کد خبر: 721716 A

فرشچی مطرح کرد؛

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر ضرورت بررسی اثرات زیست محیطی ساخت جزایر مصنوعی در خلیج فارس گفت: دستگاه‌ها باید برای تأمین پشتوانه‌های علمی ارزیابی دقیق اثرات زیست محیطی ساخت جزایر مصنوعی بر محیط زیست دریایی خلیج فارس همکاری کنند.

به گزارش ایلنا، پروین فرشچی در نشست بررسی اثرات زیست‌محیطی ساخت جزایر مصنوعی در خلیج فارس و موضوعات حقوقی مرتبط که با حضور نمایندگان وزارت امور خارجه، ستاد کل نیروهای مسلح، سازمان بنادر و دریانوردی، پژوهشگاه ملی اقیانوس‌‌‌‌شناسی و مدیران و کارشناسان سازمان محیط زیست در معاونت محیط زیست دریایی سازمان محیط زیست برگزار شد، بر اهمیت تشکیل کمیته ملی بررسی حوادث و ارزیابی خسارات محیط زیست دریایی تاکید کرد.

وی هم‌افزایی بین تمامی ذی‌نفعان برای عملیاتی کردن ارزیابی اثرات زیست محیطی ساخت جزایر مصنوعی در خلیج فارس را ضروری دانست و در ادامه گزارش جامعی از مطالعه انجام شده در خصوص بررسی اثرات زیست محیطی ساخت جزایر مصنوعی به محیط زیست خلیج فارس در طی سال ۱۳۸۷ ارائه کرد.

فعال کردن کمیته ملی بررسی حوادث و ارزیابی خسارات محیط زیست دریایی و ایجاد زیرکمیته خاص به منظور پیگیری تولید مستندات و پشتوانه علمی کافی برای شناسایی اثرات زیست محیطی خشک کردن دریا و جزیره سازی در این جلسه مطرح شد.

ارائه پیشنهاد برای ایجاد مناطق ویژه حساس دریایی در خلیج فارس به منظور تأمین مسیرهای جدید حمل و نقل‌های دریایی از دیگر موضوعات مطروح و ارائه پیشنهاد تدوین پروتکل جدید برای کنوانسیون کویت با موضوع ارزیابی اثرات زیست محیطی فعالیت‌ها با ماهیت فرامرزی از دیگر نتایج این نشست بود.

هدف از برگزاری این نشست همکاری دستگاه‌ها برای تأمین پشتوانه‌های علمی کافی به منظور ارزیابی دقیق اثرات زیست محیطی ساخت جزایر مصنوعی بر محیط زیست دریایی خلیج فارس بود.

پروین فرشچی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر