگروه محلی ساماندهی مشاغل و اصناف مزاحم شهری به ریاست فرمانداران» در دی ماه ۱۳۹۷ از سوی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور برای اجرا به استانداری‌‌ها ابلاغ شد.

جمالی‌نژاد ادامه داد: با اجرای این سلسله مصوبات که برای نخستین بار پس از گذشت بیش از ۶۰ سال که از تصویب قانون شهرداری می‌‌گذرد، تهیه شده است. فعالیت‌­های مدیریت شهری در حوزه ساماندهی مشاغل و اصناف مزاحم شهری جان تازه‌‌‌ای خواهد گرفت که نتایج آن قطعا با هم‌‌افزایی موثر دستگاه‌ها و سازمان‌های متولی امر ساماندهی به صورت جهشی در دو عرصه زیست‌‌پذیر کردن شهرها و حمایت از تولید و اشتغال پایدار؛ تاثیر اصلی خود را خواهد گذاشت.

مهدی جمالی‌نژاد مهدی جمالی نژاد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر