کد خبر: 710717 A

سالاری:

عضو شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: مهمترین عامل برای اداره کلانشهری همچون تهران ایجاد مشارکت مردم در تصمیم‌سازی است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمد سالاری عصر امروز در همایش پرسمان همگانی محلی و مشارکت شهروندان در اداره امور شهر گفت: علیرغم اقدامات صورت گرفته در دهه‌های گذشته، تهران به‌عنوان یک کلانشهر چندان در خور شهروندان آن نیست و آمارها و شاخص‌های جهانی بیانگر این موضوع است.

وی در ارتباط با جایگاه تهران در مقایسه با شاخص‌های کلان شهرهای جهان اظهار داشت: در بحث شهرهای موفق، از میان ۱۵۰ شهر جهان، تهران جایگاه ۱۴۵ را دارا است. در شاخص شهر پویا در بین ۱۸۰ شهر جهان، تهران جایگاه ۱۶۱ را دارد و در مؤلفه زیست‌پذیری در میان ۱۴۰ شهر دنیا، تهران در جایگاه ۱۲۷ قرار دارد.

رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران ادامه داد: براساس آخرین نظرسنجی‌های انجام شده مردم تهران مهمترین مشکلات شهر را به ترتیب آلودگی و ترافیک، فاصله طبقاتی و دوقطبی شدن، افزایش جمعیت و نا‌تاب‌آوری عنوان کرده اند.

سالاری با بیان اینکه شهرداری در دهه گذشته چالشی در رابطه با منابع درآمدی نداشته است چراکه از طریق تراکم فروشی به منابع درآمدی سرشاری دست می‌‌یافته است، تصریح کرد: این موضوع باعث شد تا شهرداری برای اداره شهر هیچ‌گونه سازو‌کار و اتاق فکری به منظور ایجاد درآمد منابع درآمدی در شهر پیش‌بینی نکند در حالی که امروز منابع درآمدی ما دچار بحران شده و ظرفیت طرح تفصیلی ما نیز به حد اشباع رسیده و املاک ارزشمندی تهاتر شده است. علیرغم تمامی این مشکلات، ما همچنان ظرفیت‌های خوبی برای درآمدزایی داریم.

وی با اشاره به اینکه یکی از مهمترین معضلات در اداره شهر عدم تحقق حکمرانی است، خاطرنشان کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد مهمترین عامل برای اداره کلانشهری همچون تهران ایجاد مشارکت مردم در تصمیم‌سازی است که این موضوع باعث اعتماد میان شهروندان و مدیران شده و تعلق خاطر آنها را به مأموریت‌های شهری و مدیریت شهری به‌دنبال خواهد داشت.

این عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه لایحه پرسمان همگانی محلی توسط معاونت حقوقی ریاست‌‌جمهوری تدوین شده است، ابراز داشت: این لایحه در صورت تصویب می‌تواند عامل مهمی در مشارکت مردم در مدیریت شهری و تعمیق دموکراسی محلی باشد و ما نیز در کمیسیون شهرسازی و معماری نیاز زیادی به مشارکت شهروندان به‌عنوان دیده‌بان‌های شهری داریم.

محمد سالاری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر