کد خبر: 720219 A

شهردار تهران تاکید کرد:

شهردار تهران تاکید کرد: در انتصابات مدیران شهری تنها دو اصل تخصص و سلامت مدنظر قرار می گیرد.

به گزارش ایلنا، پیروز حناچی در مراسم تکریم اسماعیل بدریان سرپرست شهرداری منطقه یک و معارفه سید حمید موسوی به عنوان شهردار جدید منطقه، ضمن تقدیر از اقدامات بدریان که در دوره گذار، مسئولیت اداره این منطقه را برعهده گرفت، گفت: حضرت علی (ع) می‌‌فرمایند مسئولیتی که برعهده می گیریم امانتی است که به دیگران تحویل می‌‌‌دهیم و اگر ماندنی بود این مسئولیت به ما نمی‌‌رسید. امیدوارم روزی که پست‌‌ها را تحویل می‌‌‌‌دهیم توان این را داشته باشیم که سرمان را بالا بگیریم و به پشت سرمان و مسیری که آمدیم نگاه کنیم و در پیشگاه الهی شرمندگی نداشته باشیم.

وی با بیان اینکه مردم از مدیریت شهری انتظار دارند که مصلحت بلند مدت آنها را به درستی تشخیص دهد و بر اجرای آن پافشاری کند و فضایی فراهم سازد تا عدالت و ایمنی برای تمام شهروندان برقرار شود، اظهار داشت: به همین دلیل در تعاریف جهانی شهر خوب، شهری است که مردم به شکل یکسان از مواهب بهره‌‌مند شوند. در واقع هر شهروندی که از خدمات بیشتر استفاده می‌‌کند، هرینه بیشتری باید پرداخت کند.

شهردار تهران با یادآوری اینکه دو سال پیش در چنین روزهایی شهرمان خاطره تلخ پلاسکو را پشت سر گذاشت، تصریح کرد: حادثه پلاسکو اگر در حد حادثه باقی بماند خسران بزرگی را متحمل می‌‌‌شویم، اما اگر از آن درس بگیریم و آینده را بسازیم بهترین اقدام را انجام داده‌‌ایم.

حناچی ادامه داد: حادثه پلاسکو به ما نشان داد از ساختمان‌‌هایی که تا پیش از اجرایی شدن مقررات ملی ساختمان احداث شدند، اطلاعاتی در دست نداریم. حادثه پلاسکو همچنین نشان داد که سیستم امداد و نجات ما تنها برای مقابله با حادثه در ساختمان‌‌های متعارف آمادگی کامل دارد، اما در مورد ساختمان‌‌های نامتعارف و بلندمرتبه امکان دارد این امر زمانبر باشد. در واقع، درخصوص ساختمان‌‌های غیرمتعارف بدون نقشه مانند آدم‌‌هایی هستیم که نابینا هستند و در تاریکی قدم برمی‌‌دارند.

وی افزود: البته حادثه پلاسکو نشان داد که انسان‌‌هایی را در مجموعه شهرداری داریم که علیرغم احساس خطر تا آخرین لحظه به وظیفه خود عمل می‌‌کنند و ما باید یاد و خاطره آنها را گرامی بداریم.

شهردار تهران با بیان اینکه در حال حاضر تجهیزات سازمان آتش‌‌نشانی با قبل از حادثه پلاسکو قابل مقایسه نیست، خاطرنشان کمرد: منطقه ۱ از جمله مناطقی است که می‌‌تواند در معرض خطرات طبیعی مثل سیل و زلزله و خطرات انسان ساخت مانند ساختمان‌‌های بلند قرار بگیرد که بخشی از این مشکل با تکمیل تجهیزات و بخشی با آموزش حل می‌‌شود.

حناچی اضافه کرد: در این منطقه کوچه و پس کوچه‌‌هایی داریم که دسترسی به آنها آسان نیست و تجهیزاتی که به پلاسکو بردیم را نمی‌‌توانیم به راحتی در اینجا استفاده کنیم.

وی ادامه داد: به همین دلیل افراد باید نسبت به این مساله اگاهی و آمادگی داشته باشند و راهی جز آموزش نیست.

شهردار تهران با اشاره به انتخاب موسوی به سمت شهرداری منطقه ۱ ابراز داشت: تلاش ما در انتصابات این است که نگاه به داخل بدنه شهرداری داشته باشیم که این امر هم امید ایجاد می‌‌کند و هم فضایی فراهم می‌‌سازد که این فرصت به همکاران شهرداری داده شود تا ما از تجربیات آنها استفاده کنیم.

حناچی افزود: در استفاده از نیروهای شهرداری تنها دو اصل تخصص و سلامت را مدنظر قرار می‌‌دهیم و هیچ اصل دیگری را به رسمیت نمی‌‌شناسیم.

وی با بیان اینکه تمام کارشناسان حوزه شهری دو موضوع بدنه فربه شهرداری و ‌نبود منابع مالی پایدار را از مشکلات مدیریت شهری می‌‌‌دانند، عنوان کرد: باید تلاش‌‌‌مان را به این دو موضوع معطوف کنیم و بدنه را سبک کرده و منابع پایدار ایجاد کنیم. در همین راستا، دو لایحه با هدف پیگیری منابع پایدار در مجلس در حال بررسی است و از کمیسیون اقتصادی توقع پیگیری این موضوع را داریم.

شهردار تهران ضمن درخواست از تمام شهرداران مناطق به ویژه منطقه ۱ برای تعریف منابع مالی جدید و خلاقیت در این زمینه یادآور شد: همان طور که اقدامات خوب و بد تهران به کل کشور تسری پیدا می‌‌کند، اقدامات منطقه ۱ هم به تمامی مناطق متسری می‌‌شود.

حناچی خطاب به شهردار جدید منطقه ۱ با تاکید بر اینکه امیدوارم با استفاده از خلاقانه‌‌‌ترین اقدامات منطقه را اداره کنید، بیان کرد: این منطقه از ویژگی‌‌‌های بسیاری برخوردار است؛ طبیعت بکر در شمال تهران و نعمت الهی آب که سالانه ۲۴۰ میلیون متر مکعب از ارتفاعات به سمت شهر تهران سرازیر می‌‌شود از ویژگی‌‌های مهم منطقه ۱ است. البته شرمنده‌‌ایم که بگوییم این میزان آب را تبدیل به فاضلاب می‌‌کنیم و از آن استفاده نمی‌‌کنیم، در صورتی که باید به این موضوع توجه ویژه داشته باشیم.

وی با اشاره به فرصت‌‌های گردشگری در منطقه ۱ گفت: مردم چیز زیادی نمی‌‌خواهند، خواسته آنها این است که حداقل در فاصله درکه تا پلنگچال و دربند تا شیرپلا اگر کسی دچار حمله قلبی شد، امکانات حداقلی وجود داشته باشد. اگرچه این بخش در حریم است اما باید اقداماتی انجام دهیم.

شهردار تهران اضافه کرد: برای حضور در این مراسم با مترو آمدم‌ و فکر می‌‌کنم با این وسیله سریع‌‌تر از سایر وسایل می‌‌توان به این نقطه از شهر رسید.

پیروز حناچی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر