کد خبر: 723417 A

پورسیدآقایی خبر داد:

معاون شهردار تهران با اشاره به اینکه در محدوده جایگزین طرح زوج و فرد برای هر خودرو 80 روز در سال و 20 روز در هر فصل تردد رایگان در نظر گرفته شده است، گفت: افراد برای تردد مازاد در این سهمیه باید عوارض پرداخت کنند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محسن پورسیدآقایی در حاشیه صد و بیست و یکمین جلسه شورای شهر تهران و در جمع خبرنگاران در خصوص اخذ عوارض زوج و فرد در سال جاری گفت: طبیعتا هر مصوبه‌ای پس از ابلاغ، اجرا می‌شوند و تا زمانی که در صورت نیاز به تغییر، مصوبه جدیدی به دست ما نرسد اخذ عوارض زوج و فرد در سال جاری بر اساس مصوبه‌ای که در دست داریم، کاملا قانونی است کسی که در طرح زوج و فرد به صورت غیرمجاز تردد داشته باید بدهی خود را پرداخت کند.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری افزود: عوارض زوج و فرد فعلا برقرار است، اما اگر شورا نظری غیر از این ابلاغ کند ما تابع هستیم.

وی با اشاره به مصوبه دیروز شورای ترافیک در خصوص جایگزینی طرح زوج و فرد برای سال 98 بیان کرد: در سال 98 دیگر محدودیتی در پلاک زوج و فرد نداریم و محدوده کنترل آلودگی هوا جایگزین طرح زوج و فرد خواهد شد البته اجرای طرح جدید از تابستان 98 شروع می‌شود؛ چرا که باید تا آن زمان ثبت‌نام‌ها را انجام دهیم.

پورسیدآقایی اضافه کرد: بر اساس طرح جدید، هر خودرو 80 روز در سال و 20 روز در هر فصل می‌تواند به طور رایگان و به انتخاب خود به محدوده دوم طرح ترافیک ورود کند ما این اختیار را به مردم داده‌ایم که اگر کار واجبی داشتند قادر به تردد در طرح جدید باشند. البته این کار را تشویق نمی‌کنیم و بهتر است مردم حتی‌الامکان از خودروی شخصی استفاده نکنند.

وی در ادامه گفت: اگر کسی مازاد بر آنچه که در طرح جدید تعیین شده، نیاز به ورود به محدود داشت باید عوارض آن را پرداخت کند. البته این عوارض به نصف قیمت طرح ترافیک مرکزی کاهش داده شده است.

پورسیدآقایی با اشاره به ساکنان محدوده‌های طرح ترافیک و رینگ دوم آن گفت: برای این ساکنان تمهیداتی در نظر گرفته‌ایم به ازای هر واحد مسکونی واقع در هر دو محدوده، یک خودرو اجازه دارد به صورت نیم‌بها در محدوده‌ها تردد کند و قبل از ساعت 08:30 و پس از ساعت 17:30 تردد در این محدوده‌ها برای ساکنان رایگان است؛ این یک آبشن بسیار خوب برای ساکنان است؛ چرا که آنها سال‌ها مثل بقیه مردم تلقی می‌شدند.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران ادامه داد: امسال میزان تخفیف معاینه فنی برتر را هم اضافه کردیم در سال 97 این تخفیف 20 درصد بود اما بر اساس مصوبات سال 98 ، 25 درصد شده است.

وی در خصوص ابهامی که در مصوبه سال 97 برای تردد در محدوده زوج و فرد وجود داشت، گفت: در مصوبه سال 98 به صورت کاملا مشخص نوشته شده که کسانی که عوارض خود را پرداخت نکنند در هر دو محدوده باید هم بدهی عوارض را پرداخت کنند و هم جریمه به پلیس بپردازند البته با پلیس توافق کردیم تا 30 روز به شهروندانی که عوارض خود را پرداخت نکرده‌اند مهلت دهیم و اگر یک ماه بیشتر نسبت به پرداخت عوارض تاخیر داشته باشند، هم بدهی و هم جریمه برای آنان منظور می‌شود.

وی در خصوص سوالی مبنی بر افزایش قیمت‌های طرح ترافیک مرکزی در سال 98 بیان کرد: به شهرداری اجازه داده شده در پایان سال کمتر از نرخ تورم و حداکثر به میزان 15 درصد نرخ‌های پایه را افزایش دهد اکنون نرخ عوارض پایه طرح ترافیک 20 هزار تومان است که در صورت اعمال افزایش قیمت حداکثری (15 درصد) این مبلغ به 23 هزار تومان می‌رسد.

پورسیدآقایی همچنین در خصوص طرح ترافیک جانبازان، معلولین و ... گفت: در مصوبات هیچ تغییری در این زمینه نداشتیم.

افزایش قیمت تورم خودرو شهردار تهران طرح ترافیک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر