کد خبر: 726930 A

عضو کمیسیون‌ اجتماعی در گفت‌وگو با ایلنا:

عضوکمیسیون‌اجتماعی مجلس گفت: ازدواج مردان سن‌بالا با دختران کم سن و سال به معنای زیرسوال‌بردن جایگاه‌ اجتماعی و ارکان خانواده است.

حسن لطفی (عضو کمیسیون‌ اجتماعی مجلس شورای اسلامی) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره  ازدواج دختران کم سن و سال با مردان سن بالا گفت: چنین ازدواج‌هایی به معنای زیرسوال‌بردن جایگاه‌ اجتماعی و ارکان خانواده است، در این اقدام مقوله خانواده دیگر تعریفی ندارد.

وی با تاکید بر اینکه چنین ازدواج‌هایی جایگاه دین مبین اسلام را خدشه‌دار می‌کند، گفت: هیچ سنخیتی وجود ندارد که مردی ۵۰ ساله با دختر ۱۱ ساله ازدواج کند.

لطفی عامل چنین ازدواج‌هایی را فقر و آسیب اجتماعی دانست و تصریح کرد: خانواده‌ای که پذیرفته فرزندش با مرد ۵۰ ساله‌ای ازدواج کند، به طور حتم نرمال نبوده و ممکن‌ است به دلیل فقر این ازدواج را پذیرفته باشد، این ماجرا باید علت‌یابی و علت‌های آن نیز بررسی شود.

وی در ادامه اظهار کرد: مردی که حاضر به ازدواج با دختر ۱۱ ساله می‌شود، باید دلایلش مورد بررسی قرار گیرد. به اعتقاد من زمینه‌های ازدواج در هر دو فرد باید بررسی شود و این مرد ۵۰ ساله باید طبق قانون مورد مجازات قرار گیرد.

عضو کمیسیون‌ اجتماعی مجلس بیان کرد: نمایندگانی که با ازدواج درسن پایین موافقت کرده‌اند، قطعا ازدواج افراد میان ۱۳ تا ۱۵ سال را قبول دارند و ازدواج فرد ۱۱ ساله با ۵۰ سال مدنظرشان نیست. همچنین افرادی که طبق شرع عقیده دارند، ازدواج دختر باید در سن ۹ سالگی صورت گیرد، ازدواج با سنین ۱۵ تا ۲۰ سال را قبول دارند و ازدواج دختر کم سن و سال با مرد سن بالا را نمی‌پذیرند، چرا که این ازدواج خلاف قانون و همه مقدسات است، دختر ۱۱ ساله حداقل می‌تواند با پسر ۱۸ ساله ازدواج کند.

لطفی درخصوص تضمین قانون برای جلوگیری از این ازدواج‌ها گفت: گرچه قانون مدنی کشور، کامل‌ترین قانون است، اما خانواده‌ها باید آگاهی کافی داشته باشند که با این ازدواج‌ها موافقت نکنند.

خانواده آسیب اجتماعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر