کد خبر: 712646 A

فرشچی خبر داد:

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست از تدوین برنامه اقدام ملی حفاظت لاک‌پشت‌های دریایی خبر داد و تاکید کرد: با یک برنامه منسجم و واحد پایش و حفاظت از لاک‌پشت‌های دریایی انجام می‌شود.

به گزارش ایلنا، نشست هم‌اندیشی تدوین برنامه اقدام ملی حفاظت لاک‌‌پشت‌‌های دریایی با حضور پروین فرشچی، معاون محیط زیست دریایی، داود میرشکار مدیرکل دفتر زیست‌‌بوم‌های دریایی، کارشناسان محیط زیست دریایی، کارشناسان محیط زیست استان‌های ساحلی و مدیران محیط زیست مناطق آزاد تجاری و اقتصادی در سازمان محیط زیست برگزار شد.

پروین فرشچی، معاون محیط زیست دریایی سازمان محیط زیست هم‌‌افزایی بین تمامی ذینفعان برای تدوین و اجرایی این برنامه اقدام ملی ضروری دانست و در ادامه، گزارشی از اقدامات معاونت محیط زیست دریایی برای حفاظت از لاک‌پشت‌‌های دریایی ارائه کرد.

داود میرشکار، مدیرکل دفتر زیست‌‌‌بوم‌‌‌های دریایی در این نشست به اقدامات ملی پایش و حفاظت از لاک‌‌پشت‌‌های دریایی در سه استان بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان اشاره کرد و گفت: پاک‌سازی سواحل تخم‌‌گذاری لاک‌‌پشت‌‌های دریایی شمارش تخم‌‌ها، بیومتری آنها تک‌‌گذاری و بیومتری لاک‌‌پشت‌‌‌هایی که برای تخم‌‌‌گذاری به سواحل مراجعه می‌‌کشند از جمله اقداماتی است که هر ساله از اواسط اسفند ماه برای حفاظت از لاک‌‌پشت‌‌ها در سواحل جنوبی کشور انجام می‌‌شود.

وی ادامه داد: شمارش و بیومتری جوجه لاک‌‌پشت‌ها، تهیه و نصب تابلوهای هشداردهنده در سواحل مستعد تخم‌‌گذاری مدیریت منابع نوری در هنگامی که جوجه لاک‌‌پشت‌ها به سمت دریا می‌‌روند. از دیگر اقداماتی است که برای حفاظت از لاک پشت‌‌های دریایی انجام می‌‌شود.

مدیرکل دفتر زیست‌‌‌بوم‌‌‌های دریایی افزود: تجربیات کارشناسان می‌تواند به یک هم‌‌‌افزایی در تدوین برنامه اقدام ملی حفاظت لاک‌‌پشت‌های دریایی تبدیل شود تا با یک برنامه منسجم و واحد وظیفه پایش و حفاظت را این گونه‌‌های ارزشمند را برعهده بگیریم.

میرشکار اضافه کرد: تدوین برنامه اقدام ملی سایر گونه‌‌های ارزشمند به ویژه گونه‌های در حال انقراض و اطلس محیط زیست دریایی در دستورکار معاونت محیط زیست دریایی قرار دارد.

اقدامات و رویکردهای معاونت محیط زیست دریایی، اقدامات و رویکردهای مناطق آزاد تجاری و اقتصادی، وضعیت فعلی لاک‌‌پشت‌های دریایی، در این نشست ارائه شد.

پروین فرشچی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر