کد خبر: 712117 A

معاون عمرانی وزیر کشور خبر داد:

رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور توجه به ایجاد شهرهای دوستدار کودک را امری مهم دانست و تاکید کرد: این اقدام در واقع به ایجاد فضاهای مناسب برای کودکان در چارچوب قوانین، مقررات و کنوانسیون‌های بین المللی، کمک موثری می‌کند.

​به گزارش ایلنا، مهدی جمالی‌نژاد معاون عمرانی وزیر کشور با اعلام این خبر گفت: دستورالعمل شهرهای دوستدار کودک، اخیرا از سوی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها به استان‌ها ابلاغ شده و اهداف عمده تهیه آن ایجاد بسترهای لازم برای بروز استعدادها و خلاقیت‌های کودکان و نوجوانان در شهر، توسعه، نظارت، استانداردسازی، سطح بندی و نظام مندی فضاهای فعالیتی کودکان در شهر‌ است.

وی تأمین امنیت و ایمنی جهت حضور فعال و با نشاط تمامی کودکان و نوجوانان در شهر و افزایش فرصت‌های شادی و ملاقات کودکان با یکدیگر در شهر و محلات شهری و کمک به ارتقای سلامت جسمی و روانی کودکان را سایر اهداف عمده تهیه دستورالعمل شهرهای دوستدار کودک ذکر کرد.

معاون وزیر کشور با اشاره به اینکه دستورالعمل مذکور با همکاری شهرداری‌های فعال در این حوزه، دستگاه‌‌ها و سازمان‌‌های مرتبط، سازمان‌های مردم‌‌نهاد و صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) تهیه شده است، اظهار داشت: یونیسف از شهرهای فعال در اجرای این دستورالعمل حمایت می‌‌کند.

جمالی‌نژاد افرود: در راستای تحقق استفاده از ظرفیت‌های بین‌‌المللی در زمینه تجارب موفق در حوزه مدیریت شهری و به منظور اجرایی شدن دستورالعمل شهرهای دوستدار کودک و تلاش برای ایجاد این شهرها در کشور، نشست تخصصی و کارگاه آموزشی به منظور ارتقای سطح اگاهی و دانش مسئولان مرتبط با حوزه دوستدار کودک در شهرداری‌‌ها طی روزهای ۲۵ تا ۲۷ دی ماه با حضور اساتید و متخصصان یونیسف به میزبانی شهرداری اصفهان برگزار می‌‌شود.

وی اضافه کرد: در این نشست از شهرداری مراکز استان‌‌ها دو نفر که مسئولیت اجرای دستورالعمل شهرهای دوستدار کودک را برعهده دارند و یک نفر عضو مرتبط شورای اسلامی شهر مرکز استان که مسئولیت نظارت و پیگیری امور را برعهده دارد، حضور خواهند داشت.

رئیس سازمان شهرداری‌‌ها و دهیاری‌‌های کشور ادامه داد:‌ در این کارگاه آموزشی، مسئولیت‌های شهرداری و شورای شهر در ایجاد شهر دوستدار کودک شامل مأموریت‌ها و اهداف و ساحتار سازمانی شورای اجرایی و همچنین موضوعات اصول و ضوابط برنامه‌‌‌ریزی و طراحی شهر دوستدار کودک، نظارت و پایش آن و اصول طراحی فضاهای بازی کودکان و مکان‌‌‌یابی فضاهای دوستدار کودک به حاضران یادآوری و عملیات اجرایی دستورالعمل این موضوع با توجه به تجارب شهرداری اصفهان به طور عملی تشریح می‌شود.

جمالی‌نژاد افزود: تجارب موفق بین‌‌‌المللی این موضوع نیز از سوی صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) برای حاضران ارائه خواهد شد.

وی ابراز امیدواری کرد با اجرایی شدن این دستورالعمل و نتایج حاصله از برگزاری نشست تخصصی و کارگاه آموزشی، الگوهای اجرایی مربوط به ایجاد شهرهای دوستدار کودک در شهرهایی که به این نشست دعوت شدند، اجرایی و عملیاتی شود و سایر شهرداری‌ها با الگوبرداری از این اقدامات، فعالیت‌های حمایتی و برنامه‌ریزی مربوط به حوزه کودکان در شهر را در دستورکار جدی قرار دهند.

معاون وزیر کشور اضافه کرد: توجه به ایجاد شهرهای دوستدار کودک، در واقع کمک موثری به ایجاد فضاهای مناسب برای کودکان در چارچوب قوانین و مقررات و کنوانسیون‌‌های بین‌‌المللی می‌کند.

 

مهدی جمالی‌نژاد مهدی جمالی نژاد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر