کد خبر: 715099 A

معاون وزیر کشور ر دیدار با مدیران وزارت امور خارجه:

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور با بیان اینکه دیپلماسی شهری که شهرداری‌ها بازیگر اصلی آن و مکمل دیپلماسی رسمی کشور هستند امروزه از اهمیت زیادی در عرصه روابط بین الملل برخوردار است، تاکید کرد: نقش شهرداری‌ها در این عرصه پر رنگ است.

 

به گزارش ایلنا، مهدی جمالی‌نژاد ضمن بیان مطلب فوق در دیدار با مدیران وزارت امور خارجه گفت: در حال حاضر در عرصه بین‌‌الملل در کنار دولت‌ها که از بازیگران اصلی عرصه روابط بین‌‌الملل هستند، روز به روز نقش سازمان‌های بین‌‌المللی و منطقه‌ای و شهرداری‌‌‌ها هم در این عرصه در حال افزایش است.

وی افزود: وزارت کشور و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌‌های کشور آماده بحث و تبادل نظر پیرامون مناسبات بین‌‌المللی شهرداری‌‌ها و برنامه‌‌ریزی به منظور ارتقای اینگونه مناسبات، دیپلماسی عمومی و اثرات سازنده و مثبت آن در وضعیت فعلی کشور و ورود اصولی به حوزه خواهرخواندگی شهرها در قالب دیپلماسی دوجانبه و همکاری با سازمان‌های بین المللی در قالب دیپلماسی چندجانبه است.

سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌‌های کشور ادامه داد: این آمادگی را داریم که در وضعیت فعلی کشور و شرایط تحریم با همکاری مرکز امور بین‌‌الملل وزارت کشور و وزارت امور خارجه و شهرداری‌های بزرگ و شهرداری‌های کلانشهر که در حال حاضر از پتانسیل و ظرفیت بالایی برخوردارند با استفاده از دیپلماسی عمومی (دیپلماسی شهری) فعالیت‌هایی را انجام دهیم و این موضوعات نیازمند همکاری وزارت امور خارجه و سایر مراجع ذیصلاح و تدوین ساز وکارهای مناسب است.

جمالی‌نژاد با بیان اینکه در حال حاضر شهرداری‌های کلانشهرها تفاهم‌‌نامه خواهرخواندگی در کشورهای اروپایی، آسیایی و همسایگان دارند، اظهار داشت: آسیب‌‌شناسی بررسی مشکلات اجرایی این موضوع را در دست اقدام داریم. 

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه شهرداری‌های کلانشهرها در برخی از کشورها پروژه‌‌های عمرانی را با کیفیت لازم اجرا کردند، بنابراین اجرای این قبیل پروژه‌‌های مشترک با کشورهای خارجی می‌‌تواند اثرات مثبت و سازنده‌‌ای را به دنبال داشته باشد.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستای وزیر کشور اضافه کرد: در حال حاضر برخی از شهرداری‌های بزرگ و شهرداری‌های کلانشهرها در سازمان‌‌های بین‌‌المللی و منطقه‌‌ای عضویت دارند و با توجه به ظرفیت و پتانسیل بالای این سازمان‌ها، برنامه‌‌ریزی به منظور استفاده حداکثری از آن، تبادل تجربیات در حوزه‌‌‌های مختلف و مرتبط با حوزه شهری و گسترش مناسبات در اولویت و در دست اقدام قرار دارد.

جمالی‌‌نژاد با بیان اینکه سازمان شهرداری‌‌ها و دهیاری‌‌های کشور از ظرفیت بسیار خوبی برخوردار است، تصریح کرد: یقینا مناسبات بین‌‌‌المللی این سازمان می‌‌‌تواند برای کشور اثرات مفید و سازنده‌‌ای داشته باشد.

در ادامه کمالیان، معاون اداره کل اروپای وزارت امور خارجه بر ضرورت بهره‌‌گیری از تجربیات کشورهای خارجی در زمینه‌‌های مقابله با آلودگی هوا، برنامه‌‌‌ریزی شهری و روستایی، حمل و نقل شهری، گردشگری شهری، اجرای طرح‌‌های جامع شهری، احداث بزرگراه‌ها، گسترش فضای سبز، مدیریت پسماند و... تاکید کرد.

وی همچنین با اشاره به تفاهم‌‌نامه‌‌های زیادی که در سال‌های گذشته با طرف‌‌های خارجی امضا شده و برخی از آنها نتایج ملموسی نداشته است، بر آسیب‌‌شناسی آنها تاکید شد.

این دیپلمات ادامه داد: مسئولان وزارت امور خارجه با بیان اینکه کشورهای اروپایی با ورود بخش‌‌های غیردولتی تمایل بیشتری دارند، توضیح دادند که در وضعیت فعلی کشور و شرایط تحریم، توجه ویژه به دیپلماسی عمومی و ورود شهرداری‌‌های برای گسترش مناسبات بین‌‌‌المللی در قالب تفاهم‌‌نامه‌‌ها می‌‌‌تواند اثرات سازنده و بسیار خوبی برای کشورمان داشته باشد و نکته مهم در این مناسبات توجه به ملاحظات وزارت امور خارجه است و در راستای تحقق پیشنهادهای فوق، وزارت امور خارجه آمادگی کامل خود را برای همکاری با وزارت کشور اعلام می‌‌دارد.

همچنین محسن بهاروند، دستیار وزیر و مدیرکل آمریکای وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی کشور، دیپلماسی عمومی می‌‌تواند بسیار مفید و اثرگذار باشد لیکن ضروری است اجرای این مهم با بررسی و آسیب‌‌شناسی دقیق از مناسبات خارجی گذشته شهرداری‌‌ها و تفاهم‌نامه‌های امضا شده و نتایج و دستاوردهای آن صورت پذیرد.

وی افزود: با توجه به اینکه در گذشته بیشتر تفاهم‌‌نامه‌‌های امضاء شده کلی بوده‌‌اند، ضروری است در تفاهم‌‌نامه‌‌های جدید تخصصی، اجرایی با توجه به زمینه‌‌های مختلف همکاری‌‌ها فراتر از تفاهم‌‌نامه‌‌های خواهرخواندگی تنظیم و امضاء شود.

این دیپلمات اضافه کرد: اجرای پروژه‌‌های مشترک، برگزاری جشنواره‌‌های بین‌‌المللی در کشور در زمینه‌‌های مختلف با حضور کشورهای خارجی می‌‌تواند اثرات مثبتی داشته باشد.

بهاروند ادامه داد: جذب سرمایه‌‌گذاری خارجی در پروژه‌‌های شهری، اجرای پروژه‌‌های مشترک با کشورهای خارجی در حوزه‌‌های عمرانی شهری، مدیریت پسماند، حمل و نقل ریلی شهری، مقابله با آلودگی هوا و... در شرایط فعلی بسیار مفید خواهد بود و دیپلماسی عمومی می‌‌تواند به اجرای این مهم کمک شایانی داشته باشد.

وی تشکیل نشست‌‌های تخصصی با حضور صاحبنظران موضوع دیپلماسی عمومی در وزارت امور خارجه، وزارت کشور و شهرداری‌‌ها تاکید کرد.

در این نشست به منظور پیگیری جدی و متمرکز مناسبات بین‌‌المللی شهرداری‌‌ها و اجرای دیپلماسی عمومی پیشنهاد شد دبیرخانه‌‌ای در حوزه معاونت عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور تاسیس شود.

مهدی جمالی‌نژاد مهدی جمالی نژاد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر