کد خبر: 716507 A

کلانتری خبر داد:

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: تا امروز (۲۶ دی) روزهای سالم تهران در مقایسه با سال گذشته ۲۲ روز افزایش یافته است.

به گزارش ایلنا، کیومرث کلانتری در جشنواره ورزشی هوای پاک که امروز برگزار شد، گفت: تا سال گذشته به طور خوشبینانه حدود ۱۰۰ روز هوای ناسالم در تهران داشتیم که به لطف پروردگار با وجود ناپایداری‌های جوی امسال و اقداماتی که برای کاهش آلودگی هوا انجام شد، کیفیت هوا در وضعیت مطلوب‌تری قرار گرفت.

وی افزود: از سال گذشته قانون هوای پاک در کشور اجرایی شده است و با اجرای این قانون که ۲۶ دستگاه اجرایی در آن مسئولیت دارند و نظارت آن برعهده سازمان حفاظت محیط زیست است، تا امروز (۲۶ دی) ۴۸ روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس داشته‌ایم. روزهای سالم تهران نیز در مقایسه با سال گذشته ۲۲ روز افزایش یافته است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه در آستانه روز ملی هوای پاک هستیم، اظهار داشت: از سال ۱۳۷۳ به دلیل حساسیت‌های دوستداران محیط زیست در پارک شهر تهران، ۲۹ دی ماه به عنوان روز هوای پاک نامگذاری شده است. در ۲۹ دی ماه سال ۷۳ دوستداران محیط زیست ضمن اعتراض به عملکردهای مسئولان وقت برای جلوگیری از افزایش آلودگی‌های زیست محیطی به‌ویژه آلودگی هوا در پارک شهر جمع شدند.

کلانتری با بیان اینکه عناصر تشکیل‌‌دهنده محیط زیست در بخش مواد بی‌‌جان آب، خاک و هوا است که مهم‌ترین و حیاتی‌ترین عنصر هوا محسوب می‌شود، تصریح کرد: شاید انسان بتواند پنج هفته بدون غذا و شاید پنج روز بدون آب زنده بماند اما حتی پنج دقیقه هم نمی‌تواند بدون هوا زندگی کند بنابراین هوا جزو حیاتی‌ترین عنصر تشکیل دهنده محیط زیست است.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه بعد از انقلاب صنعتی یعنی از حدود ۳۰۰ سال پیش روزبه‌‌روز شاهد افزایش آلودگی‌های هوا به‌ویژه در کلانشهرها هستیم، خاطرنشان کرد: درباره کلانشهر تهران نیز وضع به همین منوال است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با تاکید بر اینکه نبود آمایش سرزمین عامل اصلی مشکلات زیست محیطی کنونی کشور است، ابراز داشت: اگر آمایش سرزمین را در کشور اجرا می‌کردیم، می‌توانستیم آب را هم در اصفهان و هم در چهارمحال و بختیاری و هم در خوزستان مدیریت کنیم.

کلانتری با بیان اینکه بیش از ۱۸ درصد جمعیت کشور در تهران مستقر شده‌اند، عنوان کرد: این به معنی آن است که به صورت ثابت و شناور حدود ۱۷ میلیون جمعیت در تهران داریم. از ۲۲ میلیون خودروی در حال تردد در کشور ۲۰ میلیون خودرو سواری است که از این تعداد چهار میلیون آن فقط در تهران تردد می‌‌‌کنند، همچنین سه میلیون موتورسیکلت در تهران در حال تردد است.

کیومرث کلانتری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر