کد خبر: 710908 A

با اعلام سردار لطفی؛

رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ از دستگیری متهمی خبر داد که پس از سرقت از منازل شهروندان متاسفانه تعدادی از کودکان حاضر در منازل را نیز مورد آزار و اذیت قرار داده است.

به گزارش ایلنا، سردار علیرضا لطفی، در توضیح این خبر گفت: هفتم دی‌ماه سال‌جاری پرونده ای از کلانتری ۱۳۰ نازی‌آباد در اختیار اداره شانزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت که در آن «شاکی در شکایت خود عنوان کرده بود که سارق با استفاده از عدم حضور وی و همسرش در خانه در حالی‌که دختر هشت ساله آنها به‌تنهایی در خانه حضور داشته، وارد خانه شده و علاوه بر سرقت بیش از ۲۰ میلیون پول و طلاجات داخل خانه، متاسفانه دختر آنها را مورد آزار و اذیت قرار داده و در نهایت با بستن دست و پای دختر هشت‌ساله و قرار دادن وی داخل یکی از اتاق‌ها از محل متواری شده است.

دختر هشت‌ساله در اداره شانزدهم پلیس آگاهی به کارآگاهان گفت: داخل خانه در حال تماشای تلویزیون بودم که چندین بار زنگ خانه به صدا در آمد تا اینکه جواب آیفون را دادم. مردی از من سئوال کرد آیا پدرت در خانه است یا نه؟ که من جواب دادم: "پدرم خانه نیست". این شخص مجدد از من سئوال کرد آیا مادرت در خانه است یا نه؟ که مجدد پاسخ دادم: "مادرم همراه پدرم بیرون رفته است".

پس از چند دقیقه مجدد زنگ خانه به صدا در آمد و زمانی‌که جواب آیفون خانه را دادم، همان آقا این بار عنوان کرد او یکی از دوستان پدرم است که مقداری پول برای پدرم آورده و به این بهانه از من خواست درب آپارتمان را باز کنم تا او پول را داخل آسانسور بگذارد و من نیز پول را از داخل آسانسور بردارم.

با اطمینان به صحبت‌های این شخص من درب آپارتمان را باز کردم و منتظر ماندم تا آسانسور بالا بیاید و من پول داخل آسانسور  را بردارم که پس از رسیدن آسانسور به طبقه پنجم ناگهان مردی از آسانسور خارج شد که یک چاقو در دست داشت.

این شخص با تهدید چاقو من را مجبور به سکوت کرد و به داخل خانه برد. این شخص من را مورد آزار و اذیت قرار داد و پس از آن دست من را با طناب بست و داخل یکی از اتاق‌ها گذاشت و زمانی‌که پدر و مادرم وارد خانه شدند، من را با دست و پای بسته شده داخل اتاق پیدا کردند.

همزمان با آغاز رسیدگی به این پرونده، پرونده‌های مشابه دیگری در مناطق مختلف خانی‌آباد، نازی‌آباد، منیریه، فلاح و مولوی مطرح و به اداره شانزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ ارجاع شد که در تمامی آنها شخصی به شیوه‌ای یکسان و با اطمینان از غیبت پدر و مادر داخل خانه، ضمن معرفی خود به‌عنوان دوست خانوادگی اعتماد کودکان ۵ تا ۱۳ ساله را جلب و در ادامه علاوه بر سرقت طلا و پول از خانه‌ها،  کودکان را نیز مورد آزار و اذیت قرار داده و در تمامی سرقت‌های منجر به آزار و اذیت و زمان ترک محل سرقت‌ها، دست و پای کودکان را بسته و از خانه شکات متواری شده است.

در ادامه ۲ پرونده سرقت منزل منجر به آزار و اذیت دیگر نیز به اداره شانزدهم ارجاع شد که در هر دو پرونده، سارق به همان شیوه و شگرد پرونده‌های گذشته یعنی معرفی خود به‌عنوان دوست صاحبخانه و به بهانه پرداخت بدهی خود اعتماد افراد داخل خانه را جلب کرده اما این بار دو خانم ۲۵ و ۳۰ ساله را مورد آزار و اذیت قرار داده بود و به همان شیوه از محل متواری شده بود.

با توجه به حساسیت پرونده، اقدامات ویژه پلیسی برای شناسایی و دستگیری متهم پرونده در دستور کار کارآگاهان قرار گرفت تا در نهایت با بررسی تصاویر به دست آمده از دوربین‌های مدار بسته متعلق به محدوده چندین محل سرقت، چند تصویر از متهم پرونده در اختیار کارآگاهان اداره شانزدهم قرار گرفت.

با بهره‌گیری از تصاویر به دست آمده از دوربین‌های مداربسته، انجام چهره‌نگاری، بهره‌گیری از بانک اطلاعات مجرمان سابقه‌دار و دیگر اقدامات پلیسی سرانجام یکی از مجرمان سابقه‌دار به نام عارف(متولد۱۳۶۵) شناسایی و تصویر وی از سوی تمامی شکات مورد شناسایی قرار گرفت.

در بررسی سوابق عارف مشخص شد وی از سال ۱۳۸۰ تاکنون، بیش از ۱۵ نوبت به اتهام ارتکاب جرایم مختلف سرقت، مزاحمت نوامیس، شرب خمر، اخلال در نظم و آسایش عمومی، تهدید و فحاشی، آزار و اذیت، نگهداری و مصرف شیشه، تخریب اماکن عمومی، ایراد ضرب و جرح با سلاح سرد (چاقو) دستگیر و روانه زندان شده و آخرین بار اوایل سال‌جاری از زندان آزاد شده است.

همچنین بررسی سوابق دیگر اعضای خانواده عارف مشخص شد پدر عارف در حدود ۳۰ سال پیش حین ارتکاب سرقت و تلاش برای فرار از دست ماموران پلیس مورد هدف گلوله قرار گرفته و به هلاکت رسیده و در حال حاضر عارف پس از آزادی از زندان به مصرف شیشه اعتیاد شدیدی دارد.

با شناسایی دقیق مخفیگاه عارف در منطقه جوادیه راه‌آهن، وی ساعت ۲۲ روز چهارشنبه مورخه ۱۲ /۱۰ /۱۳۹۷ دستگیر و در بازرسی از مخفیگاهش مقادیر قابل توجهی از طلاجات مسروقه همراه سلاح سرد مورد استفاده در سرقت‌ها کشف شد.

سردار لطفی رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ، با اعلام خبر دستگیری این متهم گفت: متهم در همان تحقیقات اولیه و با توجه به شواهد و قرائن ارایه شده از سوی کارآگاهان اداره شانزدهم چاره‌ای جز اعتراف صریح به آزار و اذیت ۱۰ کودک و نوجوان ۵ تا ۱۳ ساله و همچنین آزار و اذیت دو خانم جوان و سرقت از منازل نداشت لذا طی هماهنگی با سرپرست محترم دادسرای ناحیه ۲۷ تهران و با قرار قانونی برای شناسایی دیگر جرایم ارتکابی در اختیار اداره شانزدهم پلیس آگاهی قرار گرفته است.

حجم ویدئو: 2.96M | زمان ویدئو: 00:00:48
آزار و اذیت پلیس آگاهی تهران بزرگ دوربین سرقت کودکان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر