کد خبر: 722713 A

کلانتری مطرح کرد:

در آستانه فرارسیدن دوم فوریه روز جهانی تالاب‌ها، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران به همراه جمعی از مدیران و محیط‌بانان این اداره کل از تالاب بند علیخان در جنوب ورامین و در حاشیه کویر بازدید کرد.

به گزارش ایلنا، کیومرث کلانتری در حاشیه این بازدید اظهار داشت: تالاب بندعلیخان یکی از اکوسیستم‌‌های بکر و ارزشمند شهرستان ورامین محسوب می‌‌شود که در حال حاضر آبگیری شده و حیات مجددی در آن جریان یافته است.

وی با بیان اینکه هم‌‌‌اکنون حدود شش هزار هکتار از این تالاب آبگیری شده است، اظهار داشت: این تالاب بهترین فرودگاه برای پرندگان آبزی و کنار آبزی است که می‌‌‌تواند یکی از مناسبترین زیستگاه‌‌های جانوری باشد. 

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه در روز تالاب‌ها باید به قدر و منزلت تالاب‌‌های کشور به خصوص تالاب‌‌‌های مستقر در میانه کشور و حواشی کویری توجه بیشتری داشته باشیم، تصریح کرد: این امر باعث می‌‌شود که پایداری اکوسیستمی بیشتری در این مناطق و مناطق مرکزی کشور ایجاد شود. 

کلانتری با بیان اینکه تالاب‌‌ها و کوه‌‌ها جزو مظلومترین اکوسیستم های کشور هستند که عمدتا مورد تعرض و تخریب قرار می‌‌گیرند، خاطرنشان کرد: خوشبختانه تالاب بندعلیخان در داخل منطقه حفاظت شده کویر استان تهران قرار گرفته و یکی از زیستگاه‌‌هایی است که از دست‌‌اندازی و تخریب مصون مانده است.

وی با تاکید بر اینکه مشکل اصلی این تالاب کمبود آب و تامین حق‌‌آبه آن است، ابراز امیدواری کرد تا با همکاری وزارت نیرو، تامین حق‌‌آبه مناسب این تالاب و اکوسیستم ارزشمند که می‌‌تواند خدمات بسیار شایانی را برای کاربری‌‌های اطراف فراهم کند، به بهترین شکل محقق شود.

گفتنی است تالاب بند علیخان در جنوب ورامین و در حاشیه کویر قرار دارد که در سال‌‌های پیش محل زمستان گذرانی پرندگان بسیار زیادی بود که متاسفانه به دلیل تامین نشدن سهمیه آب از رودخانه شور و شیرین با مشکلات عدیده‌‌ای مواجه شده است.

کیومرث کلانتری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر