کد خبر: 713711 A

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت:

نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی خواستار روشن شدن وضعیت ساختارعتبات عالیات شد و بر لزوم توجه به آسیب‌شناسی و اصلاح آسیب‌ها دراین حوزه و توانمندسازی مجموعه فعال درحوزه گردشگری دینی تاکید کرد.

به گزارش ایلنا، حجت الاسلام والمسلمین سیدعلی قاضی عسکر امروز در جمع نمایندگان شرکت‌‌های مرکزی کارگزاران امور زیارتی سراسر کشور گفت: در نظام مدیریتی اسلام، افرادی که مسئولیت به عهده می‌‌‌گیرند، موظفند با مدیریت درست، مشکلات را حل کنند و اگر نمی‌‌توانند شرعا باید کنار بروند.

وی افزود: در متون دینی و فرمایشات امام امت (قدس سره) آمده است اگر شما می‌‌توانید خدمت کنید موظفید خود را عرضه کنید ولی اگر نمی‌‌‌توانید، بگویید نمی‌‌توانم و مسئولیتی را اشغال نکنید.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت اهمیت زیارت و گردشگری دینی را یادآور شد و با اشاره به اینکه در روایات و ادعیه به زیارت امام حسین (ع) و ائمه معصومین علیهم السلام اکیداً توصیه شده است، اظهار داشت: هدف اصلی زیارت، بیعت با ائمه و آشنایی با دستورات و رهنمودهای این بزرگواران است.

قاضی عسکر با بیان اینکه در زیارت ائمه می‌‌خوانیم "اَشهَدُ اَنَّکَ تَسمَعُ کلامی و تَرَون مقامی وَ تَرُدَّ سلامی" تصریح کرد: ما امامان معصوم را زنده می‌‌دانیم و شهادت می‌‌دهیم آنها ما را می‌بینند، سلام ما را می‌شنوند و جواب سلام ما را می‌دهند، بنابراین باید تلاش کنیم این فرهنگ زنده بماند.

وی با بیان اینکه سازماندهی اینگونه کارها نیازمند برنامه‌‌ریزی دقیق است، خاطرنشان کرد: دفاتر خدمات زیارتی می‌‌توانند با فعالیت در این مسیر درآمد معقول هم داشته باشند لیکن سودجویی و اجحاف به مردم خلاف شرع است.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت ادامه داد: اگر کسانی به عشق خدمتگزاری به مکتب اهل بیت وارد این مسیر شوند و فعالیتی انجام بدهند که به تسهیل سفر و بهره معنوی زائر منجر شود و در مقابل سودی هم عاید آنها بشود از نظر شرعی مانعی ندارد، لیکن هدف اصلی باید خدمت به زائران و ایجاد بستر برای تحول روحی و معنوی آنان باشد.

قاضی عسکر با اشاره به اینکه امروزه در دنیا، گردشگری به عنوان یکی از بزرگترین حرفه‌ها مورد توجه جدی قرار دارد، ابراز  داشت: این حوزه علاوه بر گردش مالی بالا، اشتغال‌زایی هم دارد و می تواند برای کشور سودآور باشد.

وی به نمونه‌‌هایی ازجذب گردشگر در کشورهای خارجی و برنامه‌‌ریزی و سرمایه‌‌گذاری در این حوزه اشاره کرد و با بیان اینکه در کشور ما متاسفانه به این ظرفیت عظیم بی‌‌توجهی شده است، بیان کرد: ایران با برخورداری از تنوع آثار مذهبی، تاریخی و جاذبه‌‌های مختلف توریستی، ظرفیت خوبی برای درآمدزایی دارد و می‌‌تواند به ایجاد اشتغال و کاهش بیکاری نیز کمک جدی کند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به اینکه افرادی که می‌‌خواهند مسئولیتی به عهده بگیرند نباید ترسو و بخیل باشند، بیان کرد: وظیفه حکومت‌ها ایجاد رفاه و شغل برای مردم است و باید بستر آن را فراهم سازند.

قاضی عسکر در ادامه روشن شدن وضعیت ساختار عتبات عالیات را ضروری خواند و از اینکه تاکنون به سیاستگذاری در این حوزه توجه جدی نشده است ابراز تاسف کرد و یادآور شد: مسئولیت‌‌های سازمان حج و زیارت و شرکت شمسا در حوزه عتبات باید از هم تفکیک و مشخص شود و وظایف هرکدام نیز به دقت تدوین گردد تا هردو مکمل هم در اداره امور باشند.

وی با اشاره به رقابتی که در اعزام زائر به عتبات میان آزادبرها و سازمان حج و زیارت وجود دارد، عنوان کرد: در این شرایط رقابتی باید به گونه‌‌ای خدمت‌‌رسانی به زائران را مدیریت کنیم که رغبت مردم به این حوزه روزبه‌روز بیشتر شود و جلوی سودجویی در سفرهای زیارتی را بگیریم و از حقوق زائران دفاع کنیم.

نماینده ولی فقیه با اشاره به توانائی‌‌های رشیدیان، رئیس جدید سازمان حج و زیارت، ابراز امیدواری کرد در دوره وی ساختار عتبات متحول و این سازمان وظیفه سیاستگذاری و نظارت را عهده‌‌دار شود و شرکت شمسا نیز با بکارگیری نیروهای توانمند برای سفر عتبات برنامه‌‌ریزی مناسب‌تری ارائه دهد.

قاضی عسکر خواستار گرد آمدن مجموعه دفاتر خدمات زیارتی در کشور در قالب یک تشکل شد و توانمندسازی مجموعه فعال در حوزه گردشگری دینی را ضروری خواند.

وی اضافه کرد: امروز گردشگری به عنوان یک صنعت پر رونق مورد توجه جدی جهانیان است و به صورت یک علم تدریس می‌‌شود، لذا نمی‌‌توان با نیروهای قدیمی و با سلیقه‌‌های سنتی در این حوزه موفق بود بلکه باید از روش‌‌های نو بهره گرفت.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت اطلاع‌‌رسانی در حوزه عتبات را ضعیف خواند و خواستار آموزش نیروهای جوان و با استعداد با هدف ارائه خدمات مختلف به زائر با بهره‌‌گیری از امکانات روز شد.

قاضی عسکر بر لزوم توجه به آسیب‌‌‌شناسی و اصلاح آسیب‌‌ها را اشاره کرد و با برشمردن برخی مشکلاتی که زائران در سفرهای زیارتی با آن مواجه می‌‌شوند، گفت: در نظام مدیریتی حل اینگونه مشکلات دشوار نیست و باید حتما در قراردادهایی که با طرف مقابل امضا می‌‌‌شود، حقوق زائر لحاظ و از آن حراست و پایداری شود.

وی با تاکید بر اینکه نیروهای آموزش ندیده نباید به عتبات اعزام شوند، اظهار داشت: زائر برای این سفر هزینه پرداخت می‌‌کند و سوءاستفاده از احساسات پاک دینی او برای توجیه مشکلاتی که در عتبات وجود دارد، خطاست و باید از امکانات موجود به نفع زائراستفاده کرد.

نماینده ولی فقیه توجه به مسایل فرهنگی و بهره‌وری معنوی در سفرهای زیارتی را ضروری خواند و با تاکید بر اینکه تامین امنیت زائران در این سفرها از وظایف مهم تشکیلاتی ماست، تصریح کرد: نمی‌‌توان بیمه و تغذیه زائران را نادیده گرفت و اگر به دلیل کم‌‌توجهی در این حوزه زائری مریض شود شرعاً در قبال او مسئول هستیم.

قاضی عسکر با مهم خواندن دیپلماسی زیارت خاطرنشان کرد: دولت عراق در قبال زائرانی که از ایران به عتبات اعزام می‌‌شوند، مسئولیت دارد و سفارت و کنسولگری‌های کشورمان باید در این حوزه فعال‌تر وارد صحنه شوند و از حقوق زائران ایرانی دفاع کنند.

وی با بیان اینکه زائران ایرانی نیز باید قبل از سفر نسبت به شرایط عراق توجیه شوند، خواستار ارائه بسته‌‌های متنوع برای سفرهای زیارتی شد و ابراز داشت: باید با اطلاع‌‌رسانی مناسب و استفاده از 2500 دفتر زیارتی در سراسر کشور برای جذب زائر تلاش و با سازماندهی دقیق و روزآمد شرایط بهتری را برای زائران فراهم کنیم.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت اضافه کرد: شبکه دفاتر خدمات زیارتی تشکل گسترده‌‌ای در سراسر کشور است که باید هرچه بیشتر توانمند شوند و نباید کاری کرد که آنها از ادامه کار در این حوزه مایوس و دلسرد شوند.

قاضی عسکر بر لزوم تعامل با تولیت‌ها و عتبه‌های مقدس در عتبات عالیات تاکید و بیان کرد: می‌‌‌توان علاوه‌‌بر استفاده از ظرفیت و امکانات عتبه‌‌‌ها، با مدیریت مناسب و برنامه‌‌ریزی جدی امکاناتی را در برخی اماکن زیارتی فراهم کرد و برای رضایتمندی زائران افزود.

وی با اشاره به هزینه‌‌های گزاف درمان در عراق یادآور شد: بیمه و توجه به بهداشت و درمان نیز از اولویت‌های مهم ماست که باید حتما به آن توجه جدی شود. 

نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر