کد خبر: 717459 A

نوبخت مطرح کرد:

ابرشهر تهران روزانه شاهد بیش از ۱۸ میلیون سفر شهری است؛ آلودگی هوا و ترافیک فزاینده و لجام‌‌گسیخته مدت‌‌ها است که جزو دغدغه‌های اصلی شهروندان و مدیریت شهری پایتخت به شمار می‌‌آید و غریب به اتفاق کارشناسان و مسئولان، توسعه حمل و نقل عمومی به ویژه مترو را تنها راهکار برون‌‌رفت از این بحران می‌دانند، ناوگانی که براساس آمار از ابتدای بهره‌‌برداری تاکنون از انتشار دو هزار و ۴۶۱ هزار تن گازهای آلاینده به هوای تهران جلوگیری کرده است.

 

به گزارش ایلنا، فرنوش نوبخت نائب رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت بهره‌‌برداری متروی تهران و حومه ضمن گرامیداشت ۲۹ دی، روز هوای پاک گفت: شرکت بهره‌برداری راه‌‌آهن شهری تهران و حومه براساس چشم‌‌انداز خود تلاش می‌‌کند تا به عنوان شرکتی سرآمد در حمل و نقل شهری با رویکرد دقت، سلامت و سرعت فعالیت کند. در حال حاضر روزانه حدود دو میلیون و پانصد هزار سفر با متروی تهران و حومه انجام می‌‌‌شود که این میزان باید براساس چشم‌‌اندازِ حمل و نقل و ترافیک شهر تهران تا سال ۱۴۰۴ به رقم هفت میلیون سفر در روز برسد. 

وی درخصوص سهم متروی تهران و حومه در کاهش مصرف سوخت‌‌های فسیلی اظهار داشت: امروزه بیش از سه، چهارم نیاز انرژی دنیا از منابع سوخت‌های فسیلی شامل نفت، بنزین و گاز تامین می‌‌شود که آلاینده‌‌های حاصل از آن سبب افزایش آلودگی هوا و گرم شدن زمین شده‌‌اند. اهمیت کاهش استفاده از سوخت‌‌های فسیلی یک دغدغه جهانی است چراکه براساس گزارش رسمی سازمان بهداشت جهانی، از هر ١٠ نفر در دنیا فقط یک نفر به هوای سالم دسترسی دارد و آلودگی هوا چهارمین عامل خطر برای سلامت انسان‌‌ها در کل دنیا به شمار می‌رود. در این میان استفاده از مترو به عنوان تنها وسیله حمل و نقل عمومی درون‌‌شهری پاک می‌‌تواند صرفه‌‌جویی بسیاری در مصرف سوخت‌‌های فسیلی داشته باشد که این امر تاثیر زیادی در کاهش آلودگی هوا دارد.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری متروی تهران و حومه ادامه داد: آمارها نشان می‌‌دهند که استفاده از متروی تهران و حومه تنها در شش ماه نخست سال ۹۷ باعث شده است تا در مصرف ۱۹۵ میلیون لیتر بنزین و ۱۹ میلیون لیتر گازوئیل صرفه‌‌جویی شود و این میزان صرفه‌‌جویی در مجموع سفرهایی که از ابتدای بهره‌‌برداری از متروی تهران و حومه تا پایان آذر ماه سال ۱۳۹۷ در این ناوگان انجام شده است، به رقم چهار هزار و ۹۶۸ میلیون لیتر در مصرف بنزین و ۴۹۷ میلیون لیتر در مصرف گازوئیل می‌‌رسد.

به گفته نوبخت، انجام سفرهای شهری با متروی تهران و حومه در ۹ ماه نخست سال ۱۳۹۷ باعث شده تا ۸۱۰ هزار تن گاز Co۲ وارد هوای تهران نشود، ضمن آنکه سفرهای انجام شده با متروی تهران و حومه در این مدت مانع از انتشار ۱۱۳ هزار تن گازهایCo ، NOX، So۲، PM۱۰و HC شده است.

وی افزود: شرکت بهره‌‌برداری متروی تهران و حومه برای افزایش ظرفیت ناوگان در خطوط موجود به تجهیزات و به خصوص به واگن‌‌های بیشتری نیاز دارد که مستلزم تامین بودجه از سوی نهادهای ذیربط است اما این شرکت از آبان ماه ۱۳۹۶ علیرغم همه محدودیت‌‌ها و فشارها درخصوص کمبود بودجه و مشکلاتی که براثر تحریم‌‌ها بر سر راهش قرار گرفته سعی کرد تا با بهره وری حداکثری از ظرفیت و امکانات موجود باز هم نسبت به ارتقا سطح خدمات به مردم گام بردارد که کاهش فاصله حرکت قطارها در خطوط یکی از این موارد است. 

مدیرعامل شرکت بهره‌‌برداری متروی تهران و حومه افزود: از آبان ماه ۱۳۹۶، حداقل فاصله حرکت قطارها در خطوط ۱، ۲ و ۴ متروی تهران از پنج دقیقه به چهار دقیقه کاهش یافت ضمن آنکه این زمان در خط ۳ از ۱۸ دقیقه به ۹ دقیقه و سپس در دی ماه ۹۷ از ۹ دقیقه به هفت و نیم دقیقه رسید. در خط ۵ هم به منظور رفاه بیشتر حال مسافران، در آذر ماه ۱۳۹۶ تعداد واگن‌های قطارهای خط پنج مترو از ۸ واگن به ۹ واگن افزایش یافت ضمن آنکه مسافران این خط در سال ۱۳۹۷ هم شاهد افزایش قطارهای تندرو از ایستگاه کرج به ایستگاه تهران بودند.

فرنوش نوبخت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر