کد خبر: 709941 A

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر:

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: حدود ۵۰ تا ۶۰ هزار معتاد متجاهر در کشور داریم که ۱۵ هزار از این افراد در تهران حضور دارند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سردار اسکندر مومنی، دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در نشست خبری با اشاره به برنامه های ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: با توجه به بررسی و آسیب شناسی اقدامات گذشته اولویت هایی را در نظرگرفته ایم تا شاهد کاهش و کنترل مصرف مواد مخدر در کشور باشیم.

وی ادامه داد: یکی از مهمترین اولویت ما بحث بین الملل است و همه کشورهای غربی نیز باید به سهم خود در مبارزه با مواد مخدر کمک کنند. کشور افغانستان در سال 2001 حدود 200 تن مواد تولید می کرد اما امروز در سال 2019 در حدود 10 هزار تن مواد در کشور افغانستان تولید می شود و ایران در مسیر ترانزیت مواد  مخدر وجود دارد از همین رو به شدت با آن مبارزه می‌کند و فرقی بین جوان ایرانی و جوان غربی وجود ندارد ما رایزنی‌های گسترده ای با کشورهای مختلف داشتیم و معتقدیم که همه کشورها باید به سهم خود در مبارزه با مواد مخدر کمک کنند.

 دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به دیگر اولویت این ستاد گفت: اولویت دیگر مقابله در همه ابعاد است در این زمینه نیز با همه دستگاه‌ها هماهنگی لازم انجام شده و مقابله در دریاها مرزها شهرها و غیره بیشتر خواهد شد.

مومنی خاطرنشان کرد: اولویت کوتاه مدت ما ساماندهی جمع آوری نگهداری و درمان معتادان متجاهر تا پایان سال است. ما در حدود ۵۰ تا ۶۰ هزار معتاد متجاهر در کشور داریم که ۱۵ هزار از این افراد در تهران حضور دارند با هماهنگی همه دستگاه ها همه معتادان خیابانی در کل کشور و البته با اولویت تهران جمع‌آوری بازپروری و توانبخشی خواهند شد و البته برخی از این معتادان مبتلا به انواع بیماریهای خاص هستند که نیاز به درمان دارد از همین رو با وزارت بهداشت هماهنگی‌های لازم در این زمینه نیز انجام شده است.

وی تصریح کرد: اگرچه درمان اولویت اول برای ما است اما مهم ترین موضوع برای ما موضوع پیشگیری از اعتیاد در همه ابعاد است با همه نهادها هماهنگی‌های لازم در این خصوص صورت گرفته است همه نهادها باید تلاش کنند تا دیگر معتادی وجود نداشته باشد و این زمانی اتفاق می افتد که تقاضا کاهش پیدا کند و صیانت از درون خانواده ایجاد شود خانواده‌ها نیز باید بدانند که با یک بار مصرف برخی از مواد راه بازگشت برای آن بعد دیگر وجود ندارد.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر تصریح کرد: 5600 ظرفیت جدید برای نگهداری معتادان متحاهر در تهران در نظر گرفته شده است که از این تعداد بخشی واگذار و مابقی تا پایان سال واگذار خواهد شد. این اقدام با هماهنگی سازمان زندانها نیروی انتظامی و ... انجام شده است.

وی ادامه داد: با اضافه شدن این ظرفیت جدید برای معتادان متجاهر معتقدم این مقدار ظرفیت برای نگهداری معتادان متجاهر در تهران کفایت می کند و ستاد نیز بر آن نظارت خواهد داشت.

مومنی افزود: در 10 استان دیگر نیز ظرفیت های جدید برای نگهداری معتادان متجاهر در نظر گرفته شده است و تا پایان سال امیدواریم این موضوع تحقق پیدا کند.

وی در خصوص سرانه نگهداری هر معتاد متجاهر گفت: سرانه نگهداری هر معتاد متجاهر روزانه 15 تا 20 هزار تومان است.

مومنی در خصوص بودجه سال 98 ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: بودجه ستاد مبارزه با مواد مخدر چه در حوزه پیشگیری و چه در حوزه درمان و مقابله اعتبارات ستاد کاهش پیدا نکرده است و نسبت به سال گذشته بهتر شده و امیدوارم در سال آینده با توجه به این بودجه با مشکل مواجه نشویم.

وی در خصوص پیگیری پرونده های عمده قاچاقچیان گفت در ستاد مبارزه با مواد مخدر پیگیری پرونده های بزرگ قاچاقچیان عمده هستیم و یکی از اولویت‌های ما شناسایی اموال و ضربه زدن به بنیان‌های مالی این افراد است در این زمینه اقدامات خوبی انجام شده است و البته در برخی موارد قانون نیاز به اصلاح دارد که در این زمینه رایزنی‌هایی با قوه قضاییه و مجمع تشخیص مصلحت نظام صورت گرفته است تا با اصلاح قوانین بتوانیم بهتر به بنیان‌های مالی قاچاقچیان ضربه وارد کنیم.

سردار مومنی در خصوص نرخ شیوع اعتیاد در زنان گفت: نرخ شیوع اعتیاد در زنان 6 دهم درصد است. همچنین ما تلاش کردیم که 500 ظرفیت نگهداری برای زنان معتاد متجاهر در تهران و 10 هزار ظرفیت در سراسر کشور برای معتادان زن متحاهر ایجاد کنیم.

وی درخصوص شیوع اعتیاد در دانش آموزان گفت: نرخ شیوع اعتیاد در بین دانش آموزان 2 درصد است که زنگ خطر را برای ما به صدا درآورده است.

او ادامه داد: البته درخصوص پیشگیری و آموزش کلمه نه گفتن به دانش آموزان تفاهم نامه هایی با آموزش و پرورش منعقد شده است.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه ایران در صدر مبارزه با مواد مخدر قرار دارد و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران تاکنون حدود چهار هزار شهید در این راه تقدیم کرده است ‌گفت: اعتیاد ضمن اینکه خودش یک آسیب جدی در جامعه است منشاء بسیاری از آسیب ها نیز در جامعه است. ۵۵% علت تامه طلاق در کشور مستقیم به حضور مواد مخدر باز می گردد. همچنین حدود ۷۰ درصد زندانیان مرتبط با مواد مخدر هستند که عدد بسیار بالایی است و بیش از ۳۰ درصد مبتلا به ایدز از طریق مواد مخدر به این بیماری مبتلا شده اند.

 وی ادامه داد: منشأ بسیاری از جرایم از جمله سرقت تا جنایت و قتل ریشه در مواد مخدر دارد بسیاری از قتل های فجیع و خانوادگی ریشه در مواد مخدر دارد همچنین در نظرسنجی هایی که صورت گرفته توسط دستگاه‌های مختلف مشخص شده است که اولین دغدغه مردم در تمام نظرسنجی ها موضوع مواد مخدر و اعتیاد بوده است مهم‌ترین نگرانی مردم مصرف مواد مخدر است.

 دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر خاطرنشان کرد: بر اساس پژوهش های دقیقی که صورت گرفته است یازده و هفت دهم درصد تولید ناخالص ملی کشور هزینه و خسارت ناشی از مصرف مواد مخدر در کشور می‌شود یعنی خسارت های ناشی از مواد مخدر در کشور در همه ابعاد آن یازده و هفت دهم درصد تولید ناخالص ملی است که این عدد بسیار بالا است برای کشوری مانند کشور ما که در تحریم قرار دارد.

وی با تاکید بر اینکه مبارزه با مواد مخدر باید به صورت نظام مند و هدفمند انجام شود گفت: مبارزه با مواد مخدر باید دارای راهبردهای اساسی باشد و همه دستگاه‌ها با ما همکاری لازم را داشته باشند. معتقدم مقابله به تنهایی و یا پیشگیری از مصرف مواد مخدر به تنهایی کفایت نمی‌کند و باید با هم انجام شود.

مومنی با اشاره به اینکه حضور کشور‌های دیگر به خصوص آمریکا در افغانستان تولید مواد مخدر و سطح زیر کشت آن را افزایش داده است، افزود: حضور آمریکایی‌ها در افغانستان علاوه بر ایجاد ناامنی برای منطقه، مقابله با مواد مخدر و کشت آن را سخت‌تر کرده است.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: مجموعه ستاد کل نیرو‌های مسلح در حوزه مقابله با مواد مخدر وارد شده است و یکی از اولویت‌های همه یگان‌های ستاد کل نیرو‌های مسلح در نیروی انتظامی، سپاه و ارتش مبارزه با مواد مخدر است.

وی تاکید کرد: سیاست جمهوری اسلامی ایران مقابله و مبارزه با مواد مخدر چه از نظر توزیع در کشور و ترانزیت است.

او در خصوص درمان و نگهداری معتادان متجاهر نیست، خاطرنشان کرد: همانطور که گفتم یکی از اولویت‌های ما درمان نگهداری بازپروری معتادان متجاهر است و در این زمینه تفاهم نامه های بسیار خوبی با سایر این دستگاه‌ها و سازمان‌ها منعقد شده است در توافق نامه های جدید صیانت از معتادان بعد از بازپروری مد نظر قرار گرفته است و البته در خصوص پذیرش معتادان متجاهر در جامعه بخشی از آن بر عهده ما به عنوان نهادهای حاکمیتی است و بخشی از آن بر عهده جامعه است چرا که وقتی کسی درمان شد و باید از بازپروری به جامعه بازگشت جامعه نیز باید آن را بپذیرد. از همین رو در تمام توافقنامه ها به موضوعات پس از درمان و صیانت از معتادان در جامعه پرداخته شده و امیدواریم به صورت جدی دنبال شود.

وی درباره پولشویی باندهای بزرگ قاچاق مواد مخدر گفت: پولشویی به طور مشخص مربوط به بخش‌های اقتصادی است و طبیعتاً همه دستگاه‌ها باید در این زمینه کمک کنند و هر نهاد و سازمانی در حوزه خود باید در این زمینه اقدام کند اما موضوع مبارزه پولشویی متمرکز در وزارت اقتصاد و دارایی است.

او در خصوص فعالیت مراکز بهاران نیز گفت: اینگونه نیست که همه مراکز بهاران غیرفعال شده باشند و برخی از این مراکز نیز همچنان به فعالیت خود ادامه می دهند البته ما کارگروهی را تشکیل داده ایم تا در خصوص وضعیت مرکز بهاران نیز بررسی های لازم را انجام دهند و امیدواریم با کمک شهرداری تهران همه ظرفیت ها و مورد استفاده قرار گیرد.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در خصوص زمان دسترسی معتادان به مواد تصریح کرد: در دو حوزه جمع‌آوری معتادان متجاهر و پیشگیری تلاش ما این است که زمانی دسترسی به مواد را کاهش دهیم اینکه ما صرفاً انتظار داشته باشیم با مقابله هیچ موادی در دسترس نباشد این هدف نهایی  و درازمدت ما است اما واقعیت های اجتماعی به ما می گوید که همه ما باید با تقاضا و هم عرضه مواد مقابله کنیم از همین رو فکر می‌کنیم جمع آوری معتادان خیابانی و ساماندهی آنان این هفته بتواند عرضه مواد مخدر را کاهش دهد ضمن اینکه با هماهنگی قوه قضاییه بر اساس قانون در ماده ۴۲ توسعه اردوگاه ها را برای نگهداری محکومان مواد مخدر قاچاقچیان و خرده فروشان در نظر داریم ۱۰ مرکز از این اردوگاه ها در سراسر کشور از جمله استان‌های خراسان رضوی کرمان سیستان و بلوچستان پیش بینی شده است بخشی از اینها راه اندازی شده و بخشی دیگر نیز در رایزنی با قوه قضاییه در تلاش هستیم تا اعتبارات آن مصوب شده تا بتوانیم اردوگاههای ماده ۴۲ را که مختص همین محکومین و خرده فروشان و  توزیع کننده گان مواد مخدر است را تقویت کرده و در کنار دیگر اقدامات موجب شود تا تقاضای مواد مخدر و عرضه مواد مخدر در کشور کاهش پیدا کند.

وی ادامه داد: همچنین معتقدم در خصوص زمان دقیق دسترسی مواد در جامعه باید بررسی‌های دقیق تر صورت گیرد و زمان های ارائه شده زمانهای دقیق و بر اساس کارشناسی نیست و مانند سن اعتیاد رقم های متفاوتی برای آن اعلام می‌شود اما در حقیقت میانگین سن اعتیاد ۲۴ سال در کشور است.

سردار مومنی در خصوص همکاری ستاد مبارزه با مواد مخدر با سمن ها و ان جی او ها گفت: اولویت های ستاد مبارزه با مواد مخدر در مورد پیشگیری همکاری با سمن ها و سازمان های مردم نهاد است حدود ۲۰۰۰ ان جی او در کشور فعالیت می‌کنند اما فعالیت همه این سازمان های مردم نهاد به یک میزان نیست و تلاش می‌کنیم ۲۰ تا ۳۰ درصد این ظرفیت را افزایش داده و سازمان‌های مردم‌نهاد بیشتری در این زمینه با ستاد مبارزه با مواد مخدر همکاری داشته باشند.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در خصوص مصرف گل در کشور گفت: یک تصور بسیار غلطی در جامعه وجود دارد که از آنجا که ماده گل منشأ گیاهی دارد سبب اعتیاد نمی شود در حالی که گل قدرت توهم زایی ایجاد آسیب های جسمی و روحی بسیار بیشتری را دارد در خصوص قوانین رایزنی های صورت گرفته است و پیش‌نویس هایی تنظیم شده است تا اقدامات مقابله‌ای و پیشگیرانه در بستر قانون انجام شده و قانون بازدارندگی لازم را نیز داشته باشد.

مومنی در خصوص خرید و فروش مواد مخدر در فضای مجازی گفت: پلیس فتا علی‌رغم این که سال‌های زیادی از تشکیل آن می گذرد اما همه جرائم را در فضای مجازی پیگیری می‌کنند و دستاوردهای بسیار خوبی نیز در این زمینه داشته است در حوزه خرید و فروش مواد مخدر در فضای مجازی نیز هماهنگی بسیار خوبی با پلیس فتا در ستاد مواد مبارزه با مواد مخدر وجود دارد همچنین در توافقی که با فرمانده نیروی انتظامی داشتیم به این موضوع توجه بسیار شده است چرا که یکی از عرصه هایی که باید همه دستگاه‌ها به ویژه نیروی انتظامی و از ستاد مبارزه با مواد مخدر به آن توجه کنند موضوع خرید و فروش مواد در فضای مجازی است. سایت های بسیاری تاکنون بسته شده و تلاشهای بسیار خوبی در این زمینه انجام شده است در صورتی که اخبار و اطلاعاتی در خصوص خرید و فروش مواد در فضای مجازی به ما برساند قطعاً از طریق پلیس فتا آن را پیگیری خواهیم کرد.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در خصوص آتش سوزی اخیر در یکی از مراکز نگهداری معتادان متجاهر زن در قرچک ورامین که منجر به کشته شدن یکی از مددجویان این مرکز شد گفت: طی توافقاتی که صورت گرفته است نظارت بر مراکز نگهداری معتادان متجاهر برعهده بهزیستی است و ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز نظارت کلی را از این نهادها برعهده دارد این آتش سوزی عمدی بوده و یکی از مراکز ماده ۱۵ بوده است گزارش این آتش سوزی نیز تکمیل شده و همانطور که گفتم این آتش‌سوزی عمدی بوده است.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر