کد خبر: 723029 A

ایلنا گزارش می‌دهد؛

دو قبل از فرار از زندان نقشه فرار را کشیدم و با برادرم از زندان تماس گرفتم و روز انتقالم به بیمارستان را اطلاع دادم و آنها هم از صبح زود در بیمارستان برای فراری دادنم منتظرم بودند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، "سعید" یکی از سارقان مسلحی است که به جرم سرقت در زندان تهران بزرگ زندانی بود، او در روز ۹ آبان در حالی‌که برای مداوا از زندان برای درمان به بیمارستان امام خمینی(ره) منتقل شده بود با همدستی دوستانش پس از درگیری با ماموران زندان و اقدام به تیراندازی در بیمارستان متواری شد و به کوهدشت گریخت در نهایت ساعت 3 صبح روز 12 بهمن توسط ماموران پلیس آگاهی بازداشت شد.

سعید در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره نحوه دستگیری‌اش می‌گوید: در خصوص اتهام سرقت پلیس ردم را زده بود و در حالی که در منزل بودم، غافلگیرم کردند. من در حالی که قصد فرار داشتم با ماموران درگیر شده و پس از اینکه از ناحیه شکم و پا مورد اصابت گلوله قرار گرفتم به زندان بزرگ تهران منتقل و دادگاهی شدم، البته در شهرستان نیز به دلیل چندین بار درگیری سابقه زندان دارم.

وی درباره ماجرای فرار از زندان ادامه می‌دهد: قرار بود بعد از ورود به زندان برای درمان مرا به بیمارستان منتقل کنند. دو ماه قبل از فرار از زندان تصمیم گرفتم که از زندان فرار کنم و با برادرم مجید تماس گرفتم و باهم قرار گذاشتیم؛ زمانی که می‌خواستند من را به بیمارستان منتقل کنند، او با دوستانمان در آنجا حضور داشته باشند.

52

این سارق مسلح خاطرنشان می‌کند: من آن روز حالم به شدت بد بود. برادرم با ۴ نفر از دوستانمان به بیمارستان آمدند و من را فراری دادند، پس از فرار به باغی در یکی از شهرستان‌های اطراف تهران رفتیم.

سعید درباره اینکه چند سال دارد و آیا متاهل است، می‌گوید: ۳۲ سال دارم و هنوز مجردم. سابقه درگیری و تیراندازی دارم. بعد از فرار به شهرستان رفتم و قصد خروج از ایران هم نداشتم. بعد از اینکه یکی از دوستانمان را گرفتند، می‌دانستم که پلیس به سراغ ما هم می‌آید، اما قصد خروج از کشور را نداشتم.

وی توضیح می‌دهد: بعد از فرار همیشه به این فکر می‌کردم که ممکن است، دوباره دستگیر شوم.

سعید خاطرنشان می‌کند: تا سوم راهنمایی تحصیل کرده‌ام و در شهرستان کشاورز بودم. ۷ برادر هستیم و الان دو برادرم با من دستگیر شده‌اند، آنها هم سابقه‌دار هستند.

وی درباره دخترانی که همراه او در ویلا بازداشت شده‌اند، می‌گوید: من آنها را نمی‌شناسم و با آنها  رابطه نداشتم.

این سارق مسلح در پاسخ به این سوال که آیا به افرادی که برای فراری‌دادنت با برادرت به بیمارستان آمده بودند، پول داده‌ بودی، می‌گوید: به هیچ‌کدام حتی یک تومان هم ندادیم همه آنها رفاقتی آمدند.

سعید درباره سوابق قبلی‌اش می‌گوید: چندین بار به دلیل درگیری به زندان افتادم، آخرین بار به دلیل درگیری مسلحانه به ده سال زندان محکوم شدم. از زندان آنجا مرخصی گرفتم و فرار کردم و به تهران آمدم.

49

مجید برادر سعید درباره روز حمله به بیمارستان برای فراری‌دادن بردادرش می‌گوید: از چند روز قبل می‌دانستم برادرم را چه روزی به بیمارستان منتقل می‌کنند، از همین رو با همکاری دوستانم به بیمارستان امام خمینی رفتیم چندین متهم را به همراه چندین سرباز با برادرم به بیمارستان منتقل کرده بودند.

وی ادامه می‌دهد: سعید به من خبر داد که می‌خواهند او را به بیمارستان منتقل کنند من و دوستانم صبح روز ۹ آبان‌ماه از اوایل صبح با اسلحه کلت کمری به بیمارستان رفتیم و مراقب بودیم تا آنها بیایند و در حیاط بیمارستان منتظر ماندیم.

او می‌گوید: وقتی برادرم با ماموران زندان و دیگر متهمان آمد، یکی از دوستانم مامور زندان را کتک زد و خلع سلاح کرد. من هم اقدام به تیراندازی چندین تیر هوایی کردم و برادر دیگرمان حمید، سعید را بر دوشش انداخته و به سمت در بیمارستان رفت و سوار موتور شده و از آنجا فرار کرد و به یک باغ در اطراف تهران رفتیم و در آنجا دست و پای برادرم را که دستبند زده شده بود باز کردیم و به کوهدشت رفتیم.

مجید در پاسخ به این سوال که آیا سابقه دیگری هم دارد، می‌گوید: در کوهدشت چندین فقره سابقه درگیری دارم.

45

مهدی متهم دیگر این پرونده درباره فرار مجید از زندان می‌گوید: دوستانم از من خواستند تا در فرار برادرشان از زندان به آنها کمک کنم، من هم چون آنها را می‌شناختم با آنها همکاری کردم.

وی ادامه می‌دهد: بیکار هستم و برخی اوقات دزدی می‌کنم، ۴ بار سابقه زندان دارم. حدود ۶ سال پیش یک کلت کمری به قیمت ۲ میلیون تومان خریدم. یکبار نیز در یک درگیری به اتهام قتل بازداشت شدم که هنوز نتیجه آن مشخص نشده است.

مهدی می‌گوید: ۲۹ سال سن دارم و دارای همسر و دو فرزند هستم.

محمد متهم دیگر این پرونده نیز می‌گوید: ۳۰ سال سن دارم و ۴ سال به دلیل مواد مخدر به زندان رفتم از من خواستم برای فرار مجید کمک کنم که من هم به آنها کمک کردم، اما در حدود دو ماه پیش از آنها جدا شده و در تهران توسط پلیس شناسایی و دستگیر شدم.

44

سردار لطفی درباره این پرونده می‌گوید: از همان لحظات اولیه بعد از فرار رصد این گروه آغاز شد و در رصدهای ما مشخص شد این افراد بیش از ۳۰۰ فقره سرقت مسلحانه انجام داده‌اند. با رصدهایی که صورت گرفت این افراد در ساعت ۳ بامداد روز جمعه شناسایی و دستگیر شدند.

رییس پلیس آگاهی پایتخت تصریح می‌کند: ۵ زن همراه این افراد نیز بودند که آنها نیز بازداشت شده‌اند و البته آنها نیز با این افراد همدست بوده و سرقت را برای این باند تسهیل می‌کردند. این افراد در فضای مجازی برای پلیس کری می‌خواندند و مدعی بودند که پلیس نمی‌تواند آنها را بازداشت کند.

سردار علیرضا لطفی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر