کد خبر: 709759 A

شهردار تهران:

شهردار تهران : وظیفه نظام مدیریت شهری این است که علاوه بر امور جاری، به بخشی از ارزش‌های شهر که ممکن است به طور طبیعی همه آن ها را نشناسند، توجه ویژه داشته باشد.

به گزارش ایلنا، پیروز حناچی در مراسم رونمایی از سردیس سید محمدامین قانعی‌راد، جامعه‌شناس فقید که با حضور برزین ضرغامی مدیرعامل سازمان زیباسازی، محمدجواد حق‌شناس عضو شورای شهر و چند تن از جامعه‌شناسان برگزار شد، با اشاره به این‌ بیت از سعدی علیه‌الرحمه که «دولت جاوید یافت هر که نکونام زیست، کز عقبش ذکر خیر زنده کند نام را»، گفت: وظیفه نظام مدیریت شهری این است که علاوه بر کارهای سیویل و امور جاری، به بخشی از ارزش‌های شهر که ممکن است به طور طبیعی همه آن ها را نشناسند، توجه ویژه داشته باشد.

وی با بیان اینکه بخش عمده‌ای از این ارزش‌ها کسانی هستند که به عنوان سرمایه انسانی این شهر مورد توجه قرار گرفته‌اند و قانعی‌راد یکی از این اشخاص است، اظهار داشت: در راستای وظیفه نام‌گذاری معابر که توسط شورا تعقیب می‌شود، باید زمینه‌های معرفی ابعاد شخصیتی و وجودی این افراد فراهم شود، چرا که این افراد بی‌دلیل ماندگار نیستند و ویژگی هایی دارند که آن‌ها را از دیگران متمایز می‌کند.

شهردار تهران با اشاره به اینکه ما روزانه از خیابان قریب عبور می‌کنیم و هر بار او را به یاد می‌آوریم، تصریح کرد: دکتر قریب نیز ویژگی‌‌‌هایی داشت که او را از بسیاری دیگر متمایز می‌کرد. جناب قانعی‌راد نیز این گونه بود.

حناچی ادامه داد: علم جامعه‌شناسی بسیاری از بحران‌ها را قبل از اتفاق افتادن تشخیص می‌دهد. کسانی که با این علم آشنا باشند هشدارهایش را می‌پذیرند، اما دیگران ممکن است موضع بگیرند، به ویژه اگر در مسند مسئولیت باشند.  

وی با اشاره به بخشی از خصیصه‌های سید محمدامین قانعی‌‌‌راد، خاطرنشان کرد: یکی از ویژگی‌‌های ایشان این بود که در عین حفظ فاصله و نگاه نقادانه، همواره امکان رویارویی را فراهم می‌کرد و با اینکه امکان اصطکاک وجود داشت، برای اصلاح جامعه همیشه این ریسک را می‌پذیرفت.

شهردار تهران با بیان اینکه در همکاران دانشگاهی‌مان دو طیف داریم، ابراز  داشت: یک گروه افرادی هستند که صرفاً به امور آکادمیک می‌پردازند و گروه دیگر افرادی هستند که در کنار این امور، به موضوعات نگاه نقادانه و اصلاحی دارند. معمولاً افرادی که با نگاه دوم فعالیت می‌کنند موثرتر اند. به عنوان مثال، دکتر حسین عظیمی با نگاه متفاوت خود، تصویرهای متفاوت می‌آفرید.  

حناچی افزود: قطعاً قانعی‌راد نیز از این جنس بود و صراحت لهجه‌ای که در کنار شوخ طبعی داشت، باعث می‌شد بتواند موضوعات سخت و شکننده را با گویش قابل قبول بیان کند، خصوصاً در مقابل کسانی‌که نمی‌خواستند بپذیرند. داشتن این ظرافت که قدرت اقناع طرف مقابل را نیز داشته باشد، کار هر کسی نیست.

وی با تاکید بر اینکه تاکید شهرداری بر توجه جدی به ارزش‌‌های کمتر پرداخته شده در شهر خواهد بود، بیان کرد: به آثار دکتر قانعی‌راد که نگاه می‌کنیم توجه به موضوعات جدی را می‌بینیم. به عنوان مثال، موضوع مهاجرت چیزی است که همه از آن رنج می‌بریم و باعث می‌شود سرمایه‌های بسیاری را از دست بدهیم؛ ایشان در قالب کتاب و مقاله مهاجرت یا مشارکت در این حوزه، راه حل هایی را پیشنهاد کرد یا درباره فروپاشی خانواده و مطرح کردن سنت و حضور خانواده مدنی، راهکارهای مهمی را برای چالش‌های مدرنیته ارائه کرد.

شهردار تهران با تاکید بر اینکه وظیفه داریم تداوم این موضوعات را پیگیری کنیم، بار دیگر به شعری از سعدی اشاره کرد و یادآور شد: غرض نقشی است کز ما باز ماند، که هستی را نمی‌بینم بقایی، مگر صاحبدلی روزی به رحمت، کند در کار درویشان دعایی. 

سردیس سید محمدامین قانعی‌راد در ابتدای خیابان سهیل سابق که نام آن به اسم این جامعه‌شناس فقید تغییر یافت، نصب شد و توسط همسر مرحوم و شهردار تهران از آن رونمایی شد.

محمدامین قانعی‌راد محمدامین قانعی راد پیروز حناچی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر