کد خبر: 723611 A

اعضای شورای شهر تهران موافقت کردند؛

اعضای شورای شهر تهران با افزایش سالانه ۱۲.۵ درصد در نرخ پارکینگ‌های عمومی سطح شهر تهران موافقت کردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، اعضای شورای شهر تهران در نوبت عصر یکصد و بیست و یکمین جلسه علنی خود، لایحه اصلاحیه مصوبات تعیین نرخ ورودیه و حق توقف پارکینگ‌‌‌های عمومی شهر تهران و تعیین نرخ توقف پارکینگ‌‌های عمومی و نرخ عوارض پارک حاشیه‌‌ای را بررسی کردند.

محمد علیخانی در رابطه با این لایحه گفت: آخرین نرخ تعیین شده توسط شورای شهر مربوط به سال ۹۳ است. در شورای شهر چهارم لایحه‌‌ای از سوی شهرداری به اعضای این شورا داده شده که با تغییر شورای چهارم به شورای پنجم مصادف می‌‌‌شود.

رییس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران ادامه داد: ما با شهرداری در این خصوص مکاتبه کردیم تا اگر اصلاح و نظری دارند، به ما اعلام کنند اما پاسخی نیامد. با توجه به اینکه از سال ۹۳ طی چهار سال نرخی تعیین نشده است، پیشنهاد کمیسیون آن است که سالی  ۱۲.۵ درصد به نرخ جداول مختلف موضوع این مصوبه که مربوط به محدوده‌های مختلف است، اضافه شود و برای سال ۹۸ هم مورد استفاده قرار گیرد.

سید محمود میرلوحی به عنوان مخالف این لایحه اظهار داشت: مسئله پارکینگ اکنون در تهران به موضوعی بغرنج تبدیل شده است و نه شهرداری و نه بخش خصوصی به لحاظ صرفه اقتصادی به آن ورود نمی‌‌‌کند. ما در رابطه با وضعیت جایگاه‌های سوخت نیز همین شرایط را داریم.

وی افزود: اضافه شدن سالانه ۱۲.۵ درصد به این عوارض در واقع راه‌‌‌حل اصلی نیست و تنها مسکن است. کلید مسئله پارکینگ نگاه اقتصادی به آن است. 

این عضو شورا در نهایت خواستار افزایش نرخ سالانه تا ۱۵ درصد شد.

شهربانو امانی هم به عنوان موافق لایحه و در مخالفت با میرلوحی تصریح کرد: سال ۱۳۹۸ برای ما سالی سخت خواهد بود  و ما با عوارض بستن نمی‌‌‌توانیم مشکل پارکینگ شهر تهران را حل کنیم؛ ضمن اینکه مگامال‌‌ها استاندارد دارند و باید پارکینگ داشته باشند.

کلیات این لایحه با ۱۸ موافق و بدون مخالف به تصویب رسید.

همچنین میرلوحی پیشنهاد داد تا افزایش ۱۲.۵ درصدی به نرخ تا ۱۵ درصد تغییر یابد اما سید حسن رسولی در مخالفت با این پیشنهاد خاطرنشان کرد: این لایحه درخصوص استفاده از پارکینگ‌‌های عمومی متعلق به شهرداری است که نرخ آنها از سال ۹۳ تا ۹۷ ثابت مانده است. پیشنهاد ما هم این است که به ازای هر سال، ۱۲.۵ درصد به این نرخ افزوده شود.

محسن هاشمی نیز در واکنش به پیشنهاد محمود میرلوحی ابراز داشت: آقای میرلوحی کم‌‌کم به عنوان فردی که می‌‌خواهند خدمات را گران کنند، در حال معروف شدن هستند. الان هر نوع گران کردن همراهی با ترامپ محسوب می‌‌شود.

در ادامه پیشنهاد محمود میرلوحی با هفت موافق و ۱۰ مخالفت رد شد. 

شورای شهر پارکینگ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر