کد خبر: 723130 A

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست:

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: حق‌آبه دریاچه ارومیه به آن بازگشت و تاکنون هزینه زیادی شده است و خوشبختانه دریاچه ارومیه از خشک شدن نجات پیدا کرد و حدود ۳۰ سانتیمتر بیشتر از گذشته آب دارد.

به گزارش ایلنا، عیسی کلانتری در یک برنامه رادیویی درباره کنوانسیون رامسر و حفاظت از تالاب‌ها گفت: امروز همزمان است با روز جهانی تالاب‌ها که در سال ۱۹۷۱ در رامسر به تصویب رسید.

وی درباره مشکلات آبی کشور اظهار داشت: به علت افزایش جمعیت و نیاز آبی کشور متأسفانه در راستای توسعه پایدار حرکت نکردیم و حق‌آبه تالاب‌ها را برای کشاورزی هزینه کردیم.

معاون رئیس‌‌جمهور افزود: دستور رئیس‌‌‌جمهور به من احیای تالاب‌ها است مثل ارومیه هامون و بختگان و تلاش می‌کنیم با سیاست‌های جدید حق‌آبه جدیدی را برای تالاب‌های کشور تعیین کنیم.

کلانتری اضافه کرد: این سیاست در مواردی امکانپذیر است و در مواردی به دلیل خشکسالی هنوز امکانپذیر نیست. به عنوان مثال احیای تالاب گاوخونی اگر در زاینده‌‌‌رود آب نباشد، امکانپذیر نیست.

وی درباره سدسازی‌های اشتباه تصریح کرد: مطالعات ما تقریباً نیمه‌‌کاره بوده است و در راستای توسعه پایدار حرکت نکردیم و خشکی تالاب‌ها به دلیل سدسازی‌های اشتباه بوده است.

دریاچه ارومیه عیسی کلانتری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر