کد خبر: 723428 A

اعضای شورای شهر تهران با افزایش ۱۵ درصدی نرخ ورودی طرح ترافیک در سال ۹۸ موافقت کردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، امروز در یکصد و بیست و یکمین جلسه شورای شهر تهران، تصویب کردند که نرخ ورودی طرح باید کمتر از نرخ تورم در جامعه باشد.

محمد علیخانی، رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران در تشریح این لایحه افزود: شهرداری تهران در این لایحه پیشنهادی، خواستار افزایش ۲۰ درصدی نرخ ورود به محدوده های ترافیکی تهران در سال آینده نسبت به امسال شده است. همچنین در مصوبه جدید محدوده زوج و فرد به عنوان رینگ دوم طرح ترافیک در سال آینده منظور می شود و نام آن به محدوده کنترل الودگی هوا تغییر نام می یابد.

به گفته علیخانی، مالک هر خودرو با پلاک تهران در سال ۹۸ در هر فصل می تواند ۲۰ بار به صورت رایگان وارد محدوده زوج و فرد شود.

پس از‌سخنان علیخانی، احمد مسجدجامعی عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران به عنوان مخالف این لایحه گفت: طرح ترافیک جدید تهران امسال اجرا شد و مقرر بود گزارشی از اجرای آن به شورا ارائه شود اما این کار انجام نشده است. باید مشخص شود که این طرح کمکی به کاهش آلودگی هوا و کاهش ترافیک کرده یا خیر؟

وی افزود: قرار بود ۵۰۰ میلیارد تومان درآمد از این حوزه تحصیل شود اما آیا این امر محقق شده است؟

محسن هاشمی در پاسخ به مسجدجامعی گفت: خداوند می فرماید از شما حرکت از من برکت.  حرکتی کردیم و خداوند باران نازل کرد و امسال وضع هوا خوب بود.

در ادامه، آرش میلانی، رئیس کمیته محیط زیست شورا  با دفاع از دستاوردهای طرح ترافیک گفت: ۲۱ درصد میزان ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در پاییز امسال به نسبت مدت مشابه کاهش داشت و با اجرای طرح ترافیک جدید سرعت اتوبوس ها ۷ درصد افزایش داشته است.

در ادامه جلسه، کلیات تعیین نرخ عوارض در محدوده های مرکزی شهر تهران در سال ۹۸ با ۱۸ رای موافق و ۲ مخالف به تصویب رسید.

همچنین اعضای شورای شهر تهران با ۱۶ رای با پیشنهاد افزایش حداکثر ۱۵ درصدی نرخ ورودی طرح ترافیک سال ۹۸ موافقت کردند.

در خصوص جزئیات این لایحه مقرر شد ورود خودروهای پلاک ویلچر ( پلاک ژ) همچنان رایگان بماند.همچنین چگونگی ارائه طرح ترافیک خبرنگاری نیز در جلسات کمیته فرهنگ و رسانه شورا تصمیم گیری می شود.

یکی دیگر از بخش های مهم بررسی این لایحه نیز مربوط به حلقه دوم طرح ترافیک( طرح زوج و فرد) بود که براساس اظهارات علیخانی، رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر از سال آینده اخذ عوارض در طرح زوج و فرد قانونی است.

در جریان بررسی این موضوع حجت نظری گفت: در صورت تصویب این موضوع در شورا، شخص فرماندار آن را رد می کند و ما نباید همزمان از مردم هم جریمه دریافت کنیم و هم عوارض.

 اما حسن رسولی، خزانه دار شورای شهر در پاسخ به وی گفت: در این خصوص تنها کمیته انطباق مستقر در فرمانداری تصمیم گیرنده است.

وی ادامه داد: اخذ عوارض و جریمه دو موضوع جداست و طبق قانون هر دو باید دریافت شود.

در بخش بعدی، محسن پورسیدآقایی معاون ترافیک شهردار تهران پشت تریبون شورا حاضر شد و گفت: دیشب در فرمانداری تهران جلسه ای با حضور فرماندار و نمایندگانی از دادستانی، راهور، استانداری و شهرداری تهران برگزار شد و آنجا مطرح شد که اخذ عوارض و جریمه برای طرح های ترافیکی کاملا قانونی است و باید مر قانون اجرا شود.

در نهایت براساس تصمیم اعضای شورای شهر، شهرداری تهران مکلف شد که هر ۶ ماه یکبار گزارشی از وضعیت اجرای طرح ترافیک به شورا ارائه کند.

آلودگی هوا جامعه درآمد شورای شهر تهران طرح ترافیک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر