کد خبر: 709851 A

سخنگوی سازمان ثبت‌احوال در گفت‌وگو با ایلنا:

سخنگوی سازمان ثبت‌احوال با اشاره به اینکه هیچ‌کس نمی‌تواند آماری از افراد فاقد شناسنامه اعلام کند، گفت: ۹۰ درصد ولادت‌ها ثبت و برایشان شناسنامه صادر می‌شود.

سیف‌اله ابوترابی (سخنگوی سازمان ثبت‌ احوال) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره ابطال سریال کارت ملی قدیمی افرادی که اعتبار کارت‌ها تا پایان سال ۹۶ بوده، گفت: حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار کارت شده که متعلق به افرادی است که کارت قدیم ملی داشته و کارت هوشمند تقاضا کرده‌اند و اکنون کارت برای آنها صادر شده و در ادارات پست و دفاتر ثبت‌احوال موجود است، اما آنها برای دریافت کارت مراجعه نکرده‌اند و از امروز در سیستم سازمان ثبت‌احوال سریال کارت آنها حذف می‌شود.

وی با بیان اینکه افرادی که دارای کارت قدیمی ملی بوده و هنوز اقدامی برای دریافت کارت هوشمند ملی نکرده‌اند تا پایان سال ۹۷ فرصت دارند، تصریح کرد: در حال حاضر تاکنون ۱۵ میلیون نفر هنوز برای دریافت کارت هوشمند ملی اقدام نکرده‌اند و ساز و کار ثبت‌نام این افراد در سازمان ثبت‌احوال فراهم شده است.

سخنگوی سازمان ثبت‌احوال با بیان اینکه از ابتدای سال ۹۸ سریال همه کارت‌های قدیم ملی فاقد اعتبار می‌شود، تصریح کرد: اسم تمام افرادی که برای کارت هوشمند ملی درخواست داده‌اند در سامانه استعلام وجود دارد و هیچ مشکلی در خصوص احراز هویت نخواهند داشت و کارت‌های هوشمند ملی هم به تدریج و به نوبت به افراد تحویل داده خواهد شد.

ابوترابی در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: در تمام نقاط کشور با اجرای طرح پی‌گردشی به مناطق مختلف روستایی و صعب‌العبور کشور مراجعه می‌کنند و برای افرادی که تابعیت ایران را داشته باشند، شناسنامه صادر می‌کنند. در استان سیستان و بلوچستان یک سری افراد تابعیت ایرانی ندارند که شناسنامه به آنها تعلق نمی‌گیرد و یا فرزندان حاصل از ازدواج دختر ایرانی با فرد خارجی است که صدور شناسنامه برای این افراد نیز تابع شرایط خاص خود است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا آماری از افرادی که فاقد شناسنامه هستند وجود دارد، تصریح کرد: هیچ‌کس نمی‌تواند چنین آماری را اعلام کند چراکه ما ۹۰ درصد ولادت‌ها را ثبت و برایشان شناسنامه صادر می‌کنیم.

سیف‌الله ابوترابی سخنگوی سازمان ثبت‌احوال کشور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر