کد خبر: 713186 A

رشیدیان مطرح کرد؛

رییس سازمان حج و زیارت بر ضرورت راه‌اندازی شبکه اجتماعی زیارت اشاره و تاکید کرد: باید بتوانیم هر زائر را در یک شبکه اجتماعی با عنوان «شبکه اجتماعی زیارت» عضو کنیم.

به گزارش ایلنا، علیرضا رشیدیان در جلسه مجمع عمومی عادی شمسا گفت: از خدمات همه کارگزاران در ایران و عراق در مسیر خدمت به زایران عتبات عالیات قدردانی و تشکر می‌‌کنیم و امیدواریم که توفیق خدمت رسانی زوال نداشته باشد.

وی موضوع زیارت و اهمیت آن در فضای کنونی دنیا و جامعه را بسیار مهم دانست و اظهار داشت: در دنیایی که تهاجم سخت و نرم به ارزش‌های دینی آغاز شده کمک به اعتلای فرهنگ دینی مقدس خواهد بود چراکه خداوند جاذبه و زیبایی‌‌هایی را در این مسیر قرار داده است که تحقق یکی از این اهداف نیز زیارت عتبات عالیات محسوب می‌‌شود.

رییس سازمان حج و زیارت خطاب به همه خادمان و تلاشگران این عرصه تصریح کرد: همه خادمان باید بدانند که مسیر مقدسی را برای خدمت به زایران برگزیده‌‌‌اند و قطعا این راه فراتر از همه موضوعات است و مسیر عشق محسوب می‌‌شود.

رشیدیان با بیان اینکه در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب قرار داریم، خاطرنشان کرد: توقعی که از همه ما می‌‌‌رود این است که جامع‌‌‌تر، جهان‌‌‌شمول‌‌‌تر و دقیق‌‌‌تر در موضوعات مرتبط با حوزه خود تصمیم‌‌‌‌گیری و حرکت کنیم و فراتر از مسایل مادی و زمان و مکان نگرش داشته باشیم.

سنجش ابعاد فرهنگی و اجتماعی در تصمیم‌‌گیری‌‌ها

وی افزود: باید با توجه به شرایط ذکر شده هر تصمیمی مبتنی بر سنجش ابعاد فرهنگی و اجتماعی باشد و دقت لازم در این رابطه صورت گیرد.

رییس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم، ابراز داشت: این شرایط با هشت سال جنگ تحمیلی متفاوت است چراکه در آن دوران سنگرها، خاکریزها و دشمن مشخص بود و آسیب‌‌‌های ناشی از آن نیز واضح بود اما آسیب‌‌ها و دغدغه‌‌های جنگ اقتصادی متفاوت است؛ باید در این شرایط دقت لازم را داشته باشیم و تواصی به حق و صبر و تحمل را مدنظر قرار دهیم.

رشیدیان اضافه داد: جنگ اقتصادی در حوزه کاری ما هم بی‌‌‌تاثیر نیست که نمونه بارز آن مسئله تامین ارز سفرهای زیارتی است که در این رابطه نیز طرح‌‌ها و برنامه‌‌هایی را مدنظر داریم.

وی با بیان اینکه سازمان حج و زیارت در بحث زیارت متولی محسوب می‌‌‌شود، عنوان کرد: نظام اسلامی متکی بر ارزش‌های دینی است و قوت یافتن این موضوع اثربخش خواهد بود؛ به گفته بزرگان، ما و بعثه مقام معظم رهبری در راستای اعتلای این ارزش‌های دینی اثرگذار هستیم.

تاکید بر پویا بودن و زمان‌‌شناسی شرکت‌‌های مرکزی کارگزاران زیارتی

رییس سازمان حج و زیارت به شرکت‌‌های مرکزی کارگزاران زیارتی استان‌‌ها توصیه کرد که پویا، زمان‌‌‌‌شناس و دقیق باشند و ضمن احصا اشکالات کاری به دنبال رفع آن باشند.

رشیدیان ادامه داد: اصلاح ساختار و اصلاح‌‌‌‌گری خدمات نیز به صورت مستمر باید انجام گیرد؛ نباید روی فرآیندها و روندهای اجرای تعصب داشت بلکه هدف ارایه خدمات در خور شأن است.

وی افزود: هدف در حقیقت ایجاد ظرفیت و زمینه لازم برای زیارت با امنیت و عزت و کرامت زایران عزیز است بنابراین هر حال نیاز به اصلاح ساختار است که باید صورت گیرد.

رییس سازمان حج و زیارت به منویات رهبر معظم انقلاب نسبت به موضوع زیارت اشاره کرد و یادآور شد: ایشان بر کرامت و عزت زایران ایرانی تاکید ویژه‌‌‌ای دارند و ما نیز باید به این مهم توجه داشته باشیم.

تاکید بر برنامه‌‌ریزی مناسب برای زایران

رشیدیان با تاکید بر اینکه سازمان حج و زیارت متولی اصلی زیارت در کشور است، بیان کرد: سازمان حج و زیارت نیز برای انجام فعالیت‌‌‌ها درخصوص عتبات عالیات، شرکت‌‌‌های کارگزاران را در سراسر کشور تشکیل داده که ساماندهی کارهای ثبت نام، ایجاد کاروان‌‌‌ها و ارائه خدمات نیز توسط شرکت‌های مرکزی شمسا انجام می‌گیرد بنابراین تمامی برنامه‌‌‌‌‌ها و تصمیم‌‌‌گیری‌‌ها از سوی سازمان و شمسا برای زایران عزیز باید به بهترین نحو صورت گیرد.

وی اضافه کرد: هدف اصلی ما باید ارتقا ارزش‌های دینی و اخلاقی در زایران باشد و آنها نباید از سفر خود به سبب دغدغه‌‌هایی مانند حمل و نقل یا اسکان گلایه‌‌مند باشند؛ باید به نحوی عمل کنیم که هدف اصلی زیارت به سرانجام برسد.

تاکید بر راه‌‌اندازی شبکه اجتماعی زیارت

رییس سازمان حج وزیارت با بیان اینکه باید شبکه اجتماعی زیارت تشکیل شود، گفت: در حال حاضر شبکه‌‌های اجتماعی مسئله اصلی شده است و مردم از این شبکه‌‌ها بهره‌‌مند می‌‌شوند بنابراین باید بتوانیم هر نفر زایر را در یک شبکه اجتماعی با عنوان «شبکه اجتماعی زیارت» عضو کنیم.

به گفته رشیدیان، فردی که به زیارت مشرف شده می‌‌تواند بعد از بازگشت خود نیز با عضویت در شبکه اجتماعی زیارت به ارتقا داده‌‌های خود از زیارت مبادرت ورزد و رابطه معنوی و فرهنگی خود را حفظ کند.

وی بر توجه به هدف اصلی یعنی زیارت زایران تاکید کرد و اظهار داشت: باید همه ایرادات اصلاح شود و به هدف اصلی که همان زیارت است توجه لازم صورت گیرد.

رییس سازمان حج و زیارت به موضوع اربعین حسینی اشاره و تصریح کرد: درخصوص اربعین حسینی که بخش عظیمی از زایران کشورمان در یک بازه زمانی محدود عازم عتبات عالیات می‌‌شوند نیز باید سازوکار لازم مورد توجه قرار گیرد.

توجه به دیپلماسی زیارت در اربعین حسینی

رشیدیان ادامه داد: می‌‌توان از راهپیمایی با شکوه اربعین حسینی به عنوان یکی از راهکارهای دیپلماسی زیارت و عنصر وحدت میان جوامع و مردم دنیا بهره گرفت چراکه اربعین فقط متعلق به مسلمانان و شیعیان نیست.

وی توصیه کرد که دست‌‌‌‌اندرکاران و مسئولان ذیربط از ایده‌‌ها و نوآوری‌‌‌‌‌های افراد مختلف بهره بگیرند و فقط به روش‌های سنتی اکتفا نکنند.

بسته‌‌های مختلف سفر به عتبات طراحی شود

رییس سازمان حج و زیارت توجه به سلایق و درخواست‌‌‌های متفاوت زایران را مورد توجه قرار داد و خاطرنشان کرد: مردم ما عاشق زیارت عتبات عالیات هستند ولی درخواست‌‌های متفاوت برای عزیمت دارند یعنی برخی مایل به سفر سه تا پنج روزه و برخی مایل به سفر ۱۵ روزه هستند بنابراین باید بسته‌‌های مختلف با گروه قیمتی‌‌های متفاوت تهیه و تدوین شود.

رشیدیان افزود: ضمنا باید در ارائه بسته‌‌‌ها و خدمات نیز برنامه‌‌‌ریزی و اطلاع‌‌‌رسانی دقیقی صورت گیرد تا تمامی زایران از خدمات رضایت داشته باشند.

رشیدیان به داشتن تعامل با دستگاه‌های همکار در حوزه زیارت اشاره کرد و ابراز داشت: باید تعامل لازم را با دستگاه‌ها و سازمان‌‌‌های دیگر در حوزه زیارت همانند هواپیمایی و... داشته باشیم که از طرفی قیمت زیارت برای زایران افزایش نیابد و از طرفی آنها نیز لطمه‌‌ای نبینند.

تاکید بر دقت لازم در هزینه‌‌کردها و برنامه‌‌ریزی‌‌ها

وی اضافه کرد: ما وکیل زایر محسوب می‌‌‌‌شویم و باید منافع او را حفظ کنیم بنابراین باید در هزینه‌‌‌کردها و برنامه‌‌‌ریزی‌‌‌ها دقت لازم را داشته باشیم.

رییس سازمان حج و زیارت با اشاره به تبلیغ برای جذب زایر بیان کرد: از راهکارهای تشویق برای کسانی که به جذب زایر و ایده برای تبلیغ می‌‌پردازند، استفاده کنید. حدالامکان از هزینه‌‌‌های سربار و اضافه کاسته شود و در عین حال این کاهش هزینه‌‌های سربار به کرامت، عزت و امنیت زایران لطمه‌‌ای وارد نکند.

وی یادآور شد: امیدواریم خدمتی شایسته و در خور شأن به زایران ارایه دهیم و از طرفی شاهد شاهد زیارتی عارفانه توام با عزت و کرامت و امنیت آنها باشیم.

علیرضا رشیدیان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر