کد خبر: 710258 A

پیروز حناچی:

شهردار تهران گفت: ۳ میلیون موتور کاربراتوری در تهران چندین برابر خودروهای یورو ۵ و ۶ آلودگی ایجاد می‌کند و افزایش استفاده از موتورهای انژکتوری به کاهش آلودگی کمک می‌کند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، پیروز حناچی در مراسم رونمایی از فاز جدید ناوگان موتورسیکلت‌های مجهز به سیستم انژکتوری فروشگاه مجازی شهروند با بیان اینکه این کار توسط بخش‌خصوصی انجام گرفته، گفت: در نظرسنجی‌ها بیش از ۹۳ درصد مردم آلودگی هوا و ترافیک را اصلی‌ترین چالش تهران دانسته‌اند و معضلات اجتماعی و مشکلاتی مانند فقر در درجات بعدی قرار گرفته‌اند.

شهردار تهران ادامه داد: در شهر تهران سالانه به‌طور طبیعی ۵۷ هزار نفر فوت می‌کنند که هزار و دویست نفر از آنان در اثر سانحه و ۴۰۰ نفر به‌دلیل عدم رعایت مسایل ایمنی از دنیا می‌روند. ۹.۳ درصد مردم تهران دیابت دارند و نیمی از آنها اطلاع ندارند که به این عارضه مبتلا هستند. پایین‌ترین سطح کنترل دیابت سالمندان در تهران است و کلان شهرهای دیگر وضعیت بهتری نسبت به تهران دارند .

وی اضافه کرد: ۵۰ درصد مردم تهران کلسترول بالا و ۳۰ درصد تری گلیسرید از هر ۵ تهرانی یک نفر فشار خون دارد و شیوع پرفشاری ۱۹ درصد است.

وی با بیان اینکه در سال ۹۷ میزان آلودگی نسبت به سال‌های قبل کمتر شده، گفت: البته باید برای ارزیابی نهایی تا پایان سال صبر کنیم .

شهردار تهران تاکید کرد: این آمارها نشان می‌دهد باید شیوه زندگی خود را در کلان‌شهر تهران عوض کنیم و اگر نگران سلامتی خود و خانواده خود هستیم آنان را تشویق به تحرک بیشتر کنیم. سه‌شنبه‌های بدون خودرو بهانه‌ای برای آغاز چنین حرکات‌هایی است شاید جمعیت دوچرخه سوار در حال حاضر زیر یک‌درصد باشد و اگر خیلی آرمانی نگاه کنیم این آمار به پنج درصد برسد اما با تشویق مردم به این حرکت و ایجاد ایستگاه‌های توسط بخش‌خصوصی برای استفاده از دوچرخه می‌توانیم کنار کاهش استفاده از خودروهای شخصی و توسعه حمل‌ونقل عمومی به کاهش آلودگی هوا کمک کنیم.

حناچی یادآوری کرد: ۳ میلیون موتورسیکلت دوچرخ کاربراتوری در تهران است که چند برابر خودروهای یورو ۵ و یورو ۳ آلودگی ایجاد می‌کنند.

وی با اشاره به رونمایی از ناوگان موتورسیکلت‌های انژکتوری فروشگاه مجازی شهروند گفت: کار فروشگاه مجازی شهروند نوآوری برای ایجاد تحول است. اگر در زندگی تحول نداشته باشیم به مرور پژمرده می‌شویم و می‌میریم .

شهردار تاکید کرد: کاهش آلودگی هوا میسر نمی‌شود مگر اینکه تبدیل به یک باور و خواسته عمومی شود. آن زمان است که ما پیروز خواهیم شد.

وی در پایان گفت: امروز در "سه‌شنبه بدون خودرو" سه تن از معاونان وزرا علاوه بر خبرنگاران به کمپین پیوستند. ما معاون وزیر کشور و دو معاون وزارت کار و تعاون را در جمع خود داشتیم و امیدوارم این حرکت تبدیل به یک خواسته عمومی شود.

شهرداری تهران پیروز حناچی فروشگاه شهروند
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر