کد خبر: 710712 A

شهردار تهران با اشاره به لزوم تصویب هرچه سریع‌تر لایحه پرسمان محلی در مجلس گفت: امیدواریم بتوانیم این لایحه را در برنامه پنج ساله شهرداری نیز بگنحانیم تا تاثیرات آن را در شهر ببینیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، پیروز حناچی بعدازظهر امروز در همایش پرسمان همگانی محلی و مشارکت شهروندان در اداره امور شهر، در تعریف شعار "تهران شهری برای همه" گفت: بر اساس تعاریف امروز شهرهایی در جهان موفق هستند که شرایط مساوی برای شهروندان خود فراهم کنند.

شهردار تهران ادامه داد: ثروت یک شهر به میزان امکاناتی است که برای شهروندان آن فراهم می‌شود.

وی با بیان اینکه شهرهای موفق دنیا شهرهایی هستند که در حوزه ایجاد قلمروهای عمومی موفق بوده اند، اظهار داشت: قلمرو عمومی جایی است که دسترسی به آن راحت است، امن است و امکان توجه ویژه به مسائل هویتی و فرهنگی در آن فراهم است و همچنین امکان انطباق بین گذشته حال و آینده برای شهروندان میسر است.

وی افزود: وقتی از شهرهای جذاب دنیا مانند پاریس سخن به میان می‌آید این جذابیت به نسبت جمعیت این شهرها به مساحت زمین که در اختیار کل مردم قرار دارد، مرتبط است و در حقیقت ثروت یک شهر در حوزه قلمرو عمومی آن شهر تعریف می شود.

وی یادآور شد: تصویری که از شهرهای مختلف دنیا در ذهن‌مان نقش می‌بندد ارتباط مستقیم با قلمرو عمومی آن شهر دارد.

شهردار تهران با بیان اینکه ما جزو کشورهایی هستیم که منابع محدودی دارند، گفت: اینکه دلیل محدودیت منابع کمبود منابع است یا سوء مدیریت، بحث جدایی دارد.

وی در تعریف مدیریت استراتژیک گفت: اگر این اولویت‌ها درست تشخیص داده نشود، منابع را در جایی مصرف می کنیم که اولویت ندارند و ما متاسفانه از این تجربیات در کشور کم نداریم.

حناچی درباره همایش پرسمان همگانی محلی و مشارکت شهروندان در اداره امور شهر اظهار داشت: موضوع این نشست حضور ذی نفعان در مقیاس محلی برای آبادانی شهر است که در این صورت شهروندان احساس می‌کنند هر اقدامی که در محل و شهر انجام می دهند تاثیر آن در محله و خانواده شان دیده می شود.

وی با بیان اینکه منابع درآمدی را باید به درآمد پایدار نزدیک کنیم، اظهار داشت: با ایجاد درآمد پایدار، شرایط توزیع عادلانه درآمد در محلات محقق می شود.

او ابراز امیدواری کرد: لایحه پرسمان محلی زودتر در مجلس شورای اسلامی به تصویب برسد تا شهرداری ها به خاطر تامین حقوق کارمندان مجبور نباشند مایملک خود را به فروش برسانند.

شهردار تهران همچنین گفت: امیدوارم هرچه سریعتر در بندهایی از برنامه های پنج ساله شهرداری،  این لایحه پیش بینی شود و تاثیر خود را در شهر بگذارد و همچنین در بودجه سالیانه هم به این سمت برویم که محلی فکر کنیم.

وی ادامه داد : یکی از شعارهای دولت در دوران انتخابات رعایت حقوق شهروندی بود و لایحه پرسمان محلی امروز قدم ابتدایی به سمت تحقق حقوق شهروندی در مقیاس محلی است.

شهردار تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر