کد خبر: 723774 A

رئیس سازمان امور دانشجویان وحدت و اتحاد همه گروه‌های داخل نظام، اصلاح از درون، توکل به خدا و اتکاء به توان داخلی را تنها راه پیشرفت و حرکت رو به جلو در دهه پنجم انقلاب اسلامی برشمرد.

به گزارش ایلنا، مجتبی صدیقی رئیس سازمان امور دانشجویان و معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وحدت و اتحاد همه گروه‌های داخل نظام، اصلاح از درون، توکل به خدا و اتکاء به توان داخلی را، تنها راه پیشرفت و حرکت رو به جلو در دهه پنجم انقلاب اسلامی برشمرد.

در مراسم مردمی بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در شهر لاهه که به همت سفارت کشورمان در هلند و رایزنی علمی در منطقه اروپا و با حضور دانشجویان ایرانی دانشگاههای مختلف هلند و قربانی اصل رایزن علمی جمهوری اسلامی ایران و ایرانیان مقیم هلند برگزار شد، صدیقی در سخنانی ضمن تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و با درود به روح بلند امام (ره) و شهدا، اهتمام انقلاب اسلامی به پیاده کردن اهدافی بلند در جامعه بشری داشته همچون کرامت انسان، آزادی او از بندگی غیر خدا و فراهم آوردن زمینه رشد و تعالی مادی و معنوی را مورد تأکید قرار داد.

معاون دانشجویی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با برشمردن برخی دستاورهای گران‌سنگ انقلاب اسلامی در عرصه آموزش عالی و فن‌آوری‌های مهمی چون نانو، بیو، سلول‌های بنیادی و پیشرفت‌های پزشکی و هوافضا، خاطرنشان ساخت: جمهوری اسلامی ایران اکنون در حوزه پژوهش و تولید علم، به رتبه ۱۶ جهان رسیده و تعداد مقالات داغ و پراستناد، رتبه‌های ۳۵ و ۲۲ جهانی را کسب کرده‌ و ۲۰ درصد از مقالات با همکاری دانشگاههای خارجی منتشر شده است. جمعیت دانشجویی از ۱۷۰ هزارنفر در اول انقلاب به ۴ میلیون نفر رسیده، در آستانه چهلمین سال، ۸۵ درصد رشته-محل‌‌ها بدون کنکور اعلام می‌شود، تعداد پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد و میزان فروش محصولات شرکت‌های دانش بنیان همه رشد چشمگیر داشته‌اند، تعداد ۲۸۸۸ ایده به مرحله تجاری رسیده و در سال ۹۶، ۲۶۳ میلیون دلار محصول شرکت‌های دانش بنیان صادر شده است.

وی افزود: امروز شاهد جنگ اقتصادی بزرگ یک قدرت علیه جمهوری اسلامی هستیم و علیرغم پایبندی کشورمان به تعهدات بین المللی، مظلومانه دچار برخورد خصمانه شده ایم. راه حل برون رفت آن، تنها وحدت و اتحاد همه گروه‌های داخل نظام است که در اینصورت، این دوره و این مرحله از تحریم‌‌ها نیز سپری خواهد شد.

در این مراسم که با حضور جمع کثیری از دانشجویان و ایرانیان مقیم هلند و همچنین علاقمندان به انقلاب اسلامی از دیگر ملیت‌های مقیم هلند در شهر لاهه برگزار شد، دکتر صدیقی اظهار داشت: در دهه پنجم انقلاب اسلامی بایستی با استفاده از تجربیات چهار دهه گذشته، به نکات و ضرورت‌هایی مهمی پرداخته شود.

وی گفت: در این دهه باید نسبت به نهادسازی نقاط برجسته عملکرد و تبدیل توفیق‌های نقطه‌ای به جریان و نهاد اهتمام ورزیده شود. با بازنگری عملکرد، اولویت را به کیفیت بخشی فعالیت‌‌ها اختصاص دهیم؛ همانگونه که در آموزش عالی، طرح آمایش درصدد بهبود کیفیت عملکرد آموزش عالی است. عقلانیت همراه با روحیه انقلابی را به مسئولان و جامعه یاداور شویم. اصرار بر داشته‌های فراوان و بیش از همه هویت ملی نقطه اشتراک و اتکا باشد. در همه نظرسنجی‌‌ها، چه عمومی و چه دانشجویی به عرق ملی و علاقه به کشور اعتقادی عمیق نشان داده شده است. در دهه پیش رو، روح تازه در اداره کشور ضروری است. پوست‌اندازی مدیریت‌‌ها و جوانگرایی همراه با بهره گیری از تجربیات گرانقدر قبلی لازم به نظر میرسد. استقبال از شفافیت در عملکرد‌ها و پاسخگویی همه به کمک ابزار‌ها و فناوریهای نو از جمله بهره گیری از فضای مجازی لازم است.

رئیس سازمان امور دانشجویان کشور با بیان اینکه  بازگشت به اخلاق و حاکمیت اصول اخلاقی به عنوان گمشده سالهای اخیر برای همه ما ضروری است، تأکید کرد: در یک کلام، اصلاح از درون، توکل به خدا و اتکاء به نیروهای جوانان خود، تنها راه پیشرفت و حرکت رو به جلو در دهه پنجم انقلاب اسلامی است.

انقلاب انقلاب اسلامی جامعه هلند
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر