کد خبر: 723807 A

سلیمی در حمایت از نمکی؛

نماینده مردم محلات در موافقت با وزیر پیشنهادی وزارت بهداشت و آموزش پزشکی گفت: وزیر بهداشت پیشنهادی فردی پاکدست است و علیرغم اینکه در سطح کلان مدیریت متفاوتی را تجربه کرده، تا امروز لکه سیاهی در پرونده‌شان پیدا نشده است.

علیرضا سلیمی، نماینده مردم محلات در موافقت با وزیر پیشنهادی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ضمن تبریک چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی و تشکر از زحمات دکتر قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت سابق به دلیل زحمات شبانه‌روزی که داشتند، گفت: سعید نمکی به عنوان وزیر پیشنهادی دارای چند ویژگی است اول اینکه ایشان فردی پاکدست است و علیرغم اینکه در سطح کلان مدیریت متفاوتی را تجربه کرده، تا امروز لکه سیاهی در پرونده‌شان پیدا نشده است. همچنین در بحث تعارض منافع وقتی مسئولیت وزارت بهداشت را برعهده می‌گیرد از آنجا که در بخش خصوصی سهمی ندارد، می‌تواند در تصمیمی گیری‌ها آزادانه رفتار کند.

وی با بیان اینکه حریت در تصمیم‌گیری یکی از ویژگی مثبت وزیر پیشنهادی است، ادامه داد: برخی از وزرا و مسئولان به دلیل اینکه همزمان مشغولیت اجرایی را برعهده دارند و در بخش خصوصی منافعی دارند حریت لازم را ندارند اما این نقیصه در نمکی وجود ندارد.

نماینده مردم محلات با اشاره به برنامه وزیر پیشنهادی گفت: وزرای بهداشت در طول این سال‌ها برنامه یک بعدی داشتند و برخی صرفا به بخش درمان تمرکز داشتند و برخی پیشگیری و بهداشت را مد نظر قرار داده‌ بودند اما برنامه او یک برنامه جامعی است که هر دو بخش در برنامه‌ پیشنهادی‌شان دیده شده است دکتر نمکی به دلیل نگاه جامعی که به هر دو بخش دارد می‌تواند موفق باشد.

سلیمی با اشاره به ویژگی چهارم دکتر نمکی گفت: مشکلاتی در بخش دارو سراغ داریم و تحریم‌ها مشکلاتی را برای این بخش درکشور ایجاد کرده اما با توجه به تجربه گران‌سنگی که وزیر پیشنهادی در بخش‌های مختلف دارویی دارند می‌تواند با مشکلات عدیده امروز مقابله کند ایشان تبحر خاصی در مباحث بودجه دارند در بخش بهداشت و درمان برای سال آینده حدود 75 هزار میلیارد تومان اختصاص داده شده است همچنین برای واردات دارو و تجهیزات 3.3 میلیارد دلار در بودجه اختصاص پیدا کرده است یکی از نگرانی‌های ما در گذشته بحث بی‌انضباطی در بودجه بهداشت و درمان بوده است، اما امروز فردی که در مباحث بودجه تبحر دارد می‌تواند این بخش را ساماندهی کند.

وی با اشاره به اینکه وزیر پیشنهادی مدیریت‌های مختلفی را در بخش بهداشت و درمان و سلامت تجربه کرده است، گفت: نمکی از مدیریت خرد یعنی رییس یک دانشگاه پزشکی در کاشان تا معاونت و ... فعالیت کرده است، در شرایط فعلی یک مدیر استراتژیک در صورتی می‌تواند تصمیم‌گیری درست داشته باشد که همه لایه‌های مدیریت را تجربه کرده باشد که او در این خصوص یک فرد باتجربه است.

نماینده مردم محلات خاطرنشان کرد: در شرایط تحریم ما نیاز به مدیر جهادی داریم چنین مدیری می‌تواند بن‌بست‌ها را بشکند وزیر پیشنهادی در جهاد سازندگی مشارکت داشت و رییس کمیته بهداشت در جهاد سازندگی بود. در بحث علمی استاد دانشگاه بوده و دکتری داروسازی دارد سازمان نظام پزشکی انجمن‌ها کمییسیون بهداشت و درمان نیز از وزیر پیشنهادی حمایت کردند. نمکی برنامه محور است و برنامه‌هایی که ارائه داده‌است از یک سو به اسناد بالادستی نگاه می کند واز سوی دیگر به آسیب‌ها نیز توجه دارد.

وی ادامه داد: همچنین اهداف را به صورت کمی ارائه داده ‌اند که در این شرایط برای ما قطعا مفید است همچنین برنامه قابل دفاعی ارائه داده‌اند، بعد از 40 سال بعد از انقلاب حرکت ما در بهداشت و درمان سریع بوده و میزان مرگ و میر کودکان را از 120 در هزار به 12.5 رسیده است مرگ و میر مادران از 245 در صد هزار به 18 رسیده است، اما نواقص فراوانی هم داریم ما انتظار داریم به این برنامه پایبند باشیم نظام ارجاع، بیماری‌‌های خاص و توزیع عادلانه منابع را جدی بگیریم و نکند برخی در وزارت بهداشت درآمدهای میلیونی داشته باشند و برخی از درآمد مناسب محروم باشند.

وزارت بهداشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر