کد خبر: 713705 A

عضو کمیسیون آموزش در گفت‌وگو با ایلنا:

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات با تاکید بر ضرورت آموزش پیشگیری از ایدز به دانش‌آ‌موزان مقطع متوسطه گفت: ابتلای دانش آموزان به بیماری ایدز از هر موضوع دیگری خطرناک‌تر است.

محمد قمی (عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس) در واکنش به شیوع بیماری ایذر در میان نوجوانان به خبرنگار ایلنا گفت: برخی بیماری‌ها درمان سختی دارند یا اینکه به طور کلی درمان نمی‌شوند و اینکه تعدادی از مردم به دلیل ناآگاهی و نادانی به آنها مبتلا می‌شوند، ناراحت‌کننده است و من نیز تاسف خودم را نسبت به این موضوع ابراز می‌کنم.

وی با تاکید براینکه راه‌های جلوگیری از ابتلا به بیماری ایدز نه فقط به نوجوانان، بلکه باید به عموم جامعه آموزش داده شود، گفت: رسانه‌هایی همچون صدا و سیما می‌تواند در این زمینه موثر باشند؛ تا به این ترتیب افراد کمتری به چنین بیماری‌هایی دچار شوند؛ زیرا همانطور که گفتم ابتلا به بیماری‌های مهلکی چون ایدز مشکلات زیادی در پی خواهد داشت و به سختی درمان می‌شود یا شاید حتی درمان قطعی نداشته باشد.

قمی در ادامه گفت: لازم است روش‌های مقدماتی پیشگیری از ایدز در آموزشگاه‌ها و مدارس مقطع متوسطه به دانش‌آموزان آموزش داده شود که در این میان جراید و نشریات آموزشی و بهداشتی نیز می‌توانند موثر باشند و با انتقال موارد مهم، جامعه را در جریان خطرات بیماری‌هایی چون ایدز قرار دهند.

او تصریح کرد: به جز آموزش راه‌های پیشگیری، لازم است به افراد جامعه آموخته شود که در صورت ابتلا به ایدز از بیان و آشکارسازی آن خجالت نکشند و هرچه زودتر به مراکزی که برای درمان این بیماری در نظر گرفته شده، مراجعه کنند تا از شیوع این بیماری جلوگیری شود؛ همچنین ضرورت دارد بیماران نیز تحت آموزش‌های لازم قرار گیرند تا بر اثر ناآگاهی، افراد سالم را آلوده نکنند.

قمی در پاسخ به این سوال که چرا آموزش پرورش برای پیشگیری از ابتلای دانش آموزان به بیماری ایدز تمهیدی نمی‌اندیشد؟ گفت: هیچ اشکالی ندارد که در مقطع متوسطه به آگاه‌سازی دانش‌آموزان نسبت به ایدز پرداخته شود و لزوم آن نیز احساس می‌شود؛ زیرا ابتلای دانش آموزان به بیماری ایدز از هر موضوع دیگری خطرناک‌تر است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اذعان داشت: به هرحال باید با روش‌های معقول و مطلوب خطرات بیماری ایدز به دانش‌آموزان گوشزد شود و روش‌های پیشگیری از این بیماری به آنها و خانواده‌هایشان آموزش داده شود.

قمی در پاسخ به این سوال که موضوع آموزش نوجوانان و آگاه‌سازی آنها نسبت به بیماری ایدز در مدارس چقدر در دستور کار کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی قرار گرفته، گفت: هنوز موضوع آموزش دانش آموزان در دستور کار مجلس قرار نگرفته، اما در این باره صحبت‌هایی شده است.

وی گفت: اینگونه نیست که این موضوع برای مجلس و اعضای کمیسیون مهم نباشد، اما هنوز به طور جدی به آن پرداخته نشده است که این اتفاق خواهد افتاد و موضوع ایدز در میان نوجوانان در دستور کار قرار خواهد گرفت.

قمی ادامه داد: به هر حال لزوم هر نوع آموزشی که به بهبود وضعیت جامعه بیانجامد، احساس می‌شود، اما آن شیوه و روش نباید بدآموزی داشته باشد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات تاکید کرد: مسائلی چون اعتیاد و استفاده نادرست از فضای مجازی نیز کم‌خطرتر از بیماری‌هایی چون ایدز نیستند و لازم است نوجوانان نسبت به خطرات و معضلات این‌چنینی آموزش داده شوند.

قمی در پایان گفت: ایدز، اعتیاد به مواد مخدر و فضای مجازی بسیار خطرناکند و باید با آموزش خانواده‌ها از بروز وقایع مختلف جلوگیری کرد.

ایدز مجلس شورای اسلامی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر