کد خبر: 713127 A

حناچی مطرح کرد:

شهردار تهران با بیان اینکه امروز سهم مترو در حمل و نقل شهری تهران ۱۴ درصد است، تاکید کرد: این سهم باید به ۵۰ درصد برسد و تعداد سفرهای روزانه از ۲.۵ میلیون سفر فعلی باید به هفت میلیون سفر برسد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، پیروز حناچی در مراسم امضای قرارداد خرید ۳۷۶ واگن مترو توسط شهرداری تهران از کنسرسیوم واگن پارس و یک شرکت چینی با اشاره به سالگرد وفات مرحوم آیت‌‌الله هاشمی رفسنجانی گفت: نام مترو با عزم جدی مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی عجین شده است.

وی درخصوص قراردادی که امروز بسته شد، اظهار داشت: البته امروز موافقتنامه قرارداد امضا می‌شود و این به آن معنا است که توافق اولیه‌ای برای این قرارداد انجام می‌دهیم.

شهردار تهران با بیان اینکه سهم مترو اکنون در حمل و نقل شهری تهران به رغم همه سرمایه‌گذاری‌ها ۱۴ درصد است، اظهار داشت: اگر همه برنامه‌ریزی‌ها به نتیجه برسند این سهم باید به ۵۰ درصد برسد. اکنون روزانه حدود ۲.۵ میلیون سفر شهری در مترو داریم که ایده‌آل‌مان افزایش آن تا هفت میلیون سفر موثر است.

حناچی ادامه داد: جلوگیری از آلودگی هوا و ترافیک در کلانشهرهای دنیا هیچ راهی جز کاهش حمل و نقل شخصی و جایگزینی پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و توسعه حمل و نقل عمومی و علی‌‌الخصوص مترو ندارد.

وی با اشاره به خط هفت مترو که تاکنون ساخته شده تصریح کرد: برای اینکه سرفاصله‌ها را در این خطوط به حداقل برسانیم، دو هزار کسری واگن داریم و همه تلاش‌ها در جهت تامین این کسری است. واگن‌هایی را که امروز درخصوص آنها توافق کردیم، می‌توانستیم به شرکت واگن‌سازی تهران ارجاع دهیم اما تلاش ما این است که از همه ظرفیت کشور استفاده شود. قاعدتا همه راه‌های حمل و نقل اعم از هوایی، قطار و اتوبوس قابلیت سرمایه‌گذاری دارند.

شهردار تهران با بیان اینکه شاید الان نتوانیم قیمت بلیت مترو را واقعی کنیم اما دلیل اینکه با این دشواری، مترو را توسعه می‌دهیم سوبسید سنگینی است که به حمل و نقل می‌دهیم، خاطرنشان کرد: نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند ۷۰ درصد مردم راضی هستند تا سرویس‌های بهتری دریافت کنند و قیمت بلیت مترو واقعی‌تر بشود. اگر می‌خواهیم زودتر به ۵۰ درصد تاثیرگذاری سهم مترو در حمل و نقل شهری تهران برسیم، باید به این مسئله توجه کنیم. 

پیروز حناچی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر